EK vadītāja tiksies ar britu premjeru Džonsonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 8 mēnešiem.

Londonā trešdien, 8. janvārī, notiks pirmā oficiālā tikšanās starp Eiropas Komisijas priekšsēdētāju Urzulu fon der Leienu un Lielbritānijas premjerministru Borisu Džonsonu pēc parlamenta vēlēšanām.

Abi politiķi grasās apspriest gaidāmās tirdzniecības sarunas, kas sāksies pēc Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES).

Tās būs saspringtas, jo Džonsons kategoriski izslēdz iespējamo pārejas termiņa pagarināšanu. Savukārt fon der Leiena uzskata, ka šobrīd nevajadzētu sašaurināt manevra iespējas.

Tomēr Eiropas Komisijas preses sekretārs Ēriks Mamērs uzstāja, ka par tirdzniecības vienošanās detaļām šoreiz runāt netiek plānots.

 “Tikšanās mērķis ir kopumā apspriest gaidāmo Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības un vispusīgi apskatīties uz gaidāmo gadu. Priekšsēdētājas viedoklis par izaicinājumiem, ar kuriem mums nākamgad būs jāsastopas, ir skaidri zināms. Tādēļ esmu pārliecināts, ka viņa noteikti apspriedīs ar premjerministru veidus, kā varētu pārvarēt šos izaicinājumus, lai gada nogalē būtu iespējams sasniegt pozitīvu rezultātu,” norādīja Mamērs.

 KONTEKSTS:

Lielbritānijā 12. decembrī notika parlamenta ārkārtas vēlēšanas. To uzmanības centrā bija jautājums par "Brexit" un to, kura partija un kurš premjerministrs turpinās šo procesu virzīt uz priekšu. Vēlēšanās pārliecinošu uzvaru izcīnījusi premjerministra Borisa Džonsona vadītā Konservatīvā partija, savukārt opozīcijā esošie leiboristi uzrādījuši gandrīz simt gadu laikā sliktāko rezultātu.

Džonsons uzvaras gadījumā saviem vēlētājiem solīja īstenot "Brexit", lai Lielbritānija pamestu Eiropas Savienību nākamā gada 31. janvārī.

Par ārkārtas vēlēšanām parlaments nobalsoja 29. oktobrī, atbalstot Džonsons piedāvājumu. Premjers cer, ka tādējādi viņam Pārstāvju palātā izdosies nodrošināt vairākumu, lai varētu panākt viņa "Brexit" plānu īstenošanu. Džonsons, amatā nomainot Terēzu Meju, kura atkāpās 7. jūnijā, daudz runājis par iespēju izstāties arī bez vienošanās ar ES. Tomēr parlaments nobloķējis šādu iespēju.

2016. gadā Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no ES. Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos trīs reizes noraidīja britu parlaments. Lielbritānijai bija jāizstājas no ES 2019. gada 29. martā, taču aprīļa vidū Meja un pārējo ES valstu līderi vienojās par iespēju atlikt "Brexit" līdz 31. oktobrim, tagad termiņš pagarināts līdz 2020. gada 31. janvārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti