Eiropas Parlaments noraida Francijas kandidāti eirokomisāres amatam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ceturtdien, 10. oktobrī, noraidīja Francijas izvirzīto kandidāti Eiropas Savienības komisāres amatam. Pēc atkārtotas iztaujāšanas vairums deputātu secināja, ka Silvija Gulāra nav piemērota iekšējā tirgus komisāres amatam. Lielākoties pārmetumi pret Gulāru ir saistīti ar viņas reputāciju.

ĪSUMĀ:

  • EP noraida Francijas eksministres Gulāras kandidatūru iekšējā tirgus komisāres amatam.
  • Atkārtotas iztaujāšanas laikā vairākumu deputātu neapmierināja Gulāras atbildes.
  • Galvenie pārmetumi pret Francijas kandidāti ir saistīti ar viņas reputāciju.
  • Paralēli darbam EP viņa konsultēja kādu NVO par 10 000 eiro mēnesī.
  • Izmeklē arī to, ka viņa EP algojusi palīgu, kurš strādāja ar jautājumiem, kas nav saistīti ar EP.
  • Latvijas pārstāvis Ijabs komitejas balsojumā atbalstīja Gulāras kandidatūru.
  • Ijabs skaidro: Iznākuma iemesli ir politiski.
  • Tālākais lēmums būs jāpieņem topošās komisijas vadītājai fon der Leienai.

Eiroparlamentāriešu lēmums noraidīt Francijas izvirzīto kandidāti Eiropas Savienības komisāres amatam daudziem bija pārsteigums. Lai gan bijušās Francijas aizsardzības ministres Silvijas Gulāras izvirzīšana jau no paša sākuma izraisīja daudz jautājumu, maz kurš ticēja, ka Francijas prezidentam Emanuelam Makronam neizdosies nodrošināt savas kandidātes apstiprināšanu.

Tomēr Rūpniecības un pētniecības komitejas vadītāja Adina Ioana Valena žurnālistiem paziņoja, ka arī atkārtotas iztaujāšanas laikā vairākumu deputātu neapmierināja Gulāras atbildes.

“Divu komiteju deputāti balsojumā noraidīja Gulāras kundzes kandidatūru. Līdz ar to tagad mēs noformulēsim šo lēmumu rakstiski. Un tad tālāk šis jautājums jau tiks skatīts augstākos līmeņos,” norādīja Valena.

Eiropas Parlaments noraida Francija kandidāti eirokomisāres amatam
00:00 / 03:01
Lejuplādēt

Galvenie pārmetumi pret Francijas izvirzīto kandidāti ir saistīti ar viņas reputāciju. Paralēli darbam Eiropas Parlamentā viņa sniedza konsultācijas arī kādai nevalstiskai organizācijai, saņemot par to 10 000 eiro mēnesī. Tāpat pret viņu joprojām notiek izmeklēšana par to, ka viņa no Eiropas Parlamenta budžeta ir algojusi palīgu, kurš strādāja ar jautājumiem, kas nav saistīti ar parlamentu.

Daļai deputātu nepatika arī tas, ka Gulārai tika paredzētas pārāk plašas pilnvaras. Viņa atbildētu gan par aizsardzību, gan par iekšējo tirgu, gan arī par kultūru.

Komiteju balsojumā piedalījās arī no “Attīstībai/Par!” ievēlētais deputāts Ivars Ijabs. Viņš bija viens no retajiem, kurš atbalstīja Gulāras kandidatūru, gluži tāpat kā pārējie viņa frakcijas deputāti. Ijabs uzskata, ka izšķirošie šāda iznākuma iemesli bija politiski.  

“Tiek runāts par tādu neformālu paritāti, par to, ka visām grupām ir jānoraida proporcionāls daudzums iespējamo komisāru. Mēs zinām, ka tika noraidīta rumāniete sociāldemokrātiem, ungārs – Tautas partijai. Nu tad acīmredzot izlietās asinis brēca pēc atlīdzības. Un tad atlīdzība šajā gadījumā “Renew” grupai bija Gulāra,” skaidroja Ijabs.

Tālākais lēmums būs jāpieņem topošās komisijas vadītājai Urzulai fon der Leienai. Visticamāk, viņai nāksies lūgt Francijas prezidentam piedāvāt citu kandidatūru.

Gulāras izgāšana ir trieciens Francijas prezidentam Emanuelam Makronam. Gulāra bija viņa atbalstītāja, un Makrons īpaši pūlējās, lai Francijas pārstāve iegūtu iekārojamo Vienotā tirgus komisāra portfeli, kurā iekļauta arī industriālā stratēģija, aizsardzība un tehnoloģijas.

Tāpat joprojām nav apstiprināti arī Rumānijas un Ungārijas pārstāvji. Turklāt situāciju sarežģī arī tas, ka ceturtdien krita Viorikas Dančilas vadītā Rumānijas valdība. Līdz ar to tagad nav skaidrs, kurš izvirzīs jauno Rumānijas komisāra kandidātu.  

Savukārt Apvienotā Karaliste, vēl cerot, ka izdosies izstāties no ES 31. oktobrī, savu komisāru uz Briseli nolēma nesūtīt. Taču, ja nākamnedēļ tiek pieprasīts “Brexit” pagarinājums - kā eksperti prognozē -, tas var mainīties.

KONTEKSTS:

Lai Urzulas fon der Leienas izveidotā jaunā Eiropas Komisija varētu sākt savu piecu gadu pilnvaru termiņu, Eiropas Parlamentam jāapstiprina komisijas sastāvs. Vispirms EP komitejas novērtē un sniedz atzinumu par komisijas priekšsēdētājas fon der Leienas izvirzīto komisāru kandidātu atbilstību paredzamajam amatam un atbildības jomai.

23. oktobrī Strasbūrā paredzēts balsojums par komisijas pilnvaru apstiprināšanu (viens balsojums par visu komandu, ne katru komisāra amata kandidātu). Ja viss būs gludi, tad jaunā komisija sāks darbu 1.novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti