Rumānijā izsaka neuzticību valdībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rumānijā kritusi valdība. Premjerministres Viorikas Dancilas valdība nav izturējusi uzticības balsojumu parlamentā. Opozīcijas partijas bija apsūdzējušas premjerministri un viņas pārstāvēto Sociāldemokrātu partiju par negatīva tēla radīšanu valstij, kā arī nesaimniecisku rīcību, rūpējoties nevis par iedzīvotāju kopējo, bet gan tikai savu labklājību un noturēšanos pie varas. Valdība krita vien mēnesi pirms gaidāmajām prezidenta vēlēšanām, kurās kandidēt gatavojas arī tikko gāztā premjerministre.  

ĪSUMĀ:

  • Rumānijas premjeres Dancilas valdība jau augustā zaudēja vairākumu parlamentā.
  • Opozīcija: Nepilnu 3 gadu laikā nomainīti 80 ministri, tikai lai tirgotos ar balsīm un interesēm.
  • Opozīcija: Valdības rīcība traucē Rumānijai attīstīties, valsts reputācija ir cietusi.
  • Dancila meklēja atbalstu ar finansējumu pašvaldībām un amatiem partijas biedriem.
  • Par spīti šiem centieniem par neuzticības nobalsojuši 238 no 465 deputātiem.
  • Dancila paziņojusi: amatu pamet ar tīru sirdsapziņu un padarīta darba sajūtu.
  • Prezidents varēs nominēt nākamo premjeru – līdz parlamenta vēlēšanām ir gads.
  • Līdz prezidenta vēlēšanām ir mēnesis, tajās startē arī Dancila.
  • Nākamajai valdībai jāveido budžets, kas var būt grūti Dancilas valdības iepriekšējo solījumu dēļ.

Rumānijas premjerministres Viorikas Dancilas vadītā valdība parlamentāro vairākumu zaudēja augustā, valdošās Sociāldemokrātu partijas koalīcijas partneriem paužot neapmierinātību ar daudzajām domstarpībām. Pēc tikai otrās vietas iegūšanas Eiropas Parlamenta vēlēšanās šis bija jau otrais nopietnais trieciens savulaik tik ietekmīgajai partijai.

Izmantojot šo brīdi, vairākas opozīcijas partijas sāka darbu pie tā, lai iegūtu pietiekami daudz balsu neuzticības izteikšanai valdībai.

Kā apgalvoja opozīcijas pārstāvji, nepilnu triju gadu laikā valdībā ir nomainījušies aptuveni 80 ministri, turklāt tas darīts nevis ar mērķi uzlabot valdības sniegumu, bet gan lai tirgotos ar balsīm un interesēm Sociāldemokrātu partijas iekšienē, kā arī lai apklusinātu neatkarīgu viedokļus valdībā.

Rumānijā izsaka neuzticību valdībai
00:00 / 03:30
Lejuplādēt

Opozīcija uzskata, ka pašreizējās valdības rīcība liedz Rumānijai attīstīties, izmantojot Eiropas fondu naudu. Turklāt Rumānijas reputācija ir smagi cietusi pēc vairāku sociāldemokrātu saistību ar dažādiem skandāliem.

Viens no tiem ir saistīts ar savulaik ietekmīgo Sociāldemokrātu līderi Liviu Dragnā, kurš pašlaik izcieš cietumsodu par apsūdzībām korupcijā. Arī Eiropas Savienība un ASV ir kritizējušas Rumānijas valdību par īstenotajām izmaiņām tieslietu sistēmā, kas liek bažīties par apdraudējumu likuma varai, kā arī par lēmumu mīkstināt likumdošanu cīņai pret krāpšanos.

Aģentūra AFP ziņo, ka pirms šīsdienas balsojuma parlamentā premjerministre Viorika Dancila esot aktīvi centusies pārliecināt vismaz savas partijas deputātus atturēties no balsošanas, lai izvairītos no iespējamām nodevībām. Tāpat atbalstu esot mēģināts iegūt, solot vietējām pašvaldībām piešķirt 300 miljonus eiro. Savukārt šaubīgajiem parlamentāriešiem sociāldemokrātu rindās, kuri varētu balsot pret premjeri, esot piedāvāti gan ietekmīgi amati, gan vietas partiju sarakstos nākamgad gaidāmajās parlamenta vēlēšanās.

Taču par spīti šiem centieniem par neuzticības izteikšanu nobalsojuši 238 no 465 deputātiem.

Pēc tā Dancila ir paziņojusi, ka amatu pamet ar tīru sirdsapziņu un padarīta darba sajūtu.

Šāds balsojums paver iespējas valsts prezidentam Klausam Johannim nosaukt nākamā premjerministra amata kandidātu. Un tas notiek gadu pirms nākamajām parlamenta vēlēšanām un vien mēnesi pirms gaidāmajām Rumānijas prezidenta vēlēšanām, kurās, starp citu, plāno kandidēt arī Viorika Dancila.

Johannis, kurš iepriekš ļoti aktīvi kritizējis Sociāldemokrātu valdīšanas stilu, jau paziņojis, ka šai valdībai bija jāaiziet, lai dotu vietu jaunam ministru kabinetam, kas nodrošinās sakārtotu pārejas procesu līdz nākamajām parlamenta vēlēšanām.

Līdz šim Rumānijas opozīcijai gan ir bijis visai grūti vienoties par kopīgu kandidātu, kas varētu būt kā alternatīva Viorikai Dancilai. Visbiežāk izskan bijušā Liberāļu līdera, transporta ministra Ludovika Orbana, vārds. Neatkarīgi no tā, kurš kļūs par nākamo Rumānijas premjerministru, viņam priekšā stāv ļoti grūts uzdevums, proti, 2020.gada budžeta sastādīšana. Šo uzdevumu īpaši sarežģītu padara tas, ka, cenšoties noturēties pie varas, Sociāldemokrātu partija ir ievērojami palielinājusi valsts izdevumus.

Starptautiskais Valūtas fonds jau ir brīdinājis, ka Rumānija var drīzumā pārsniegt Eiropas Savienības noteikto 3% budžeta deficīta robežu, aicinot Bukaresti atteikties, piemēram, no Sociāldemokrātu dotā solījuma līdz 2022.gadam dubultot pensijas. Ir viegli prognozēt, ka šāda ierosinājuma atcelšana diezin vai radīs sajūsmu sabiedrībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti