Panorāma

Džo Baidens izdod pirmos rīkojumus

Panorāma

ASV vēstnieks: Baidena administrācija attiecības ar Latviju stiprinās

Ungārijā dod zaļo gaismu Krievijas vakcīnai "Sputnik V"

Eiropā bažas par nepietiekamām vakcīnu ražošanas jaudām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienībā (ES) izpotētas jau gandrīz septiņi miljoni vakcīnas pret Covid-19 devu. Taču dalībvalstis nobažījušās, ka vakcīnu ražošanas jauda nav pietiekama un to piegādes kavējas.

Ceturtdienas, 21. janvāra, vakarā notiek visu ES valstu līderu videokonference. Tā ir jau devītā videokonference saistībā ar Covid-19. Galvenais sarunu temats – kā nodrošināt vakcīnu ražošanas un piegādes paātrināšanu Eiropas tirgū.

Ungārija ir tikko kļuvusi par pirmo ES dalībvalstī, kurā apstiprināta Krievijas izstrādātā vakcīna “Sputnik V”. Ungārijas Nacionālais farmācijas un uztura institūts devis tai pagaidu apstiprinājumu – uz 6 mēnešiem. Tieši tāpat arī “AstraZeneca” un “Oxford” vakcīnai. Par vakcīnu iepirkšanu no Krievijas Ungārija šobrīd vēl risina sarunas ar Maskavu.

Ungārija kritizējusi Eiropas Zāļu aģentūru par tās lēno licencēšanas procesu un šādi parāda savu nostāju. 

Iespēju sertificēt Krievijas vakcīnu visā ES komentējusi Vācijas kanclere Angela Merkele: “Krievija ir vērsusies pie Eiropas Zāļu aģentūras. Un es esmu piedāvājusi, ka mūsu Pola Ērliha institūts var atbalstīt krievus šajā jautājumā, jo aģentūras pieprasītie dokumenti, iespējams, nav pilnībā saderīgi. Es uzskatu, ka šī ir laba lieta.

Kad Eiropas Zāļu aģentūra būs apstiprinājusi šo vakcīnu, mēs varam runāt par sadarbību ražošanā vai arī par lietošanu.”

Gaidāms, ka 29. janvārī Eiropas Zāļu aģentūra apstiprinās trešo vakcīnu pret Covid-19 lietošanai ES – tā būs “Oxford/AstraZeneca” vakcīna. Tā ir vislētākā vakcīna, kuras deva maksā nepilnus 2 eiro un kuras uzglabāšanai nav nepieciešama tik ļoti zema temperatūra kā “Pfizer” vakcīnai. Jautājums, cik ātri būs iespējams dabūt lielu skaitu šīs vakcīnas devu.

Otra būtiska lieta, kas ES līderu konferencē tiek apspriesta, ir ES vakcinācijas pases vai sertifikāta izveide, pie tam tāda, ko atzītu visas dalībvalstis. Maltas, Grieķijas, Portugāles premjeri uzskata, ka šāds vakcinācijas sertifikāts palīdzētu nodrošināt arī pārrobežu ceļošanu. Viņu ideja – ja cilvēkam ir vakcinācijas sertifikāts, tad vairāk netiktu prasīts negatīvs Covid-19 tests ceļojot.

Par šo vakcinācijas sertifikātiem debates tiks sāktas, bet konkrēts lēmums vēl nav gaidāms. Citi bažījas, vai ceļošanas atvieglošanu, ja ir vakcinācijas sertifikāts, neuztvers kā piespiedu vakcināciju.

Dalībvalstu līderi, it īpaši Vācija, ir nobažījušies arī par jauno, lipīgāko Covid-19 mutāciju, sakot – ja nespēsim koordinēties un sinhronizēt pasākumus, lai to apturētu, var gadīties, ka būs nepieciešams slēgt robežas. Nīderlande jau no sestdienas atceļ visus lidojumus no Lielbritānijas, Dienvidāfrikas un Dienvidamerikas.

KONTEKSTS:

Decembrī Eiropas Komisija apstiprināja farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" un vēlāk ASV uzņēmuma "Moderna" Covid-19 vakcīnu izmantošanu Eiropas Savienībā. Pirmās vakcīnas devas pret Covid-19 ES dalībvalstis, tostarp Latvija,  saņēma 26. decembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti