Demokrāti pārceļ ASV prezidenta amata kandidāta izvirzīšanas kongresu

Koronavīrusa Covid-19 pandēmijas dēļ ASV Demokrātu partija uz 17. augustu pārcēlusi ASV prezidenta amata kandidāta izvirzīšanas pasākumu. Nacionālo konventu sākotnēji bija plānots sarīkot jūlija vidū.  

Demokrātu nacionālā konventa komitejas priekšsēdētājs Džo Salmonēze informēja, ka nepieciešams laiks, lai novērtētu pandēmijas ietekmi un tās sekas. Tikai šādā gadījumā iespējams uzlabot partijas pozīciju drošam un veiksmīgam konventam.

Demokrāti pārceļ ASV prezidenta amata kandidāta izvirzīšanas kongresuUģis Lībietis

Jau iepriekš atbalstu šim lēmumam pauda  priekšvēlēšanu sacensību favorīts - bijušais viceprezidents Džo Baidens. Saskaņā ar sabiedriskās domas aptauju datiem viņu atbalsta apmēram 56% partijas biedru, un viņam ir labas izredzes kļūt par demokrātu prezidents amata kandidātu.

Savukārt viņa konkurenta kreisi noskaņotā senatora Bērnija Sandersa reitings ir apmēram 35,5%.

Tā kā sabiedrības informēšanai ASV prezidentam Donaldam Trampam ir nepieciešams stāties videokameru priekšā ik dienu, viņš no sabiedrības uzmanības nepazūd. Tieši pretēji Trampa rīcība piesaista arvien lielāku uzmanību un bieži vien ne tajā labākajā gaismā. Arvien lielāks skaits ekspertu uzdod jautājumus par to, vai prezidents ir piemērots šādas krīzes vadīšanai.

Bet republikāņu partijas rindās par kandidātu uz prezidenta posteni šaubu nav.

Bet Demokrātiem situācija ir pavisam citāda. Cīņa par partijas nomināciju joprojām turpinās starp bijušo viceprezidentu Džo Baidenu un Vermontas senatoru Bērniju Sandersu.  

Viņu kampaņas tagad ir praktiski pārgājušas virtuālajā vidē.

Tā, piemēram, Džo Baidena kampaņa ir paziņojusi, ka pašlaik notiek sarunas par iespēju sarīkot telefonsarunu starp bijušo viceprezidentu un pašreizējo prezidentu Trampu. Sarunas uzmanības centrā būtu kopējā cīņa pret koronavīrusu, un Tramps jau ir paziņojis, ka labprāt šādai sarunai piekritīs un, iespējams, tā varētu notikt pat kāda ikdienas koronavīrusa brīfinga laikā.

Trampa padomniece Kellienna Konveja iepriekš gan ir asi kritizējusi Baidenu par to, ka viņš pārāk kritizē Trampu par krīzes vadību. Baidens iepriekš izteicies, ka Tramps ir pārāk lēnu reaģējis uz vīrusa izplatību, ir maldinājis sabiedrību par patiesajiem riskiem, kā arī uzvēlis atbildību par nepietiekamo aizsargekipējumu un trūkumiem testēšanā uz citiem, šādu kritiku saucot par konstruktīvu.

Tikmēr Sanderss atzīst, ka pašreizējā situācijā kļūs arvien grūtāk uzvarēt Džo Baidenu. Taču no otras puses, šī krīze ir aktualizējusi viņa aicinājumus padarīt spēcīgākus sociālās drošības tīklus, ieskaitot universālo veselības apdrošināšanu. Tieši tāpēc, visticamāk, vēl kādu laiku viņš no kandidēšanas neatteiksies.

Sanderss arī aicinājis drošības apsvērumu dēļ atcelt vai pārlikt uz vēlāku laiku nākamajā otrdienā paredzētās priekšvēlēšanas Viskonsinas štatā. Pašlaik Viskonsinā balsošana nav atcelta, taču arvien lielāks skaits vēlēšanu iecirkņu darbinieku atsakās pildīt savus pienākumus. Lai palīdzētu vēlēšanu komisijām pildīt savu darbu, palīgā tiks saukta nacionālā gvarde.

Kā norāda raidsabiedrība CNN, atsaucoties uz vairāku sabiedriskās domas aptauju kompānijām, pašlaik visērtākajā situācijā laikam tomēr atrodas tieši Donalds Tramps, kura popularitātes reitings krīzes laikā ir tikai palielinājies.

Pašlaik Trampa darbību atzinīgi vērtē aptuveni 49% aptauju dalībnieku, bet negatīvi – 47%. Un šī ir pirmā reize, kad atzinīgo vērtējumu ir vairāk nekā negatīvo.

 CNN uzsver, ka krīžu brīžos valsts vadītāju reitingi parasti kļūst augstāki, taču jautājums ir, cik ilgi tie noturēsies. No vienas puses var teikt, ka gada nogalē gaidāmās vēlēšanas vairs nav aiz kalniem un popularitāte tikai nāk par labu pašreizējam valsts vadītājam, taču nevar noliegt, ka situāciju var ievērojami mainīt ekonomiskā situācija valstī. Deviņi miljoni bezdarbnieku pieteikumu divu nedēļu laikā varētu kalpot par pirmo satraucošo signālu Trampa komandai.

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties Covid-19, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti