Covid-19 pandēmija: Kā tehnoloģijas un izsekošanu izmanto vīrusa ierobežošanai?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lai cīnītos ar pandēmijas izplatību, valstis liek lietā arī līdzekļus no savu specdienestu arsenāliem. Tehnoloģijas un metodes, par kurām valstu oficiālie pārstāvji runā nelabprāt, tiek pielietotas gan attiecībā uz saviem pilsoņiem, gan arī operācijām ārzemēs.

ĪSUMĀ:

  • SPKC iegūs datus par pašizolācijā esošo personu pārvietošanos no mobilo sakaru operatoriem.
  • Par uzraudzības nepieciešamību spriež daudzas Eiropas Savienības valstis, dažas jau ievieš.
  • Izraēlā uzraudzībā iesaistās drošības dienesti.
  • Eiropā spriež par dronu un mobilo lielotņu izmantošanu.
  • Dienvidkorejā karantīnas aplikācijas ir obligātas; sodi – līdz 8000 ASV dolāru.

Latvijas Slimību kontroles un profilakses centrs (SPKC) iegūs tiesības izmantot Covid-19 pacientu pārvietošanās datus, ko sniegs mobilo sakaru operatori. Tādējādi tiks iegūta informācija par potenciālajiem kontaktiem un būs iespēja labāk ierobežot vīrusa izplatību. “Šie dati tiks sniegti tikai pēc pieprasījuma (…), kas tiks reģistrēts likumā noteiktajā kārtībā un tikai epidemioloģiskas izmeklēšanas veikšanai. Nekādiem citiem mērķiem šī informācija izmantota netiks,” skaidroja veselības aizsardzības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).

Latvija Eiropā šai ziņā nav pirmā. Nepieciešamību ieviest šādus uzraudzības un izsekošanas līdzekļus šobrīd izskata vairākas Eiropas Savienības (ES) valstis, savukārt dažas jau šādas metodes ir sākušas pielietot.

Totālas kontroles, kas paredz digitālo izsekošanu un mobilo uzraudzību, piekritējiem ir būtisks arguments. Šādi līdzekļi tiešām ierobežo vairākas tiesības un brīvības, tomēr Āzijas valstīts Ķīnā, Taivānā, Honkongā, Dienvidkorejā un Singapūrā epidēmiju ir izdevies apturēt, izglābjot ne tikai miljoniem dzīvību, bet arī novēršot potenciālos tautas nemierus un ekonomikas sagrūšanu.

Tomēr Rietumu pasaulē, kurā jau tā ir ieviesti bargi karantīnas noteikumi, rodas jautājums, vai privātās dzīves neaizskaramība nekļūs par kārtējo koronavīrusa upuri.

Karantīnas pārkāpēji tiek pielīdzināti teroristiem

Pagājušajā nedēļā Izraēlas drošības dienests “Šin Bet” paziņoja, ka tam izdevies  noskaidrot 500 koronavīrusa infekcijas nēsātājus, pateicoties masveida digitālajai izsekošanai. Operatīvie darbinieki noskaidroja, ka visi šie 500 cilvēki bijuši kontaktā ar inficētiem valsts iedzīvotājiem. Turklāt izsekoto analīzes tiešām izrādījušās pozitīvas.

“Ja šie cilvēki nebūtu tikuši noskaidroti un ievietoti karantīnā, tad, visticamāk, viņi inficētu vēl neskaitāmas personas, paši par to pat nenojaušot,” dienesta pārstāvi citēja interneta izdevums “The Times of Israel”.

Pēdējo divu nedēļu laikā specdienestu darbinieki kopīgajā programmā ar Veselības ministriju izsekoja pacientus ar diagnosticētu Covid-19 saslimšanu, izmantojot gan ģeolokācijas datus, gan izsekojot pirkumus ar bankas kartēm. Tas ļāva noskaidrot cilvēkus, kuriem inficētas personas ir atradušās tuvāk nekā divu metru attālumā vairāk nekā 10 minūtes.

Šī tehnoloģija agrāk bija atļauta tikai terorismā aizdomās turēto izsekošanai. “Šin Bet” īpaši uzsver, ka masveida izsekošanas programma tiks izmantota tikai cīņai ar pandēmiju.

Lietotnes un droni – uzraudzībai un kontrolei

Sekojot Izraēlas un Āzijas piemēram, arī dažas Eiropas valstis, tai skaitā Lielbritānija, Vācija un Itālija, sākušas izskatīt iespējas izsekot Covid-19 slimnieku pārvietošanos. Šai gadījumā ir runa par mobilo aplikāciju izmantošanu, kuras nodotu informāciju par tālruņa un attiecīgi tā īpašnieka atrašanās vietu reālajā laikā.

Tiesībsargi par šo pauž bažas, brīdinot, ka tas var nest smagas sekas pilsoniskajai brīvībai, bet paši līdzekļi – neefektīvi. “Šis ir pārbaudījumu laiks, tomēr pat šādos apstākļos nebūtu jāizmanto nepārbaudītas jaunas tehnoloģijas,” teikts atklātā vēstulē, ko uzrakstījusi “atbildīgu tehniķu” grupa Lielbritānijas Nacionālajam veselības dienestam.

Valsts aģentūras NHSX, kas atbild par britu Nacionālā veselības aizsardzības dienesta digitalizāciju, vadītājs Metjū Gluds paziņojis, ka viņa birojs “izskata jautājumu par to, vai mobilās aplikācijas izmantošana varētu palīdzēt ierobežot un apturēt koronavīrusa izplatību.” Viņš ievāc ekspertu viedokļus, lai nepieciešamības gadījumā varētu ieviest šādu aplikāciju pēc iespējas ātrāk.

Tikmēr Itālijas policija pārvietošanās ierobežojumu kontroles īstenošanai ir sākusi izmantot bezpilota lidaparātus, ziņo “ The Times of Israel”.

Lielākajā daļā demokrātisko valstu eksistē tiesību garantijas, kas sargā digitālo konfidencialitāti, tomēr vīrusa pandēmijas paplašināšanās draudi var likt politiķiem no šīm garantijām atteikties. Vēl 20. martā Eiropas Savienības Datu aizsardzības pārvalde uz ārkārtas stāvokļa periodu atbalstīja konfidencialitātes režīma apturēšanu.

Lacio reģionā Itālijā, kurā ietilpst arī galvaspilsēta Roma, dzīvo 5,9 miljoni iedzīvotāju. Valdība tur piedāvā ieviest jaunu mobilo aplikāciju tiem, kas sēž karantīnā, un arī tiem, kas ir bijuši kontaktā ar inficēto. Tāpat arī Polija piedāvā saviem pilsoņiem labprātīgi izmantot aplikāciju, kas seko 14 dienu karantīnas gaitai.

“Elektroniskās sētas” ir efektīvas

Dienvidkorejā mobilās aplikācijas, kas kontrolē pašizolācijas režīmu, ir obligātas tiem, kam šāds režīms ir noteikts. Karantīnas pārkāpējs var tikt sodīts ar soda naudu 8400 ASV dolāru apmērā vai pat pavadīt gadu aiz restēm.

Taivānas varas iestādes un Singapūra tāpat izmanto viedtālruņa aplikācijas karantīnas ievērošanas kontroles vajadzībām –  “elektroniskais žogs” varas orgāniem nosūta signālu, ja tālruņa īpašnieks pārkāpj karantīnu. Honkongas veselības aizsardzības iestādes izseko visus karantīnai pakļautos ārvalstu tūristus ar elektroniskām rokas sprādzēm.

Itālijā šādu jaunievedumu ieviešanai traucē tehniski iemesli. Pēc tehnoloģisko inovāciju ministra Paoli Pizano teiktā, sestā daļa no 60 miljonus lielās nācijas nelieto internetu, savukārt cilvēkiem gados, kas visvairāk pakļauti Covid-19 riskiem, nepatīk instalēt jaunas aplikācijas un viņi var sadumpoties, ja viņus to spiedīs darīt.

Turklāt dati, ko par atrašanās vietu var sniegt telekomunikāciju operatori, ir neprecīzi, tāpat nepatiesu informāciju par tālruņa atrašanās vietu var sniegt arī GPS – piemēram, ka hipotētiskais inficētais bijis ar kādu kontaktā, lai gan patiesībā viņi ir vienkārši atradušies vienā ēkā. Izraēlā vairākus iedzīvotājus kļūdaini nosūtīja karantīnā tieši šādu iemeslu dēļ.

Izraēlas Veselības aizsardzības ministrija ir palaidusi aplikāciju viedtālruņiem, ka sūtīs lietotājiem ziņas par to, vai 14 dienu laikā viņiem ir bijis kontakts ar vīrusa nēsātājiem. Informācija aplikācijā tiks nepārtraukti atjaunota atbilstoši jauniem epidemioloģiskajiem datiem, ziņo “The Times of Israel”.

 Aktīvie pasākumi ienaidnieka teritorijā

Apstākļos, kad visapkārt valda akūts deficīts visam, kas saistīts cīņai ar pandēmiju, specdienesti tiek izmantoti ne tikai savā valstī, bet arī svešās. Ir zināms par vismaz vienu šādu operāciju, ko ir veicis Izraēlas “Mossad”.

Pirms nedēļas “Mossad” aģenti iegādājās 10 miljonus medicīnas masku, raksta “The Jerusalem Post”. Operācija bijusi slepena un iepriekš par to nekas nav ziņots. Pirmdien, 30. martā, krava pienākusi Izraēlā. Bez maskām “Mossad” piegādājis arī vairākus desmitus plaušu ventilācijas aparātu, desmitiem tūkstošus testa komplektu un aptuveni 25 000 N95 tipa ķirurģisko masku.

Aģentūras direktors Jossi Koens vada īpašu komandcentru, kurā strādā visu civilo iestāžu pārstāvji, tai skaitā no Veselības ministrijas, kā arī no nacionālās drošības struktūrām. Pagājušajā otrdienā Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu paziņoja, ka Koens uzņēmies iniciatīvu medicīnas iekārtu iegādē ārzemēs.

Pirms divām nedēļām “Mossad” organizējis vēl 100 000 Covid-19 testa komplektu piegādes, tāpat gaidāmi vēl četri miljoni komplektu. Kā noskaidroja “The Jerusalem Post”, testa komplekti tika iegādāti valstīs, ar kurām Izraēlai nav diplomātisko attiecību. Atsaucoties uz arābu avotiem, laikraksts pieļauj, ka tās bijušas Persijas līča valstis.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti