Covid-19 klusie nēsātāji – vai būs slimības otrais vilnis?

Vīruss SARS-CoV-2, kas izraisa Covid-19, ir ne tikai ļoti lipīgs, bet arī īpašs – pēc nonākšanas cilvēka organismā tas var neradīt nekādus simptomus divas līdz trīs nedēļas, un visu šo laiku inficētais var turpināt aplipināt citus cilvēkus. Ķīnas zinātnieki ir centušies noskaidrot vīrusa inficētspēju bezsimptomu gadījumos. Pirmie secinājumi ir iepriecinoši, tomēr nepieciešami papildu pētījumi, lai tos apstiprinātu.

Masveida Covid-19 testēšana sniedz priekšstatu par kopējo inficētības līmeni valstī. Tomēr Islandes piemērs, ļaujot pārbaudīties visiem gribētājiem, nav piemērojams visām valstīm, jo daudz kur šādu masveida testēšanu ir grūti īstenot tīri tehnisku iemeslu dēļ. Parasti pacientu testēšanai norīko ārsts, ja ir redzami slimībai raksturīgie simptomi. Dati par fiksētajiem inficēšanās gadījumiem tiek regulāri atjaunināti, tomēr par reālo inficēto skaitu joprojām var tikai izdarīt minējumus.

Jauna epidēmijas uzplaiksnījuma iespēja pastāv, tomēr tā ir neliela

Bezsimptomu Covid-19 nēsātāju skaits nav tik svarīgs, cik svarīgi ir saprast, vai šie cilvēki ir vai nav spējīgi inficēt citus. Šeit ir runa par tādiem vīrusa nēsātājiem, kuriem nav vispār nekādu simptomu – ne klepus, ne sāpoša kakla, ne temperatūras, ne iesnu. Ja no viņiem var inficēties, pastāv jauna epidēmijas viļņa risks valstīs, kas ar pirmo Covid-19 vilni jau ir tikušas galā.

Pagājušajā nedēļā Ķīnas Slimību un profilakses centra eksperts Vū Czuņjū paziņoja, ka iespēja bezsimptomu Covid-19 nēsātājam izplatīt vīrusu tālāk ir salīdzinoši neliela. Tomēr, lai to droši pierādītu, nepieciešams turpināt pētījumus.

Ņemot vērā mazo tālākas inficēšanas iespējamību šādos gadījumos, bezsimptomu pacienti diez vai spēs izprovocēt vēl vienu masveidīgu koronavīrusa pandēmijas uzliesmojumu, ziņo Honkongas avīzes "South China Morning Post" interneta izdevums.

Pēc Vū Czuņjū teiktā, “pacients, kam fiksēts Covid-19, var inficēt vidēji trīs cilvēkus, savukārt bezsimptomu slimības gaitas laikā tiek inficēts vidēji mazāk kā viens cilvēks.”

Šādu rezultātu sniedzis pētījums, ko Ķīnas austrumos Ninbo pilsētā veicis valsts Slimību kontroles centrs. Zinātnieki atklājuši, ka tikai 4,4% no apstiprinātajiem gadījumiem ir inficējušies no bezsimptomu vīrusa nēsātājiem.

Citā pētījumā, kas veikts Ķīnas dienvidos, epidemiologi pārbaudījuši 1500 cilvēkus, kas bijuši ikdienas kontaktā ar bezsimptomu Covid-19 inficētajiem. Testa rezultāts izrādījies pozitīvs tikai viņu ģimenes locekļiem.

Vēl viens bīstams aspekts

Pēc tam, kad jaunu inficēšanās gadījumu skaits Ķīnā kļuva stabili nenozīmīgs, valsts sakoncentrēja visas pūles, lai ierobežotu slimības “importu” no citām valstīm. Tomēr tagad epidemiologi sāk pievērst lielāku uzmanību “klusajiem” SARS-CoV-2 nēsātājiem – cik viņu ir, joprojām nav skaidrs.

Februārī Ķīnā tika iegūtas vairāk nekā 43 000 pozitīvas koronavīrusa analīzes, turklāt saslimušie neizjuta nekādus simptomus, raksta "South China Morning Post", atsaucoties uz tās rīcībā esošo slepeno valdības atskaiti.

Zinātnieki uzskata, ka atkārtotas lielas epidēmijas iespējamība, ko varētu izsaukt “klusie” nēsātāji, ir neliela. Tomēr joprojām pastāv nelielu, lokālu uzplaiksnījumu draudi, un valdībai ir jābūt spējīgai uz tiem operatīvi reaģēt.

Pagājušajā nedēļā kādā no Hunaņas provinces apgabaliem tika izsludināta pilna karantīna saistībā ar paziņojumiem par virkni bezsimptomu inficēšanās gadījumu. Aptuveni 600 tūkstošiem apriņķa iedzīvotāju tika pavēlēts sēdēt mājās, tika slēgti visi uzņēmumi, izņemot nepieciešamākos – medicīnas iestādes, komunālo pakalpojumu sniedzējus, loģistikas uzņēmumus un pārtikas ražotnes.

Iepriekš Ķīna oficiālajā Covid-19 statistikā bezsimptomu gadījumus neiekļāva. Varas iestādes sāka tos publicēt tikai pagājušajā trešdienā.

Šobrīd joprojām nav skaidrs, kādu lomu globālajā pandēmijā spēlē vīrusa bezsimptomu pārnese. Pirmie ķīniešu pētījumu rezultāti dod tikai aptuvenu priekšstatu. Tomēr pētījumi jāturpina, turklāt globālā mērogā, norāda "South China Morning Post".

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti