Panorāma

Garākais gaismas ceļš – Jūrmalā

Panorāma

Panorāma

Čehijā situācija uzlabojas

Čehijā pēc stingrākiem ierobežojumiem Covid-19 izplatība mazinās

Čehijā reģistrēts augstākais Covid-19 upuru skaits attiecībā pret iedzīvotājiem Eiropā. Tur oktobra beigās un novembra sākumā ik dienu atklāja vairāk nekā desmit tūkstošus jaunu saslimšanas gadījumu. Pēc stingrāku ierobežojumu ieviešanas saslimstības rādītāji tagad krītas un čehi uz nākotni raugās cerīgi.

Čehijā kopš oktobra nogales Covid-19 joprojām ik dienu paņem aptuveni 200 cilvēku dzīvību. Kopš pandēmijas sākuma no vīrusa izraisītām komplikācijām kopumā miruši vairāk nekā 6500. Valstī, kur dzīvo 10,5 miljoni cilvēku, tas ir augsts rādītājs.

Kad oktobrī tika pārslogotas slimnīcas, valdība lūdza starptautiskās sabiedrības palīdzību. Tagad Čehija saņēmusi atbalstu no NATO, no Pasaules Veselības organizācijas.

Valstī arī ieradušies mediķi, piemēram, no Lielbritānijas un Amerikas Savienotajām Valstīm.

"Čehijas valdība uzaicināja mūs nākt talkā un sadarboties. Esmu mediķis un šeit vadu profesionālu mediķu komandu. Apmainīsimies ar informāciju par to, kā mēs līdz šim esam tikuši galā ar situāciju Teksasā," sacīja ASV Bruņoto spēku pārstāvis Pīters Kolovels.

Iesaistījusies arī čehu armija, kas palīdz ne tikai slimnīcās, bet arī aprūpes namos. Tas tādēļ, ka desmitiem mediķu saslimuši ar Covid-19 un ikdienā trūkst darbaroku.

"Zinu, ka ir veidi, kā varam palīdzēt. Piemēram, pacientu higiēnas, gultu higiēnas, kā arī transporta un citu palīgdarbu nodrošināšanā," sacīja Čehijas armijas pārstāvis Jirži Hudecs.

Čehijā ieviesta ārkārtējā situācija un darbību turpina tikai pirmās nepieciešamības preču veikali. Masku valkāšana publiskās vietās ir obligāta.

Šonedēļ pieņēma arī jaunus ierobežojumus, kas paredz, ka uz 15 kvadrātmetriem iekštelpās var atrasties tikai viens cilvēks. Tāpat no deviņiem vakarā līdz pieciem rītā ieviesta komandantstunda, kas nozīmē, ka ārā ļauts atrasties tikai izņēmuma gadījumos. Piemēram, var izvest ārā ar suni piecu metru attālumā no mājām. Izņēmumi attiecas arī uz tiem, kuri dodas uz darbu vai atgriežas mājās.

"Es, piemēram, eju no darba pēc komandantstundas laika. Ir tikai pāris mašīnas, taksisti, tikai pāris cilvēku. Centrā visur ir policija, ļoti kontrolē šo situāciju, varbūt ārpus centra ne tik ļoti.

Bet varētu teikt, ka nevienas dzīvas dvēseles nav uz ielas. Ir diezgan apokaliptiska sajūta," stāstīja producente Kristiāna Stepanoviča.

Stepanoviča apgalvoja, ka vairums iedzīvotāju lielākoties maskas tik tiešām valkā un distanci ievēro. Tajā pašā laikā ir sabiedrības daļa, kas neizprot stingros noteikumus. Šonedēļ, piemēram, daļa iedzīvotāju protestēja pret ārkārtējās situācijas pagarināšanu. Kopumā šoruden protesti pret dažādiem ierobežojumiem notikuši trīs reizes.

"Viens no protestiem bija septembrī, kad cilvēki protestēja pret maskām. Protams, distanci neviens nebija ievērojis. Cilvēki staigāja bez maskām un apgalvoja, ka valdība mūs cenšas apmānīt un dara visu, lai biznesam būtu grūti. Jā, tas patiesi ir grūti, bet situācija Čehijā ar saslimstību ir ļoti bēdīga. Piemēram, viskritiskākais bija oktobra beigas, novembra sākums, kad mums bija 15 000 [jauni Covid-19 gadījumi] dienā. Neviens īsti neuztraucās par likuma ievērošanu, jauno regulējumu, par maskām, līdz slimnīcas tika pārslogotas. Nebija vietas ne jaunajiem saslimušajiem, ne citiem," stāstīja Stepanoviča.

Aizvadītajā diennaktī saslimšana ar Covid-19 Čehijā atklāta 5500 cilvēku, kas ir trīs reižu mazāk nekā vēl pirms pāris nedēļām.

Ņemot vērā situācijas uzlabošanos, šonedēļ mācības klātienē atsāka pirmās un otrās klases skolēni. Līdz šim visi, izņemot mediķu, ugunsdzēsēju un policistu bērnus, mācījās attālināti. Kaut arī situācija uzlabojas, iedzīvotāji turpina dzīvot pandēmijas apstākļos.

"Diemžēl to tēmu, par kurām parunāt ar kolēģiem vai draugiem, kļūst arvien mazāk, jo mēs visu laiku esam vienā burbulī.

Mēs runājam par vienu un to pašu, jo nekas mums apkārt nenotiek. Mēs ejam no punkta A uz punktu B, un tā paiet katra diena.

Man ir sēta, kur ir vairāki balkoni. Cilvēki karantīnas laikā gāja ārā uz balkona un kaimiņi savā starpā sāka runāt, slēgt mūziku, mēģināja uztaisīt distancētu ballīti, jo ir jau pārāk grūti būt visu laiku vienam pašam," atzina Stepanoviča.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt