Baltkrievija apgalvo, ka rīkojusies likumīgi, nosēdinot «Ryanair» lidmašīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rietumvalstis pirmdien viena pēc otras nosodījušas Baltkrievijas rīcību, piespiežot nosēsties Minskas lidostā pasažieru lidmašīnu, lai arestētu žurnālistu un opozīcijas aktīvistu Romānu Protaseviču. Baltkrievijas valdība apgalvo, ka ir rīkojusies saskaņā ar starptautiskajiem noteikumiem. Arī Minskas tuvākā sabiedrotā Krievija aizstāv Baltkrievijas rīcību un aicina Rietumus nemētāties ar apsūdzībām.

Eiropas Savienība (ES), Lielbritānija un ASV nosodījušas svētdien notikušo incidentu, kad Baltkrievijas varasiestādes piespieda Īrijas aviokompānijas “Ryanair” lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu, nosēsties Minskā.

Bažas par Protaseviča veselību

Baltkrievi sākotnēji apgalvoja, ka lidmašīna novirzīta, jo esot saņemtas ziņas par lidaparātā it kā ievietotu spridzekli. Taču patiesais šīs specoperācijas iemesls bija lidmašīnā esošais kādreizējais opozīcijas medija “Nexta” redaktors Romāns Protasevičs, kuru aizturēja Minskas lidostā.

Protaseviču Baltkrievijā apsūdz terorismā, par ko viņam draud nāvessods.

Protaseviča kolēģi, atsaucoties uz viņa māti, vēsta, ka viņš ievietots slimnīcā smagā stāvoklī ar sirdsdarbības problēmām.

Savukārt Baltkrievijas Iekšlietu ministrija noraidījusi ziņas par Protaseviča hospitalizāciju, paziņojot, ka viņš atrodas izmeklēšanas izolatorā un nekādas sūdzības par veselības stāvokli no viņa nav saņemtas.

Baltkrievijas valsts televīzijas kanāli publiskojuši video, kurā redzams aizturētais opozicionārs Romāns Protasevičs. Tajā viņš apgalvo, ka viņam nav nekādu veselības problēmu un viņš sadarbojas ar izmeklētājiem. Opozicionāra līdzgaitnieki gan pieļauj, ka viņam ir likts tā runāt.

Iespējamas jaunas sankcijas

Rietumvalstis Baltkrievijas rīcību nodēvējušas par gaisa pirātismu un valsts terorismu.

Brisele pirmdien izsauca Baltkrievijas vēstnieku ES Aleksandru Mihņeviču, lai pieprasītu viņam Protaseviča atbrīvošanu.

Eiropas Komisijas vadītāja Urzula fon der Leiena brīdinājusi, ka ES varētu ieviest jaunas sankcijas pret Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašeno režīmu.

Briselē otrdien notiks NATO dalībvalstu vēstnieku tikšanās, lai apspriestu Minskas īstenoto “Ryanair” lidmašīnas piespiedu nolaišanos.

Jāizdara lielāks spiediens uz Minsku

Viena no Baltkrievijas opozīcijas līderēm Svjatlana Cihanouska ir nobažījusies par aizturētā Protaseviča drošību.

“Esmu pārliecināta, ka viņš atrodas briesmīgos apstākļos, esmu pārliecināta, ka viņu spīdzina. Viņš tiek uzskatīts par Lukašenko privāto ienaidnieku, tāpēc mēs baidāmies ne tikai par viņa brīvību, bet arī par viņa dzīvību,” Cihanouska sacīja intervijā britu televīzijas kanālam “Sky News”.

Cihanouska uzskata, ka Baltkrievijas varasiestāžu īstenotā “Ryanair” pasažieru lidmašīnas nosēdināšana Minskā, lai aizturētu Protaseviču, liecina par Lukašenko režīma nesodāmības sajūtu. Tāpēc viņa aicina starptautisko sabiedrību izdarīt lielāku spiedienu uz Minsku, lai pārtrauktu režīma vardarbīgo vēršanos pret oponentiem un atbrīvotu politiskos ieslodzītos.

“Sankciju sarakstam jābūt daudz plašākam, lai tie, kuri spīdzina cilvēkus, padomātu divreiz, pirms to darītu. Pašreiz sankciju sarakstos ir atrodamas tikai 80 režīma amatpersonas, kamēr cietumos atrodas vairāk nekā tūkstotis opozīcijas atbalstītāju.

Sankcijas ir jāizvērš pret plašāku personu loku un tiem valsts uzņēmumiem, kuri kalpo par Lukašenko kabatām,” norāda Cihanouska.

Maskava atbalsta Minsku

Baltkrievijas Ārlietu ministrija pirmdien paziņoja, ka valsts ir rīkojusies starptautisko aviācijas noteikumu ietvaros, un apsūdzēja Rietumus notikušā politizēšanā, lai rastu ieganstu jaunām sankcijām pret Minsku.

Arī Krievija uzskata, ka Baltkrievija nav rīkojusies pretlikumīgi.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs aicināja nestrēbt karstu un uzmanīgi izvērtēt notikušo, ņemot vērā visu pieejamo informāciju. Viņš piebilda, ka Baltkrievija esot gatava šajā jautājumā rīkoties caurskatāmi un nepieciešamības gadījumā uzņemt starptautisko ekspertus.

Vairākas aviokompānijas, tostarp Latvijas nacionālā lidsabiedrība “AirBaltic”, paziņojušas, ka turpmāk to lidmašīnas izvairīsies šķērsot Baltkrievijas gaisa telpu.

Savukārt Lietuvas valdība aizliegusi ielidot un izlidot no valsts lidmašīnām, kas veic lidojumus caur Baltkrievijas gaisa telpu.

KONTEKSTS:

Baltkrievija svētdien piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 171 pasažieri, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Pasažieru lidmašīnu līdz Minskas lidostai pavadīja Baltkrievijas iznīcinātāji. Rīkojumu par lidmašīnas pārtveršanu personīgi devis Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko.

Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem, tā bijušo galveno redaktoru Romānu Protaseviču. Lukašenko režīms viņu apsūdz "terorismā", par ko viņam draud pat nāvessods.

Baltkrievijas režīma rīcību nosoda gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu, pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un rupju starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti