Lukašenko režīma īstenoto «Ryanair» lidmašīnas sagrābšanu raksturo kā «gaisa pirātismu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Aviokompānijas “Ryanair” pasažieru lidmašīnas piespiedu nosēdināšana Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā, lai arestētu interneta vietnes “Nexta” bijušo galveno redaktoru Romānu Protaseviču, ir izraisījusi ļoti plašu neapmierinātības un sašutuma vilni.

Baltkrievijas oficiālo varas iestāžu viedoklis krasi atšķiras no opozīcijas teiktā. Demokrātiskie spēki sola vērsties starptautiskās organizācijās, lai panāktu sankciju ieviešanu pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Latvieši atgriežas dzimtenē

Lukašenko režīma īstenoto «Ryanair» lidmašīnas sagrābšanu raksturo kā «gaisa pirātismu»
00:00 / 04:30
Lejuplādēt

Valsts atbalstīts gaisa pirātisms, pasažieru lidmašīnas nolaupīšana un rupjš starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpums. Šādi rietumvalstu politiķi un eksperti raksturojuši Baltkrievijas varas iestāžu rīcību, svētdien ar kaujas iznīcinātāja palīdzību piespiežot Minskā nolaisties Īrijas aviokompānijas “Ryanair” pasažieru lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu.

171 pasažiera vidū bija arī divi Latvijas pilsoņi, kuri pēc tam, kad lidmašīna beidzot ieradās Viļņā, pārnakšņoja Lietuvā un pirmdien no rīta devās uz Latviju.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") šo jautājumu pārrunājis ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, kurš rosinās savus Baltijas kolēģus "šo jautājumu pacelt starptautiskajās organizācijās, līdz pat ANO Drošības padomei". 

"Jo pēc būtības mēs esam saskārušies ar valsts veiktu gaisa pirātismu, ko daudzi sauc pat par terorisma aktu. Tas jau ir drauds starptautiskajai drošībai un kārtībai," vērtēja Rinkēvičs. 

Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite saistībā ar šo lietu vērsusies pie Interpola vadības. Pēc viņas domām, Minskas režīma rīcība uzskatāma par "terorisma" izpausmi, un tas liecina, ka Kremļa atbalstītais Lukašenko režīms ir gatavs iet ļoti tālu.

"Starptautiskiem tiesību instrumentiem ir jākalpo taisnīgumam, mieram un cilvēktiesībām, nevis represijām un vajāšanai," uzsver Bilotaite.

Kā "valsts atbalstītu lidmašīnas nolaupīšanu" svētdienas notikumus raksturojis arī "Ryanair" vadītājs Maikls O'Līrijs, savukārt Īrijas ārlietu ministrs Saimons Kovenijs uzsver, ka Eiropas Savienībai nekavējoties jāvienojas par skaidru un nepārprotamu atbildi Lukašenko režīmam.

"Ja tagad Eiropas Savienība izrādīs neizlēmības vai vājuma pazīmes, Baltkrievijas lēmumu pieņēmējiem tas nostiprinās pārliecību, ka viņi rīkojušies pareizi. Tādēļ mūsu atbildei jābūt skaidrai un bargai, un tam jānotiek ātri," secina Kovenijs.

Ar tādām lietām nejoko

Oficiālais lidmašīnas novirzīšanas iemesls bija it kā saņemtās ziņas par lidmašīnā ievietotu spridzekli. Taču īstais iemesls kļuva skaidrs, kad pārbaudes laikā tika aizturēts Baltkrievijā par terorismu apsūdzētais pilsoniskais aktīvists un žurnālists Romāns Protasevičs, kaut arī nekādi spridzekļi lidmašīnā netika atrasti.

Kā intervijā televīzijas kanālam “Dožģ” norāda aviācijas eksperts Vadims Lukaševičs, viltus ziņojums par spridzekli lidmašīnā ir ļoti bīstams un ar šādām lietām parasti nejoko.

“Ja lidmašīna rada draudus objektiem uz zemes, tad daudzu valstu likumos ir paredzēts, ka kara aviācija drīkst notriekt arī pasažieru lidmašīnu ar cilvēkiem. To paredz gan ASV, gan Krievijas likumdošana. Tieši tāpēc ar šādiem jautājumiem nejoko.

Uzskatu, ka ir kategoriski nepieņemami spēlēties ar šādiem draudiem par spridzekli un lidmašīnas drošību kopumā, lai piespiestu nosēdināt lidmašīnu un sagūstītu kaut kādu cilvēku.”

Lukašenko rīkojies kā Somālijas pirāts

Kā pirmdien paziņojusi Lietuvas Ģenerālprokuratūra, ir uzsākta pirmstiesas izmeklēšana lietā par lidmašīnas nolaupīšanu un nepieņemamu apiešanos ar cilvēkiem. Izmeklētāji ir nopratinājuši vairākus lidmašīnas pasažierus, kā arī apkalpes locekļus.

Pirmdien par iespējamo sankciju pastiprināšanu pret Baltkrievijas režīma amatpersonām paredzēts spriest arī Eiropas Savienības līderu tikšanās laikā. Kā paziņojusi Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena, šāda kliedzoša un pretlikumīga rīcība nedrīkst palikt bez sekām.

Tam piekrīt arī baltkrievu demokrātisko spēku līderes Svjatlanas Cihanouskas padomnieks Franaks Vjačorka, stāstot par opozīcijas turpmākajiem plāniem pēc šī gadījuma.

“Protaseviča aizturēšana ir īpaša režīma atriebība Romānam par viņa aktīvo žurnālista un aktīvista darbību. Notikušo var salīdzināt ar Somālijas pirātu rīcību, sagrābjot kuģi. Mēs tūlīt vērsīsimies starptautiskajās instancēs, pieprasot veikt vispusēju notikušā izmeklēšanu, kā arī rosināsim piemērot sankcijas režīmam, pat līdz Baltkrievijas izslēgšanas no Starptautiskās Civilās aviācijas organizācijas," vēsta Vjačorka.

Neviens nevar justies drošībā

Viņš uzskata, ka debesīm virs Baltkrievijas ir jākļūst par lidojumu aizliegumu zonu līdz brīdim, kamēr nebūs skaidra apstiprinājuma, ka visi lidojumi virs Baltkrievijas ir droši.

"Pašlaik tā nevar justies neviens reiss un neviens pasažieris. Mēs pieprasīsim, lai šis jautājums tiktu izskatīts Apvienoto Nāciju Organizācijā, Eiropas Savienībā, kas jau spriež par sankciju piemērošanu Baltkrievijai. Mērķis ir panākt, lai visi šīs operācijas dalībnieki saņemtu sodu.

Tas, kas noticis šoreiz, aktīvista Vitolda Ašorkas nāve pagājušajā nedēļā, vietējo vēlēšanu pārcelšana, represijas pret portālu TUT.by un tā iznīcināšana – tas viss ir apstiprinājums režīma nesodāmībai. To ir nepieciešams mainīt ar dažādu starptautisku instrumentu, sankciju un spiediena palīdzību. Nekas nedrīkst palikt nesodīts.”

Bažas par iespējamo spīdzināšanu

Cerību uz starptautiskās sabiedrības aktīvāku iesaistīšanos šī incidenta izmeklēšanā un sava dēla atbrīvošanu paudusi arī Romāna Protaseviča māte Nataļja, ar kuru sazinājās vietnes “Nexta” žurnālisti.

“Man vienkārši trūkst vārdu. Jūs paši zināt, cik Romāns ir uzticīgs Baltkrievijai, cik ļoti mēs viņu mīlam un cik ļoti atbalstām.

Es gribu teikt tikai to, ka mans dēls ir vienkārši varonis! Tāpēc es ceru, ka starptautiskā sabiedrība šajā brīdī rīkosies. Es ļoti uz to ceru!”

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska intervijā britu kanālam "Sky News" paudusi bažas, ka Protasevičs pēc apcietināšanas Minskā tiek spīdzināts, lai iegūtu vērtīgu informāciju.

"Viņš tiek uzskatīts par Lukašenko personīgo ienaidnieku. Tādēļ mēs esam ļoti satraukti ne tikai par viņa brīvību, bet arī par viņa dzīvību," teica Cihanouska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti