Panorāma

Fano arī hematoonkoloģijas nodaļā

Panorāma

Tūkstošiem skolēnu draud pagarinātais mācību gads

Minskā piespiedu kārtā nosēdina lidmašīnu ar opozicionāru

Piespiežot lidmašīnu nosēsties Minskā, apcietina Baltkrievijas opozicionāru; lidaparāts nokļuvis Viļņā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Minskā svētdien ceļā no Atēnām uz Viļņu nosēdināta aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīna, kurā atradies Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba loceklis, viens no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem un bijušais galvenais redaktors Romāns Protasevičs. Līdz lidostai lidmašīnu pavadīja Baltkrievijas iznīcinātāji. Vēlāk vakarā lidmašīna tomēr nosēdās Viļņā.

Novirza lidmašīnu, aiztur žurnālistu

Cihanouskas padomnieks starptautiskajos jautājumos Franaks Vjačorka tviterī paziņojis, ka Minskas varas iestādes sagrābušas lidmašīnu, lai vērstu represijas pret Protaseviču, kuram Baltkrievijā draud nāvessods.

Pēc viņa teiktā, lai novirzītu lidmašīnu, gaisā pacēlies Baltkrievijas iznīcinātājs MiG-29, un Protaseviču Minskā aizturējusi Baltkrievijas kriminālpolicija.

"Viņi nolaupīja lidmašīnu gluži kā Somālijas pirāti,"

Vjačorka sacījis ziņu aģentūrai BNS, atgādinot, ka pirms nedēļas ar šo reisu lidojusi pati Cihanouska, kas acīmredzot arī būtu aizturēta, ja lidotu tagad.

Minskas lidostas preses dienests ziņu aģentūrai "Interfax" pavēstījis, ka lidmašīnai ar 120 pasažieriem nācies nolaisties Baltkrievijas galvaspilsētā, jo saņemts ziņojums, ka tajā paslēpta bumba, un šobrīd lidmašīnu pārmeklē sapieri.

Tikmēr Lietuvas lidostu operatora "Lietuvos oro uostai" pārstāve Lina Beišiene ziņu aģentūrai BNS norādījusi, ka viņai šādas informācijas nav, bet lidmašīna novirzīta uz Minsku saistībā ar konfliktu starp pasažieriem un apkalpes locekļiem. Tagad šādu informāciju apstiprina arī Minska. Notikušā aculiecinieki stāsta –  žurnālists apzinājies, ka lidmašīnu sēdina viņa dēļ un ka Baltkrievijā viņu gaida nāvessods. Iepriekš viņš bija pamanījis VDK darbiniekus, kas mēģināja fotografēt viņa dokumentus. Par to viņš rakstīja arī kolēģiem pirms pacelšanās.

"Nexta" redaktors Tadeušs Gičans tviterī raksta, ka Atēnās lidmašīnā acīmredzot iekāpuši Baltkrievijas Valsts drošības komitejas darbinieki, jo Protasevičs pirms izlidošanas pamanījis aizdomīga izskata vīriešus, kuri viņu fotografējuši. Kad lidmašīna ielidojusi Baltkrievijas gaisa telpā, šie cilvēki izprovocējuši konfliktu ar apkalpi, lidmašīna nosūtījusi palīdzības lūgumu, gaisā pacēlies Baltkrievijas iznīcinātājs, kas lidmašīnu pavadījis līdz Minskai, kur Protasevičam likts izkāpt.

Baltkrievijas opozīcijas izveidotās Koordinācijas padomes prezidija loceklis Pāvels Latuško 
00:00 / 00:54
Lejuplādēt

Baltkrievijas opozīcijas izveidotās Koordinācijas padomes prezidija loceklis Pāvels Latuško vietnē „Telegram” norādījis, ka notikušais ir nodēvējams par starptautisku teroristisku aktu:

“Tas, ka šodien pēc militārā diktatora Aleksandra Lukašenko pavēles Baltkrievijā tika nosēdināta pasažieru lidmašīna “Ryanair”, pielietojot Baltkrievijas gaisa spēkus, ir vēl viens pierādījums tam, ka Baltkrievijā tiek pārkāpti starptautiskie noteikumi un ārvalstu pilsoņu un Baltkrievijas pilsoņu dzīvība un veselība tiek apdraudēta. Šīs lidmašīnas nosēdināšanas mērķis patiesi bija pazīstamā baltkrievu blogera Romāna Protaseviča aizturēšana, kuram Baltkrievijā draud augstākais sods. Šo incidentu nav iespējams nosaukt citādāk kā par militāro pirātismu un starptautisku teroristisku aktu. Mēs pieprasām, lai notikušo izskatītu starptautiskā sabiedrība un Starptautiskā Civilās aviācijas organizācija.”

Cihanouskas štābs jau informējis par notikušo "Ryanair" biroju un Starptautisko Civilās aviācijas organizāciju (ICAO), pieprasot sākt izmeklēšanu un spert attiecīgus soļus – līdz pat Baltkrievijas izslēgšanai no organizācijas.

"Ir pilnīgi skaidrs, ka tā ir specdienestu operācija lidmašīnas sagrābšanai, lai aizturētu aktīvistu un blogeri Protaseviču," teikts opozīcijas līderes izplatītajā paziņojumā.

Kā norāda Cihanouska, Baltkrievijas režīms pakļāvis draudiem lidmašīnas pasažierus un visu civilo aviāciju, lai izrēķinātos ar cilvēku, kurš bijis visu lielāko neatkarīgo Baltkrievijas interneta informācijas kanālu redaktors.

"Tikai šā iemesla dēļ viņš tiek saukts par teroristu, un par to viņam Baltkrievijā draud nāvessods," teikts paziņojumā. "No šīs dienas neviens cilvēks, lidojot virs Baltkrievijas, vairs nevar justies droši, ja jau režīms ļaunprātīgi izmanto pat aviācijas noteikumus, lai nolaupītu citādi domājošos."

Viļņā lidmašīnai bija jānolaižas pulksten 13.00, bet platformas "Flightradar" informācija liecina, ka tā jau bija pietuvojusies Lietuvas robežai, kad pēkšņi mainīja kursu.

Aicina starptautisko sabiedrību reaģēt

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs
00:00 / 01:17
Lejuplādēt

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs notikušo sauc par nepieņemamu un pretēju starptautiskajiem likumiem. "Lidmašīna un VISI pasažieri nekavējoties jāatlaiž, un viņiem jāturpina ceļš līdz galamērķim. Starptautiskajai reakcijai jābūt stingrai un efektīvai," norādīja politiķis.

Intervijā LTV viņš uzsvēra, ka notikušais ir gaisa pirātisms: "Godīgi sakot, es neatceros tādu gadījumu. Tas ir bezprecedenta gadījums, kuru varētu saukt par zināmu gaisa pirātismu 21. gadsimtā, kad civilā lidmašīna tiek faktiski viltus kārtā, piespiedu kārtā, izmantojot iznīcinātājus, nosēdināta.

Kāds cilvēks tiek aizturēts, faktiski jāsaka – nolaupīts, ņemot vērā arī, ka viņš bija lūdzis patvērumu citā valstī.

Un šim cilvēkam saskaņā ar Baltkrievijas varasiestāžu izvirzītajām, jāsaka gan – pseido apsūdzībām, draud nāvessods par teroristisku darbību. Kāds tur terorisms, ja cilvēks ir vienkārši nodarbojies ar sociālo mediju kontu administrāciju un pret režīmu vērstu darbību. Tas ir absolūti nepieņemami. Mēs arī šobrīd esam kontaktā ar Eiropas Savienības kolēģiem, mūsu tuvākajiem kaimiņiem, sevišķi Lietuvu, lai saprastu, kādi vēl cilvēki atrodas šajā lidmašīnā."

Kā norādījusi Cihanouska, Protasevičs agrāk strādājis par fotogrāfu Baltkrievijas medijos, savulaik viņš darbojies Čehoslovākijas prezidenta Vāclava Havela žurnālistikas programmā, bet 2019. gadā bijis spiests atstāt Baltkrieviju saistībā ar darbu kanālā "Nexta". Pērn viņš aktīvi rakstījis par Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām un tām sekojošajiem protestiem, tādēļ Aleksandra Lukašenko režīms pret Protaseviču safabricējis vairākas lietas un Baltkrievijas VDK viņu iekļāvusi teroristu sarakstos.

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda izplatījis paziņojumu, kurā pieprasa, lai Minskas režīms nekavējoties atbrīvo Protaseviču, kuram Lietuva piešķīrusi patvērumu, un ļauj viņam un pārējiem lidmašīnas pasažieriem turpināt ceļu uz Viļņu.

Vienlaikus viņš aicinājis Eiropas Savienību un NATO reaģēt uz notikušo.

"Vēršos pie sabiedrotajiem NATO un Eiropas Savienībā, aicinot nekavējoties reaģēt uz apdraudējumu, ko Baltkrievijas režīms rada starptautiskajai civilajai aviācijai. Starptautiskajai sabiedrībai steidzami jārīkojas, lai šādi incidenti nevarētu atkārtoties," uzsvēris Nausēda, solot jau pirmdien par to runāt Briselē gaidāmajā Eiropadomes sēdē.

Arī tviterī viņš norādījis, ka pieprasa žurnālista atbrīvošanu.

Savukārt Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis uzsvēra, ka strādā ar starptautiskajiem partneriem, lai nodrošinātu visu lidmašīnas pasažieru nokļūšanu Viļņā.

Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena tviterī izteikusies, ka ir absolūti nepieņemami piespiest reisu no Atēnām uz Viļņu nolaisties Minskā.

"VISIEM pasažieriem jāvar turpināt ceļojums uz Viļņu nekavējoties, un viņu drošība jāgarantē. Jebkuriem starptautiskā gaisa transporta noteikumu pārkāpumiem jābūt sekām," viņa norāda.

Reaģējis arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, uzsverot, ka incidents starptautiski jāizmeklē.

Latvijas ārlietu ministrs ir pārliecināts, ka pēc šodienas Eiropas Savienībai būs jālemj par stingrākiem mēriem attiecībā pret Baltkrievijas režīmu. "Ir pilnīgi skaidrs, ka ar nosodījumu nepietiks," uzsvēra ministrs, norādot, ka sankcijas ir jāpastiprina, kā arī nopietni jādomā, vai šādos apstākļos var izmantot Baltkrievijas gaisa telpu.

Nosodījumu par notikušo izteikuši arī Valsts prezidents Egils Levits un premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Lidmašīna devusies uz Viļņu

Vēlāk vakarā piespiedu kārtā nosēdinātā lidmašīna devās uz Viļņu. Kā liecina lidojumu novērošanas portāli, lidmašīna, kam bija jāierodas Viļņā jau plkst.13, pacēlusies no Minskas lidostas plkst.20.45. Plkst.21.30 paziņots, ka tā nolaidusies Viļņā.

Kā iepriekš norādīja Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis, lidmašīnā atradies 171 pasažieris, tai skaitā: 94 Lietuvas pilsoņi, 11 pasažieri no Grieķijas, deviņi - no Francijas, kā arī cilvēki no Latvijas, Baltkrievijas, Polijas, Rumānijas, Vācijas, Krievijas, Gruzijas un citām valstīm.

Latvijas ārlietu ministrs savukārt norādījis, ka tajā lidojuši divi Latvijas valstpiederīgie. Sākotnēji tika ziņots, ka lidmašīnā ir bijuši 120 pasažieri.

Rinkēvičs informēja, ka Ārlietu ministrija sazinājās ar Baltkrievijas pilnvaroto lietvedi Latvijā Natāliju Sadovskaju un

izteica protestu par "Ryanair" lidmašīnas piespiedu nosēdināšanu Minskā, pieprasīja atbrīvot Latvijas valstspiederīgos un opozicionāru Romanu Prataseviču, un ļaut viņiem turpināt ceļu.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš pagājušā gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku. Protesti turpinās joprojām, bet daudz mazākos mērogos, daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti