Panorāma

Speciālreportāža no Minskas, Baltkrievijas

Panorāma

ASV pilsone Minskā: nezinu, kur atrodas mans dzīvesbiedrs

Baltkrievijā atbrīvo simtiem aizturēto, protesti turpinās

Baltkrievijā aizturētie: Izolatoros sit gan vīriešus, gan sievietes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 1 mēneša.

Jau sesto dienu Baltkrievijā nerimst protesti, kas aizsākās pēc svētdien notikušajām prezidenta vēlēšanām. Iedzīvotāji pieprasa rīkot atkārtotas, godīgas vēlēšanas vai arī pārskatīt notikušo vēlēšanu rezultātus, kuri tiek uzskatīti par falsificētiem. Reaģējot uz Baltkrievijā notiekošo, pašlaik situāciju pārrunā Eiropas Savienības ārlietu ministri, lai lemtu par sankciju piemērošanu Minskai. Pirms plānotās tikšanās Baltkrievijas varasiestādes atbrīvojušas simtiem ieslodzīto.

Kaut arī aizvadītajā naktī Baltkrievijas varasiestādes atbrīvojušas vairākus simtus ieslodzīto, šodien Minskas un citu pilsētu ielās turpina iziet protestētāji. Iedzīvotāji pieprasa pārskatīt svētdien notikušo vēlēšanu rezultātus, kā arī pauž sašutumu par virkni cilvēktiesību pārkāpumu.  Kopš protestu sākuma dokumentēta drošības iestāžu darbinieku vardarbība un nežēlīga izrēķināšanās ar iedzīvotājiem.

Tie, kuri pagājušajā naktī atbrīvoti no Minskas Centrālā likumpārkāpēju izolatora "Okrestina", skaidro, ka atradušies skaudros apstākļos. Sisti gan vīrieši, gan sievietes. Kādu ārsti, kura palīdzēja protesta laikā cietušajiem, aizturēja otrdien.

"Specdienesti apstādināja mūsu mašīnu, izvilka ārā un nolika uz ceļiem. Lika rokas aizlikt aiz galvas. Viss notika klusējot, mums neko nepaskaidroja," pastāstīja kāda no izolatora atbrīvotā. Viņa arī atklāja, ka kamerā, kas domāta trīs, četriem cilvēkiem, atradās aptuveni 50 cilvēku. "Ne tikai tas, ka mēs nevarējām pagulēt, vairākas naktis mēs stāvējām kājās. Nebija, kur apsēsties. Tualete bija kaut kāda kloāka, un visu laiku smirdēja. Lodziņš tikai nedaudz pavērts, līdz ar to gaisa nepietika," stāstīja aizturētā.

Kāda cita sieviete, kuru aizturēja ceturtdien, žurnālistiem skaidroja, ka viņai novilktas bikses, viņu situši, kā arī draudējuši izvarot. "Pret mani izturējās kā pret dzīvnieku. Uz zemes, uz ceļiem, sita. Solīja desmit gadu. Par ko? Teica, ka esmu teroriste. Piešuva man to, ko es nemaz nedarīju," atklāja aizturētā. 

Vairākiem no izolatora iznākušajiem bija nepieciešama medicīniskā palīdzība, daudzus uzreiz pēc tam nogādāja slimnīcās.

Kad naktī uz iestādi ieradās Baltkrievijas iekšlietu ministra vietnieks Aleksandrs Barsukovs, viņš apgalvoja, ka nekādu cilvēktiesību pārkāpumu nav bijis.

Tomēr ņemot vērā Eiropas un citu rietumu valstu spiedienu uz Baltkrieviju, valsts iekšlietu ministrs Jurijs Karajevs intervijā valsts televīzijai atzina, ka pieļautas kļūdas un atvainojās par nepamatotiem pāridarījumiem. "To cilvēku priekšā, kuri tikuši ievainoti, kuri cietuši no vardarbības, es kā komandieris un vadītājs uzņemos atbildību," paziņoja Karajevs un lūdza cilvēkiem piedošanu. 

Arī uz Lietuvu aizbēgusī Baltkrievijas prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska nosoda varasiestādes par vardarbību. Vienlaikus prezidenta amata kandidāte aicina turpināt izdarīt spiedienu uz Minsku, lai panāktu vēlēšanu rezultātu pārskatīšanu. "Ir jāizbeidz vardarbība Baltkrievijas ielās. Aicinu varasiestādes to izbeigt un uzsākt dialogu. Aicinu visu pilsētu mērus 15. un 16. augustā organizēt miermīlīgus masu mītiņus," paziņoja Tihanovska.

Vairākos Baltkrievijas uzņēmumos un rūpnīcās arī šodien turpinās streiki un spontāna balsu skaitīšana, lai uzzinātu, kurš patiesībā prezidenta vēlēšanās saņēmis balsu vairākumu. Piemēram, kādā traktoru rūpnīcā darbinieki uz jautājumu, par ko balsojuši, gandrīz vienbalsīgi norādīja, ka tā bijusi Tihanovska.

Valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko streikotājus nosodījis, brīdinot, ka, pārtraucot vietējo uzņēmumu darbību, drīz vien tirgū ienāks ārzemju ražotāji, kas iedragās Baltkrievijas ekonomiku.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā iedzīvotāji protestē pret svētdien notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātiem. Saskaņā ar Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas sniegto informāciju, ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%.

Otrdien, 11. augustā, izplatītajā Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāvja Žuzepa Borela paziņojumā minēts, ka Baltkrievijā notikušās prezidenta vēlēšanas nav bijušas nedz brīvas, nedz godīgas. Piektdien, 14. augustā, sasaukta ES Ārlietu padomes ārkārtas sanāksme, kur tiks apspriesti steidzami jautājumi, kuru vidū ir situācija Vidusjūras austrumu daļā, Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas un notikumi Libānā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti