Dienas ziņas

Zemgalē kursēs bezpilota autobuss

Dienas ziņas

Meža dzīvnieki tiek manīti pilsētās

Baltkrievijā nerimst protesti

Baltkrievijas prezidenta amata kandidāte Tihanovska ieradusies Lietuvā

Baltkrievijas prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska ir ieradusies Lietuvā. Par to paziņojis Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs. Tihanovska īpašā video uzrunā ir paziņojusi, ka šādu lēmumu ir pieņēmusi patstāvīgi, taču viņas atbalstītāji uzskata, ka viņa ir pakļauta šantāžai. Tikmēr arī pagājušajā naktī Baltkrievijas pilsētu ielās izgāja tūkstošiem cilvēku, turpinot protestēt pret prezidenta vēlēšanu rezultātiem.

ĪSUMĀ:

  • Baltkrievijas prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska otrdien ieradusies Lietuvā.
  • Tihanovska video uzrunā paziņojusi, ka lēmumu pamest Baltkrieviju pieņēmusi patstāvīgi.
  • Tihanovskas uzticības persona Olga Kovaļkova apgalvo, ka Tihanovsku no valsts ir izvedušas baltkrievu varasiestādes.
  • Kovaļkova arī norādījusi, ka pašlaik ir divi galvenie mērķi – aizstāvēt vēlētāju pausto izvēli un apturēt asinsizliešanu Baltkrievijas pilsētu ielās.

Baltkrievijas prezidenta amata kandidāte Tihanovska ieradusies Lietuvā
00:00 / 03:00
Lejuplādēt

Pēc tam, kad Baltkrievijas prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska pirmdien ieradās Centrālajā vēlēšanu komisijā, lai apstrīdētu aizvakar notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātus, saziņa ar viņu faktiski pārtrūka. Internetā cirkulēja informācija, ka Tihanovska vairākas stundas tiekot turēta Centrālās vēlēšanu komisijas ēkā, lai, iespējams, veicinātu ielās izgājušo protestētāju virzīšanos uz šo punktu, kur tos būtu vieglāk ierobežot. Taču oficiālu ziņu arī par to, cik ilgi Tihanovska komisijā palika, īsti nav.

Otrdienas rītā kļuva zināms, ka Tihanovska ir atstājusi Baltkrieviju un ieradusies Lietuvā. Par to tviterī sākotnēji paziņoja kaimiņvalsts ārlietu ministrs Lins Linkēvičs, kurš pirmdien arī ziņoja par nespēju sazināties ar prezidenta amata kandidāti. Šorīt Baltkrievijas robežsardzes dienests ir apstiprinājis, ka Svetlana Tihanovska robežu ir šķērsojusi pusčetros naktī.

Plašāka informācija par viņas uzturēšanās vietu vai izceļošanas motīviem pagaidām netiek izpausta.

Precīza Svetlanas Tihanovskas atrašanās vieta Lietuvā  nav zināma.

Kopš vēlēšanu kampaņas sākuma ārzemēs atrodas arī abi Tihanovskas un viņas vīra, ieslodzītā blogera Segeja Tihanovska bērni.

Otrdienas rītā arī pati Svetlana Tihanovska ar emocionāla videoieraksta palīdzību ir uzrunājusi savus atbalstītājus, skaidrojot arī savas aizbraukšanas iemeslus: "Ziniet, es domāju, ka visa šī kampaņa ir mani pamatīgi norūdījusi un devusi tik daudz spēka, ka es izturēšu visu. Taču laikam es tā arī esmu palikusi tā trauslā sieviete, kas biju sākumā. Es esmu pieņēmusi sev ļoti smagu lēmumu. Šo lēmumu es pieņēmu pilnīgi patstāvīgi. Ne draugi, ne radi, ne štābs, ne Sergejs vienkārši nevarēja to ietekmēt. Un es zinu, ka daudzi mani sapratīs. Daudzi nosodīs. Daudzi ienīdīs. Bet, ziniet, nedod Dievs, atrasties tādas izvēles priekšā, kāda bija man. Tāpēc, saudzējiet sevi! Neviena dzīvība nav pašlaik notiekošā vērta. Bērni ir pats svarīgākais, kas ir mūsu dzīvē!”

Ziņu portāl "TUT.by" šorīt citēja Tihanovskas uzticības personu Olgu Kovaļkovu, kura apgalvo, ka Tihanovsku no valsts ir izvedušas baltkrievu varasiestādes un viņas aizbraukšana ir ļāvusi atbrīvot no apcietinājumu arī viņas priekšvēlēšanu štāba vadītāju Mariju Morozu, kura tika aizturēta vēlēšanu priekšvakarā. Pēc Kovaļkovas vārdiem, Tihanovskai nav bijis citas izvēles, taču par ķīlniekiem joprojām tiek turēti arī citi viņas komandas locekļi.

Kovaļkova arī norādījusi, ka pašlaik ir divi galvenie mērķi – aizstāvēt vēlētāju pausto izvēli un apturēt asinsizliešanu Baltkrievijas pilsētu ielās.

Vardarbība ir jāaptur, un jau šodien notikšot ārkārtas konsultācijas ar visiem demokrātiskajiem spēkiem un pārmaiņu atbalstītājiem, lai spriestu par turpmākām kopīgām darbībām.

Runājot par protesta akcijām, tad tās turpinājās arī pagājušajā naktī, daudzviet Minskā pirmo reizi parādoties arī barikādēm. Visasākās protestētāju sadursmes ar miliciju līdz pat trijiem naktī turpinājās pie lielveikala “Rīga”, taču ar spectehniku un ūdens lielgabaliem barikādes tika novāktas. Otrdien Baltkrievijas iedzīvotāji tiek aicināti piedalīties vispārējā streikā.

Savukārt  Krievijas portāls lenta.ru publicējis citu video, kurā  Svetlana Tihanovska uzrunā Baltkrievijas tautu un aicina pārtraukt protestus. Izskan minējumi, ka video varētu būt uzņemts Baltkrievijas centrālajā vēlēšanu komisijā.

“Baltkrievi es jūs aicinu būt saprātīgiem un ievērot likumu. Es negribu asinis un vardarbību. Es aicinu jūs nepretoties policijai, neiziet laukumos, lai neapdraudētu savu dzīvību. Sargiet sevi un savus tuvos,” šajā uzrunā pauda Tihanovska.

Vairāku valstu līderi aicina Lukašenko neizmantot vardarbību pret protestētājiem un atbrīvot ieslodzītos un aizturētos, kuru vidū ir arī  virkne pašmāju un starptautisku žurnālistu, kas dokumentējuši notikušo.

Skaidrs, ka bija laba motivācija, lai šāda “izvēle” tiktu izdarīta, iespējams, izmantojot Tihanovskas vīru, kurš faktiski kļuvis par ķīlnieku, LTV norādīja Latvijas Ārpolitikas institūta direktors, RSU profesors Andris Sprūds.

Pašreizējā situācija ir zaudējums opozīcijai un Baltkrievijai kopumā, jo tagad nebūs viena līdera, “karoga”, ap kuru cilvēkiem organizēties, pauda Sprūds.

KONTEKSTS:

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultāti, ko paziņoja Centrālā vēlēšanu komisija, liecina, ka ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko saņēma apmēram 80% atbalstu, bet viņa galvenā konkurente, opozīcijas pārstāve Svetlana Tihanovska teju 11%.

Svētdienas vakarā pēc oficiālās vēlētāju aptaujas datu paziņošanas cilvēki izgāja ielās, protestējot pret rezultātu, kas opozīcijas ieskatā ir viltots.

Tihanovska Centrālajā vēlēšanu komisijā ir apstrīdējusi vēlēšanu rezultātus un aicinājusi veikt atkārtotu balsu pārskaitīšanu. Viņas komanda arī norādījusi, ka protesti būtu jāturpina, taču tiem ir jānotiek mierīgi, savukārt ar varas iestādēm būtu jāuzsāk dialogs par eskalācijas mazināšanu.

Reaģējot uz plašajiem protestiem, Lukašenko paziņojis, ka atbilde būs adekvāta, bet valsti saraut gabalos neviens nepieļaušot. “Maidana nebūs, lai arī kā to kādam negribētos,” teicis Lukašenko, atsaucoties uz neseno revolūciju Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti