ES: Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas nebija brīvas un godīgas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienības amatpersonas paziņojušas, ka svētdien notikušās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas, kurās uzvarēja līdzšinējais valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko, nebija brīvas un godīgas. Brisele arī atkārtoti nosodīja šīs valsts varas iestāžu vēršanos pret protestētājiem.

Bloka augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žuzeps Borels paziņojumā visu 27 dalībvalstu vārdā norādīja, ka ES izvērtēs savas attiecības ar Baltkrieviju.

Iespējams, tikšot īstenoti pasākumi pret personām, kas atbildīgas par vardarbību, nepamatotajām aizturēšanām un vēlēšanu noteikumu falsificēšanu.

Savukārt ES Padome norādīja, ka varas iestādes pielietoja nesamērīgu un nepieņemamu vardarbību. Tika aizturēti tūkstošiem cilvēku un pastiprināti pulcēšanās, plašsaziņas līdzekļu un vārda brīvības ierobežojumi.

Tikmēr Baltkrievijā, neraugoties uz opozīcijas līderes Svetlanas Tihanovskas, kura aizbēgusi uz Lietuvu, aicinājumu saglabāt mieru, turpinās plaši iedzīvotāju protesti un aktīvistu sadursmes ar spēku struktūru pārstāvjiem. Tie pret protestētājiem pielietoja asaru gāzi, gumijas lodes un citus speciālos līdzekļus.

KONTEKSTS:

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultāti, ko paziņoja Centrālā vēlēšanu komisija, liecina, ka ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko saņēma 80,23% atbalstu, bet viņa galvenā konkurente, opozīcijas pārstāve Svetlana Tihanovska – 9,9%. Svētdienas vakarā pēc oficiālās vēlētāju aptaujas datu paziņošanas cilvēki izgājuši ielās, protestējot pret rezultātu, kas opozīcijas ieskatā ir viltots.

Tihanovska Centrālajā vēlēšanu komisijā ir apstrīdējusi vēlēšanu rezultātus un aicinājusi veikt atkārtotu balsu pārskaitīšanu. Viņas komanda arī norādījusi, ka protesti būtu jāturpina, taču tiem ir jānotiek mierīgi, savukārt ar varas iestādēm būtu jāuzsāk dialogs par eskalācijas mazināšanu. Reaģējot uz plašajiem protestiem, Lukašenko paziņojis, ka atbilde būs adekvāta, bet valsti saraut gabalos neviens nepieļaušot. 

Reaģējot uz plašajiem protestiem, Lukašenko paziņojis, ka atbilde būs adekvāta, bet valsti saraut gabalos neviens nepieļaušot. “Maidana nebūs, lai arī kā to kādam negribētos,” teicis Lukašenko, atsaucoties uz neseno revolūciju Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti