ASV uzsāk izstāšanos no Pasaules Veselības organizācijas

ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija iesniegusi nepieciešamos dokumentus, lai izstātos no Pasaules Veselības organizācijas (PVO). Par šādu rīcību prezidents Tramps izšķīries, jo vaino organizāciju pārāk labvēlīgā attieksmē pret Ķīnu un piešķirtā finansējuma nelietderīgā izmantošanā.

ĪSUMĀ:

  • ASV sāk izstāšanos no PVO, jo Tramps uzskata, ka organizācija ir pārāk draudzīga Ķīnai.
  • Lēmumu gatavs atcelt demokrātu kandidāts uz ASV prezidenta amatu Baidens.
  • Citas PVO valstis negrasās pārtraukt finansējumu organizācijai, bet ASV iemaksātās naudas daļa bija 15%.
  • ASV vienlaikus tiek reģistrēts jauns Covid-19 inficēšanās gadījumu rekords.

ASV uzsāk izstāšanos no Pasaules Veselības organizācijasUģis Lībietis

ASV prezidenta administrācijas pārstāvji ir paziņojuši, ka Vašingtona bija izstrādājusi detalizētu Veselības organizācijas reformu piedāvājumu, vēloties ar to sadarboties tiešā veidā, taču PVO esot atteikusies rīkoties. Vēlāk ASV prezidenta administrācija nosūtīja oficiālu vēstuli ANO ģenerālsekretāram Antoniu Guterrešam, paziņojot par apņemšanos pilnībā izstāties no PVO.

Formālais izstāšanās process aizņems aptuveni gadu, kura laikā Savienotajām Valstīm ir jāizpilda visas savas finansiālās saistības pret PVO. ASV piešķirtais finansējums ir aptuveni 15% no visa organizācijas budžeta, tāpēc atsevišķi eksperti jau uzdod jautājumus, kā šāds samazinājums ietekmēs dažādas veselības aprūpi un slimību apkarošanu veicinošas programmas visā pasaulē. Citas ietekmīgākās organizācijas dalībvalstis, piemēram, Vācija vai Lielbritānija, savas iemaksas samazināt negatavojas, uzsverot PVO lomu Covid-19 vakcīnas izstrādes koordinēšanā.

Izstāšanās process gan vēl ir tikai sācies, un to iespējams apturēt. Gaidāms, ka tieši to varētu darīt galvenais Donalda Trampa politiskais sāncensis Džo Baidens, ja viņam izdosies uzvarēt rudenī gaidāmajās vēlēšanās.

Baidens iepriekš izteicies, ka izstāšanās un līdz ar to arī ASV finansējuma apturēšana PVO nav pieļaujama laikā, kad uz tās pleciem gulstas tik liela atbildība.

Arī viens no vadošajiem demokrātiem ASV Senāta ārlietu komitejā Roberts Menendess izteicies, ka ASV prezidenta lēmums ir atstājis amerikāņus slimus un Ameriku vienu pašu. Trampa lēmumu komentējusi arī viņa asi kritizētā Ķīna, kas norādījusi, ka tik ievērojama finansējuma apturēšanai būs ļoti negatīva ietekme uz visu pasauli, īpaši attīstības valstīm, kurām nepieciešams starptautisks atbalsts.

Izstāšanās process no PVO uzsākts laikā, kad ASV reģistrēts jauns Covid-19 inficēšanās gadījumu rekords. Pēdējā dienā valstī konstatēti vairāk nekā 60 000 saslimšanas gadījumu.

Turklāt vienlaikus atkal pieaudzis mirušo skaits, kas pakāpeniski bija samazinājies kopš maija sākuma. 24 stundās reģistrēti 1114 jauni nāves gadījumi.

Kopējais konstatēto inficēšanās gadījumu skaits ASV pārsniedzis trīs miljonus, kas ir pārliecinoši augstākais rādītājs pasaulē.

ASV prezidents Tramps regulāri izteicies, ka augstie skaitļi saistīti ar pasaulē labāko un intensīvāko testēšanas sistēmu. Tomēr viņa kritiķi norādījuši, ka slimības izplatības pieaugums, īpaši salīdzinājumā ar Eiropas Savienību, liecina par neveiksmīgu politiku cīņā ar jauno koronavīrusu.

KONTEKSTS:

Tramps 14. aprīlī paziņoja par ASV finansējuma apturēšanu PVO, jo šī ANO aģentūra, pēc viņa teiktā, slēpusi jaunā koronavīrusa uzliesmojuma nopietnību Ķīnā pirms tā izplatīšanās pa visu pasauli. Tramps aprīlī sacīja, ka PVO ir liegusi pārredzamības iespēju saistībā ar Covid-19 uzliesmojumu un ka ASV "apspriedīs, ko darīt ar visu naudu, kas tiek nodota PVO".

ASV ir lielākais PVO finansējuma avots. Kopumā ASV ik gadu iemaksā organizācijai aptuveni 400 miljonus dolāru. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti