ANO: pasaulei ciešāk jāsadarbojas cīņā pret Covid-19 un jāizvairās no jauna aukstā kara

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pasaulei ir ciešāk jāsadarbojas cīņā pret Covid-19 pandēmiju un jāizvairās no jauna aukstā kara starp ASV un Ķīnu. Ar šādu aicinājumu otrdien, 22. septembrī, klajā nācis ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, kurš uzrunāja ANO ģenerālās asamblejas 75. sesijas dalībniekus. Gutērrešs arī aicinājis ANO Drošības padomi aktivizēt darbu pie tā, lai līdz gada beigām būtu iespējams noslēgt globālu pamieru un apturēt bruņotos konfliktus.

ANO: pasaulei ciešāk jāsadarbojas cīņā pret Covid-19 un jāizvairās no jauna Aukstā kara
00:00 / 03:00
Lejuplādēt
ANO Ģenerālās asamblejas gadskārtējā – šoreiz jau 75.  – sesija sākās jau pirms nedēļas, taču otrdien bija pirmā augsta līmeņa debašu diena. Gandrīz pilnībā virtuālo asambleju uzrunāja arī ANO ģenerālsekretārs Gutērrešs.

 

Pēc viņa vārdiem, planētu pārņēmušais koronavīruss ir kalpojis ne tikai kā modinātājzvans, bet arī ļāvis jau izmēģināt iespējamo reakciju uz nākotnes izaicinājumiem.

Kā norādījis Gutērrešs, pasaulei būtu jādara viss iespējamais, lai novērstu jaunu auksto karu. Lai arī ANO ģenerālsekretārs nenosauca nevienu valsti vārdā, runājot par divām pasaulē lielākajām ekonomikām, kurām ir savi fiskālie noteikumi, tirdzniecība un mākslīgā intelekta spējas, acīmredzami tiek norādīts uz Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) un Ķīnu. Kā zināms, starp abām valstīm saspīlējums turpinās jau mēnešiem ilgi. Sākotnēji šis saspīlējums bija saistīts ar tirdzniecības attiecību pasliktināšanos, bet tagad domstarpību centrā ir Covid-19. Pēc ASV prezidenta Donalda Trampa vārdiem, pandēmijas cēloņi meklējami tieši Pekinā.

Gutērrešs savā uzrunā uzsvēris, ka Covid-19 pandēmija ir izgaismojusi, cik trausla ir mūsdienu pasaule un cik daudz tai ir izaicinājumu. Taču secinājums ir viens – tos pārvarēt ir iespējams tikai kopīgiem spēkiem.

"Apvienoto Nāciju pīlārs – nacionālā suverenitāte – iet roku rokā ar pastiprinātu starptautisku sadarbību, kas balstīta uz kopīgām vērtībām un dalītu atbildību, cenšoties sasniegt progresu visiem. Neviens nevēlas pasaules valdību! Taču mums ir jāstrādā kopīgi, lai uzlabotu pasaules pārvaldību. Savstarpēji saistītajā pasaulē mums ir nepieciešams tīklveida multilaterālisms, kurā ANO ģimene, starptautiskās finanšu institūcijas, reģionālās organizācijas un tirdzniecības bloki un citi sadarbojas vēl ciešāk un vēl efektīvāk," sacīja Gutērrešs.

Gutērrešs arī atkārtoti atgādinājis par savu aicinājumu līdz gada beigām izsludināt globālu pamieru visā pasaulē, lai kopīgiem spēkiem cīnītos pret koronavīrusa izplatību. Pēc ANO ģenerālsekretāra vārdiem, līdz gada beigām ir atlikušas 100 dienas, ANO Drošības padomei ir jāpastiprina savi centieni. Izsludinātie pamieri Kamerūnā un Kolumbijā jau var kalpot par pirmo panākumu pierādījumu.

Gutērrešs arī asi vērsies pret galēji labējām kustībām, paziņojot, ka populisms un nacionālisms ar to ierosinājumiem apturēt koronavīrusa izplatību situāciju ir padarījuši tikai sliktāku.

ANO Ģenerālo asambleju otrdien uzrunājuši arī vairāki citi ietekmīgi pasaules līderi. Tā, piemēram, ASV prezidents Donalds Tramps aicinājis ANO saukt pie atbildības Ķīnu par to, ka tās darbību vai bezdarbības dēļ vīruss pameta valsti un inficēja pārējo pasauli. Savukārt daudzu kritizētais Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaro uzsvēris, ka viņa valsts ir kļuvusi par brutālas dezinformācijas kampaņas upuri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti