Medijs: cilvēktiesību juristi gatavo kara noziegumu lietu pret Krieviju par tīšu bada izraisīšanu

Cilvēktiesību juristi sadarbībā ar Ukrainas prokuroriem gatavo kara noziegumu lietu, ko iesniegt Starptautiskajai Krimināltiesai, apsūdzot Krieviju tīšā bada izraisīšanā kara laikā pret Ukrainu, vēstīja britu laikraksts "The Guardian".

Ukrainas prokurori šobrīd sadarbojas ar juristu biroju "Global Rights Compliance" ar mērķi dokumentēt gadījumus, kuros Krievijas iebrucēji badu izmantojuši kā kara ieroci. Proti, tiek vākti pierādījumi, lai Starptautiskajai Krimināltiesai nodotu lietu, uz kuras pamata varētu izvirzīt apsūdzības Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam.

Juristu biroja vecākais jurists Jusufs Kāns atzīmēja, ka pārtikas kā ieroča izmantošana notikusi trīs posmos.

Pirmais bija valstī realizētais iebrukums, kad Ukrainas pilsētas tika aplenktas un pārtikas piegādes tika pārtrauktas. Otrā fāze ietvērusi pārtikas un ūdens krājumu un enerģijas avotu iznīcināšanu visā Ukrainā kauju laikā. Tie uzskatāmi par objektiem, kas ir būtiski civiliedzīvotāju izdzīvošanai. Savukārt trešā fāze ir Krievijas mēģinājumi novērst vai ierobežot Ukrainas pārtikas preču eksportu. 

Jau 2018. gadā ANO Drošības padome pieņēma rezolūciju, kas nosodīja bada kā kara līdzekļa izmantošanu, un 2019. gadā tika veiktas izmaiņas Starptautiskās Krimināltiesas Romas statūtos, kas paplašināja to gadījumu sarakstu, kuros var tikt ierosinātas lietas. 

Juristu birojs ar Ukrainas prokuroriem lietas veidošanā sadarbosies vismaz līdz nākamā gada beigām. Kad lieta būs nodota Starptautiskajā Krimināltiesā, lēmums par tās tālāku izskatīšanu būs jāpieņem tiesas prokuroram Hāgā.

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, un vasaras sākumā sācies Ukrainas pretuzbrukums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti