Ukraiņi valstī ieviestās reformas kopumā vērtē kritiski

Ukraiņi valstī ieviestās reformas kopumā vērtē kritiski, tā liecina "VOX Ukraine" nupat publicētā sabiedriskās domas aptauja. Visnegatīvāk Ukrainas iedzīvotāji vērtēja reformas veselības aprūpē, tiesu sistēmas un pretkorupcijas jomā. Vienlaikus valstī šobrīd valda pacilātas sajūtas – Ukraina gatavojas Neatkarības dienai 24. augustā. Amatpersonas laikus brīdinājušas iedzīvotājus nepulcēties masu pasākumos un ievērot drošību.

Ukrainā gatavojas Neatkarības dienai 24. augustā, kas šogad jau otro gadu tiks atzīmēta vispārēja kara apstākļos. Gatavošanās jūtama gan vidē, piemēram, galvaspilsētas Kijivas ielās, gan arī sekojot līdzi dažādiem amatpersonu paziņojumiem. 

Kijivā pirms svētkiem satiksmei slēgts ir viens ielas posms pilsētas centrā Kreščatikā. Tas ir ceļš, kas ved uz Maidana laukumu. Uz ielas ir izstādīta gara kolonna ar iznīcināto Krievijas armijas tehniku. 

Šis ir jau otrais gads, kad ukraiņi šādi sagaida Neatkarības dienu – ar iznīcinātiem tankiem galvaspilsētas centrālajā ielā. 

Pagājušā gada pavasarī Krievija bija iecerējusi pāris dienu laikā iebrukt Ukrainā un ar savu karaspēku ienākt Kijivā. Bet galvaspilsētas aizstāvji pilsētu noturēja un tagad iznīcinātā tehnika diezgan simboliski atrodas pilsētas centrā, tikai tā ir pilnībā iznīcināta un sagrauta. Līdzīgā stāvoklī ukraiņi vēlētos redzēt arī visu Krievijas armiju – salauztu un iznīcinātu. 

Gatavojoties Neatkarības dienai, īpaši tiek domāts arī par drošības pasākumiem. Kā zināms, Krievija īpaši intensīvi Ukrainai uzbrūk konkrētos datumos, un tiek sagaidīts, ka Neatkarības diena arī varētu būt viena no šīm dienām. Visdrīzāk arī šogad, līdzīgi kā pērn, okupācijas spēki varētu uzbrukt spēcīgāk nekā parasti.

Tāpēc amatpersonas tam jau laicīgi gatavojas, izplatīti arī dažādi brīdinājumi. Piemēram, Kijivas militārā administrācija otrdien izplatīja paziņojumu, kurā atgādināja, ka masu pasākumi Kijivā bija un ir aizliegti. 24. augustā gan varētu notikt atsevišķi lokāli pasākumi.

Līdzīgi arī citur vietējās militārās administrācijas jau šobrīd brīdinājušas iedzīvotājus 24. augustā neplānot nekādas aktivitātes – nepulcēties, ievērot drošību un gaisa trauksmes laikā doties uz patvertnēm. 

Pirmdien Kijivas mediju centrā tika publiskota "VOX Ukraine" sabiedriskās domas aptauja, kurā 1000 iedzīvotāji izvaicāti par to, kādas reformas šobrīd vēlētos Ukrainā. Vislielāko neapmierinātību aptaujātie pauda saistībā ar korupcijas apkarošanu – 81% uzskata, ka tai jābūt valsts prioritātei. Tāpat iedzīvotāju ieskatā reformas jāveic arī veselības aprūpē, tiesu un izglītības sistēmās, pensiju jomā, kā arī armijā. 

"Ko ukraiņi sagaida no reformām? Pirmkārt, tā ir korupcijas mazināšana. Pēc iedzīvotāju domām, tas ir galvenais rezultāts jebkurām reformām. Otrajā vietā – ukraiņu labklājības celšana. Tāpat trešdaļa – līdz 40% – runāja par to, ka reformas ir jāveic, lai budžeta līdzekļi tiktu efektīvi izmantoti, Ukraina pievienotos Eiropas Savienībai, pieaugtu Ukrainas kopprodukts un iedzīvotāji varētu vairāk ietekmēt varas lēmumus," stāstīja "VoxCheck" pārstāve Svitlana Slipčenko.

Aptaujas veicēji bija arī jautājuši, kas, viņuprāt, ir par iemeslu korupcijai valstī. Respondenti sniedza dažādas atbildes – līdzās tādām kā naudas kāre, mentalitāte un citas liela daļa norādīja arī to, ka visu var sarunāt un tādējādi izvairīties no soda. 

"Nestrādājoša tiesu sistēma. Tas, ka korumpanti var iedot kukuļus. Vispār pats fakts, ka tie, kam būtu jācīnās ar korupciju, paši arī ir lielākie korumpanti, – tas pēc iedzīvotāju domām ir galvenais iemesls korupcijai mūsu valstī," skaidroja Slipčenko.

Šajā aptaujā Ukrainas iedzīvotāji arī tika lūgti novērtēt valstī jau īstenotās reformas. 62% respondentu Valsts iestāžu digitalizācijas reformu vērtēja kā veiksmīgu. Tas, ka ukraiņi ar to lepojas, bija arī jūtams diskusijā – valstī ir spēcīgi attīstīta elektroniskā dokumentu aprite. 41% iedzīvotāju kā veiksmīgu atzina armijas reformu, tiesa, 30% vērtēja, ka tā izdevusies tikai daļēji, bet 13% to vērtēja negatīvi.

Pārējās reformas – decentralizācijā, publiskajos iepirkumos, privatizācijā, zemes tirgus jomā, veselības aprūpē, tiesu sistēmas un pretkorupcijas jomā – vairāk vērtētas kā neveiksmīgas vai daļēji veiksmīgas. 

Lai arī ukraiņi valstī uzsāktās reformas vērtē samērā kritiski, jāņem vērā, ka Ukraina jau otro gadu dzīvo kara, vispārēja iebrukuma apstākļos un tas ir apgrūtinājis raitāku virzību, risinot izaicinājumus valstī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti