Avoti: Krievija centusies notriekt Lielbritānijas izlūkošanas lidmašīnu

Krievijas kara lidmašīnas pilots pagājušogad centies notriekt Lielbritānijas Karalisko Gaisa spēku (RAF) izlūkošanas lidmašīnu, kura atradusies starptautiskajā gaisa telpā virs Melnās jūras, vēsta britu raidsabiedrība BBC. 

Incidents starp diviem Krievijas armijas iznīcinātājiem "SU-27" un RAF izlūkošanas lidmašīnu, kurā bija līdz pat 30 cilvēku komanda, notika 2022. gada septembra beigās virs Melnās jūras. Toreiz Krievija apgalvoja, ka notikusi sistēmas kļūda un raķetes izšautas nejauši. Lielbritānijas Aizsardzības ministrija publiski piekrita šādam Krievijas skaidrojumam, kur tika vainots "tehnisks defekts".

Teju gadu pēc notikušā trīs augsta ranga rietumvalstu avoti, kuri pārstāv aizsardzības sfēru un ir iepazinušies ar notikušā detaļām, BBC atklājuši daudz savādāku ainu. 

RAF "RC-135" komandai izdevās pārtvert sarunu starp militārās aviācijas bāzes atbildīgajām personām un abiem "SU-27" pilotiem, kur dzirdamas neskaidras komandas no aviācijas bāzes.

"Jums ir mērķis,"

viens no avotiem, kuru citē BBC, atsaucas uz dzirdēto komunikāciju starp dispečeri un iznīcinātāja pilotu. Šo izteikumu viens no pilotiem interpretēja kā atļauju atklāt uguni uz RAF izlūkošanas lidmašīnu. Avoti arī norāda, ka šis parādījis neprofesionalitāti un komunikācijas trūkumu Krievijas pusē, jo, piemēram, NATO savā komunikācijā lieto skaidrus jēdzienus, un, ja ir dota atļauja atklāt uguni, tā nav pārprotama. 

Militārie eksperti: Tā bija netrāpīšana mērķim, nevis "tehnisks defekts"

Krievijas iznīcinātāja "SU-27" pilots izšāva "gaiss-gaiss" tipa raķeti, kura sekmīgi tika palaista no iznīcinātāja, bet nespēja uztvert mērķi.

"Pēc raķetes palaišanas starp abiem pilotiem izcēlās strīds un ļoti asa vārdu apmaiņa," pārtverto sarunu atstāstīja viens no avotiem.

Strīda iemesls bija tas, ka otrs pilots tekstu "jums ir mērķis" neuztvēra kā atļauju atklāt uguni. Neskatoties uz otra pilota neizpratni, pirmais pilots izšāva vēl vienu raķeti, tomēr tā vienkārši nokritusi no spārna. "Tas liecina par to, ka vai nu sistēma nedarbojās tā, kā tai būtu jādarbojas, vai arī pēdējā brīdī raķetes palaišana tika apturēta," norādīja viens no avotiem. 

Apvienotās Karalistes Aizsardzības ministrija pirmo reizi par notikušo publiski runāja tikai trīs nedēļas vēlāk, situāciju raksturojot kā potenciāli bīstamu.

"Mēs neuzskatām, ka šis incidents būtu tīša eskalācija no Krievijas puses, un mūsu veiktā analīze apstiprina, ka notikušais ir nepareizu darbību rezultāts,"

norādīja toreizējais aizsardzības ministrs Bens Voless.

Situācija virs Melnās jūras tika analizēta arī Pentagonā, kur noplūdusī informācija atklāja, ka incidents ticis raksturots kā "iespējama notriekšana".

"The New York Times" toreiz rakstīja, ka incidents ir daudz nopietnāks, nekā britu puse par to izsakās, un tas varētu būt pielīdzināms "kara aktam".  

Pēc ASV mediju ziņām, Lielbritānijas puse izskanējušo informāciju noliedza, sakot, ka ievērojama daļa no ASV mediju rīcībā esošajiem dokumentiem ir nepatiesi vai arī informācija esot sagrozīta.

BBC vēsta, ka varētu būt vairāki iemesli, kāpēc Lielbritānijas Aizsardzības ministrija izvēlējusies neizpaust visu informāciju par šo incidentu. Pirmkārt, tas ir tāpēc, lai neizpaustu iegūto izlūkošanas informāciju, to apjomu, kā arī pārtvertos sarunu ierakstus.

Neskatoties uz to, ka šis incidents karā pret Krieviju varēja ievilkt kādu NATO dalībvalsti, tas ir kā vēl viens pierādījums tam, cik maz ir nepieciešams, lai aizsāktu plašāku konfliktu. 

"Šis incidents ir kā atgādinājums tam, kādas ir sekas Putina barbariskajam iebrukumam Ukrainā," BBC norādīja ministrijā.

Šis nav pirmais gadījums, kad Krievijas Gaisa spēki ir apdraudējuši rietumvalstu un NATO dalībvalstu gaisa kuģus. Šī gada martā Krievijas "SU-27" piloti pārtvēra un notrieca ASV bezpilota lidaparātu "MQ-9 REAPER". Ironiski, ka par šo "uzbrukumu" pilots saņēma medaļu, kamēr rietumvalstu analītiķi uzskata, ka tas izdevies nemākulības un pieredzes trūkuma dēļ. 

"Lielbritānija turpina veikt novērošanas lidojumus starptautiskajā gaisa telpā virs Melnās jūras, bet tagad izlūkošanas lidmašīna tiek pavadīta ar diviem "Typhoon" iznīcinātājiem, kuri ir aprīkoti ar "gaiss-gaiss" tipa raķetēm,"

BBC norādīja Lielbritānijas Aizsardzības ministrija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti