Rīta Panorāma

Festivāla "Windstream" atklāšanā dejas ar Daumantu Kalniņu

Rīta Panorāma

Lietuva iegādājusies Ukrainai 16 radarus

Pieaug saspīlējums starp ASV un Krieviju drona avārijas dēļ

Krievijas kara lidmašīnas virs Melnās jūras nogāzušas ASV militāro dronu

ASV amatpersonas vēsta, ka Krievijas kara lidmašīnas otrdien virs Melnās jūras sabojājušas ASV bezpilota lidaparātu, ko amerikāņiem nācies nogāzt jūrā.

ĪSUMĀ: 

  • Šī ir pirmā šāda veida tieša sadursme starp Krieviju un ASV kopš kara Ukrainā sākuma.
  • ASV lidaparāts atradies starptautiskajā gaisa telpā.
  • ASV apgalvo, ka Krievijas lidmašīnas pirms sadursmes izlēja degvielu drona priekšā un sabojāja tā propelleru.
  • ASV Krievijas rīcību sauc par bezatbildīgu, videi nedrošu un neprofesionālu.
  • Bojāto dronu ASV spēkiem nācās nogāzt Melnās jūras starptautisko ūdeņu teritorijā.
  • Krievijas pārstāvji šo incidentu pagaidām nav komentējuši.
  • ASV izsaukušas Krievijas vēstnieku, lai izteiktu protestu pret amerikāņu lidaparāta avāriju.

Šī ir pirmā šāda veida tieša sadursme starp Krieviju un ASV, kopš Krievija pagājušā gada februārī sāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā. ASV amatpersonas incidentu ar dronu raksturojušas kā "unikālu gadījumu", liekot noprast, ka Vašingtona nevēlas saasināt situāciju.

ASV sniedz lielāko militāro un finansiālo atbalstu Ukrainai tās cīņā pret Krievijas agresiju, bet ASV un citu NATO valstu vadība vairākkārt uzsvērusi, ka NATO spēki neplāno tiešā veidā iesaistīties Krievijas un Ukrainas karā.

Incidents noticis ap pulksten 8.03 pēc Latvijas laika virs starptautiskajiem ūdeņiem, vēsta ASV Gaisa spēki Eiropā.

ASV dronam "MQ–9 Reaper" pietuvojušās divas Krievijas kara lidmašīnas "Su–27". Krievijas lidmašīnas tīšām izlējušas degvielu amerikāņu drona priekšā. Pēc tam tika sabojāts drona propellers, kas šim drona modelim izvietots lidaparāta aizmugurē. 

"Vairākas reizes pirms sadursmes "Su–27" izlēja degvielu un lidoja "MQ–9" priekšā, rīkojoties bezatbildīgi, videi nedroši un neprofesionāli," teikts ASV Gaisa spēku paziņojumā.

ASV spēkiem nācies nogāzt bojāto dronu Melnās jūras starptautisko ūdeņu teritorijā. Amerikāņiem pagaidām nav izdevies to atrast un izcelt no jūras.

"Mūsu "MQ–9" lidaparāts veica rutīnas operāciju starptautiskā gaisa telpā, kad to pārtvēra un iedragāja Krievijas lidmašīna. Tā rezultātā "MQ–9" cieta katastrofu un tika pilnībā zaudēts," vēsta ASV Gaisa spēku ģenerālis Džeimss Hekers.

Viņš norāda, ka Krievijas "nedrošā un neprofesionālā rīcība" gandrīz izraisījusi abu lidaparātu katastrofu.

Krievijas pārstāvji šo incidentu pagaidām nav komentējuši.

Hekers uzsver, ka ASV un sabiedroto lidaparāti turpinās operācijas starptautiskajā gaisa telpā. ASV aicina Krieviju izturēties "profesionāli un droši".

ASV prezidents Džo Baidens ir informēts par šo incidentu. Baltā nama pārstāvis Džons Kērbijs atzinis, ka Krievijas kara lidmašīnas nereti pārtvērušas ASV lidaparātus virs Melnās jūras, bet šāda bīstama incidenta izraisīšana vērtējama kā "unikāls gadījums".

"MQ–9 Reaper" drons var pacelties līdz pat 15 000 metru augstumā un veikt līdz 1900 km tālu lidojumu. Domājams, ka amerikāņi šādus lidaparātus izmanto izlūkošanas un novērošanas operācijām Melnās jūras reģionā.

Lai gan par to netiek skaļi runāts, ASV piegādā militārās izlūkošanas datus Ukrainai, un tas tiek uzskatīts par vienu no svarīgiem faktoriem, kas ļāvis Ukrainas aizstāvjiem tik sekmīgi pretoties skaitliski lielākā Krievijas karaspēka uzbrukumiem.

ASV Gaisa spēki uzsver, ka regulāri veic lidojumus starptautiskajā gaisa telpā un ievēro visus noteikumus, ar šiem lidojumiem stiprinot Eiropas un ASV drošību.

ASV brīdina, ka Krievijas kara lidmašīnu bīstamā un agresīvā rīcība var izraisīt negribētus incidentus un novest pie situācijas eskalācijas.

 ASV Valsts departaments paziņoja, ka ASV izsaukušas Krievijas vēstnieku, lai izteiktu protestu pret amerikāņu lidaparāta avāriju.   

"Mēs tieši iesaistāmies ar krieviem, atkal augstā līmenī, lai izteiktu mūsu stingros iebildumus pret šo nedrošo, neprofesionālo pārtveršanu, kas izraisīja ASV bezpilota lidaparāta nogāšanos," žurnālistiem sacīja Valsts departamenta pārstāvis Neds Praiss.

Krievijas vēstnieks Vašingtonā ir izsaukts uz Valsts departamentu, lai viņam izteiktu protestu, un ASV vēstniece Maskavā ir izteikusi "stingru iebildumus", norādīja Praiss.

Viņš pavēstīja, ka šis incidents ir klajš starptautisko tiesību pārkāpums.

  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti