Deportēto ukraiņu bērnu glābēji: Pēc Putina aresta ordera izvestos atgriezt Ukrainā kļuvis grūtāk

Pēc Starptautiskās Krimināltiesas lēmuma izdot Krievijas prezidenta Vladimira Putina un bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderi par ukraiņu bērnu deportāciju vēl grūtāk kļuvis atgriezt nelikumīgi izvestos bērnus atpakaļ dzimtenē. Tā ceturtdien preses konferencē Kijivā pauda organizācijas "Save Ukraine" vadītājs Mikola Kuleba. 

ĪSUMĀ:

  • "Runā, ka tā ir vienvirziena biļete" – no deportācijas izglābtās ukrainietes Alīnas stāsts.
  • Organizācija "Save Ukraine" palīdz Ukrainā atgriezt deportētos ukraiņu bērnus.
  • "Save Ukraine": Pēc Putina aresta ordera bērnu atgriešana kļuvusi sarežģītāka.

Deportēto ukraiņu bērnu glābēji: Pēc Putina aresta ordera izvestos atgriezt Ukrainā kļuvis grūtāk
00:00 / 05:28
Lejuplādēt

"Runā, ka tā ir vienvirziena biļete"

Mazliet nokautrējusies lielās mediju auditorijas priekšā 15 gadus vecā Alīna stāstīja, kā pērn oktobrī noticējusi savai prokremliski noskaņotajai draudzenei un piekritusi pamest Hersonas apgabalu kopā ar Krievijas karavīriem.

"Labdien, mani sauc Alīna. Man ir 15 gadi. Es dzīvoju Hersonas apgabala Bereslavas rajonā. Krievi nozaga vienam skolotājam automašīnu, un ar to automašīnu mēs izbraucām uz Kahovku," stāstīja meitene.

Draudzene iestāstījusi, ka palikt Ukrainā nedrīkst. Alīna sacīja: "Viņa man teica, ka nāks ukraiņi un nogalinās."

Savukārt meitenes māte Svitlana Popova pauda: "Draudzene teica, ka nāks ukraiņu karavīri un nogalinās visus, kas kontaktējās ar krieviem, kas ņēma no viņiem humāno palīdzību. Es viņai teicu – neviens mūs neaiztiks, mēs taču neesam prokrieviski. Viņa man nenoticēja, noticēja Žeņai un Krievijas karavīriem. Pēc tam jau raudāja – mammu, es tā negribēju, aizved mani."

Svitlana (pa kreisi) ar meitu Alīnu
Svitlana (pa kreisi) ar meitu Alīnu

Ilgāku laiku meitenes mammai nebija vispār nekādu kontaktu ar meitu. Līdz sociālajos tīklos izdevās uziet meitas draudzeni un caur viņu sazināties ar Alīnu.

Alīnas mamma stāstīja: "Vienā brīdī mēs atradām "Facebook" to Žeņu [Alīnas draudzeni], viņas Krievijas telefona numuru, un sākām sazināties caur "Viber". Es viņai teicu: meitiņ, es braukšu tev pakaļ un aizvedīšu tevi. Viņa teica: mammu, varbūt nevajag braukt, te runā, ka tā ir vienvirziena biļete, ka atpakaļ tevi nelaidīs. Es teicu: laidīs vai nelaidīs, bet es tāpat braukšu tev pakaļ. Tā es atradu organizāciju "Save Ukraine", un viņi man palīdzēja izņemt meitu no Krievijas."

Ceļš bijis ļoti smags – caur Poliju, Baltkrieviju, Maskavu un tad uz Mordoviju. 

"Ļoti smagi gan morāli, gan fiziski. Es vienalga sevi pārvarēju un aizbraucu līdz turienei un pārvedu savu meitiņu," sacīja meitenes mamma.

Organizācija "Save Ukraine" palīdz Ukrainā atgriezt deportētos bērnus

Popovas ģimene ir viena no vairāk nekā 20 000 ģimeņu Ukrainā, kuru bērni nelikumīgi deportēti uz Krieviju. No viņiem atpakaļ Ukrainā šobrīd atgriezti tikai 364 bērni un nepilni 100 mājās tikuši ar nevalstiskās organizācijas "Save Ukraine" atbalstu. 

Organizācijas "Save Ukraine" vadītājs Mikola Kuleba norādīja: "Bērnus aizved militārpersonas. Militārpersonas izveda viņu, to sievieti un viņas bērnus, pilnu mašīnu piepildīja un aizbrauca. Tālāk Krievijā jau darbojas programma – viņus sadala pa reģioniem, šajā gadījumā uz Mordoviju, ciemu, kur pamestas mājas. Viņiem dod to māju, momentā noformē visas izmaksas, visu palīdzību, bērns iet krievu skolā, tajā pašā laikā neviens nemeklē bērna vecākus."

Pēc Kulebas stāstītā, Krievijā izdarīts viss, lai ukraiņu bērni ātri un ļoti vienkāršotā veidā kļūtu par Krievijas pilsoņiem, pat ja viņiem dzimtenē ir vecāki vai tuvinieki, kas būtu gatavi uzņemties rūpes par viņiem.

Kuleba sacīja: "Mēs varam runāt par to, ka ir izveidota Krievijas Federācijas sistēma ukraiņu bērnu rusifikācijai, lai iznīcinātu viņu ukraiņu identitāti."

"Save Ukraine": Pēc Putina aresta ordera bērnu atgriešana kļuvusi sarežģītāka

Kuleba pauda, ka pēc Starptautiskās Krimināltiesas lēmuma izdot Krievijas prezidenta Vladimira Putina aresta orderi bērnu atgriešana Ukrainā kļuvusi vēl sarežģītāka. "Kļuvis smagāk," piebilda Kuleba.

Ārēji Krievijas amatpersonas ņirgājas par šo aresta orderi, bet iekšēji baidās, jo visas šīs lietas palīdzēs kā pierādījumi ne tikai Putina un Krievijas bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas noziegumu pierādīšanai, bet arī visu citu apsūdzēšanā, kas ir iesaistījušies tūkstošiem bērnu deportācijā, uzskata Kuleba. 

Taču darbs tāpēc neapstājas. Šobrīd organizācija plāno septīto braucienu uz Krieviju – šoreiz pēc bērniem, kas ir bāreņi. 

Tikmēr Alīna, kas izglābta no deportācijas, nekad neaizmirsīs to dienu, kad pēc pusgada pārtraukuma atkal varēja sastapt savu ģimeni. Viņa pauda: "Bija priecīgi, ka mammu varēju satikt un savu ģimeni."

Pirmais, ko meitene pēc atgriešanās darījusi, – kārtīgi izgulējusies, viņa stāstīja intervijā Latvijas Radio. Meitene uzskata, ka Putins saņems to, ko pelnījis. Viņa to gribētu. 

Uz jautājumiem Alīna atbildēja smaidot. Atelpa pēc gara brauciena mājās viņai nav bijusi ilga. Nu meitenei priekšā jauni izaicinājumi – pabeigt skolu Ukrainā.

KONTEKSTS:

Par ukraiņu bērnu deportācijām Starptautiskā Krimināltiesa, kas atrodas Nīderlandes pilsētā Hāgā, izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina un bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderi.

Eiropas Padomes Parlamentārā asambleja un citas starptautiskas organizācijas bērnu izvešanu no okupētajām Ukrainas teritorijām uz Krieviju atzinušas par genocīdu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti