Polijas prezidents piekāpjas attiecībā uz likumu Krievijas ietekmes izmeklēšanai

Pēc plašas kritikas un Rietumu sabiedroto iebildumiem Polijas prezidents Andžejs Duda piektdien piekāpies attiecībā uz jauno likumu, kas paredz izveidot komisiju Krievijas ietekmes izmeklēšanai.

Tikai dažas dienas pēc likuma parakstīšanas Duda paziņoja, ka ierosinās grozījumu, kas neļaus komisijai piemērot bargus sodus personām, kuru darbību tā izmeklē. Prezidents sacīja, ka tas novērsīs lielu daļu pretrunu, kas saistītas ar šo likumu.

Dudas pirmdien parakstītais likums paredz, ka personām, kas saskaņā ar komisijas atzinumu darbojušās Krievijas ietekmē, varētu tikt aizliegts uz desmit gadiem ieņemt publiskus amatus saistībā ar valsts finansēm un slepenu informāciju.

Kritiķi uzskata, ka šis likums, ko valdošā nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums" ierosināja tikai dažus mēnešus pirms parlamenta vēlēšanām, tiks izmantots, lai vērstos pret opozīciju.

Eiropas Savienība (ES) otrdien paziņoja, ka tai ir "īpašas bažas" par šo komiteju, savukārt Amerikas Savienotās Valstis norādīja, ka likums "varētu tikt izmantots, lai bez pienācīgas procedūras bloķētu opozīcijas politiķu kandidatūras".

Duda piektdien paziņoja, ka viņa ierosinātais grozījums atcels sodus. Tā vietā komiteja tikai nāktu klajā ar paziņojumu, kurā norādītu, ka persona ir padevusies Krievijas ietekmei un nav garantiju, ka tā pienācīgi strādās sabiedrības interesēs.

Duda arī solīja ierosināt, lai komitejā strādātu eksperti, nevis likumdevēji vai senatori.

KONTEKSTS:

Polijas parlaments apstiprināja likumprojektu, kuru ierosināja nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums" un kas var ietekmēt rudenī gaidāmo parlamenta vēlēšanu iznākumu.

Likumprojekts paredz, ka komisija deviņu cilvēku sastāvā būs tiesīga uz laiku līdz desmit gadiem aizliegt ieņemt ar līdzekļu sadali saistītos amatus valdībā jebkuram politiķim, kuru tā uzskatīs par Krievijas ietekmētu.

Šo likumu asi kritizē Polijas opozīcija, kas raizējas par tā izmantošanu pret valdības kritiķiem. Bažas par likumprojektu izteica arī Eiropas Savienība un ASV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti