Polijā jaunā premjera cīņa par likuma varas atjaunošanu izraisa valdības krīzi

Polijā Augstākā tiesa lēmusi, ka jaunā premjerministra Donalda Tuska izvērstā sabiedrisko mediju restrukturizācija neatbilst konstitūcijai. Ar premjera reformām neapmierināts ir arī Polijas prezidents Andžejs Duda – pat izskanējis, ka viņš varētu lemt par parlamenta atlaišanu. To, kāda situācija Polijā ir šobrīd un vai drīz gaidāmas atkārtotas vēlēšanas, sarunā ar Latvijas Televīzijas raidījumu "Pasaules panorāma" skaidroja Polijas Sabiedrisko lietu institūta pārstāvis Jaceks Kučariks.

Tiesā joprojām dominē iepriekš valdošās partijas ieceltie tiesneši. Tāpēc tas ir politizēts lēmums, teicis Tusks, kurš deklarējis lauztas sistēmas salabošanu un sola turpināt reformas. 

Astoņi gadi ar partiju "Likums un taisnīgums" pie varas, taču bez likuma un arī bez taisnīguma. Jaunā Polijas premjera, bet politikā nepavisam ne jaunā Donalda Tuska cīņa ar konservatīvās partijas mantojumu nav palikusi bez rezonanses nedz Polijā – kur jau tā ir polarizēta sabiedrība –, nedz ārpus tās, kur arvien pamanāmāki kļūst neliberālie populisti.

Kopš Tuska stāšanās amatā pagājis tikai mēnesis. Viņš laiku lieki nav tērējis – salabot lauzto sistēmu bija viens no viņa vēlēšanu solījumiem. Bijušā  Eiropadomes priekšsēdētāja vadītā koalīcija apturējusi par politisko ruporu kļuvušos sabiedriskos medijus, veikusi pārbīdes prokurora birojā un bažās par politizāciju centusies izmeklēt arī centrālās bankas darbību. Aizturēti arī par ļaunprātīgu varas izmantošanu notiesātie "Likuma un taisnīguma" politiķi.

 "Tusks un viņa valdība par savu prioritāti izvirzīja vismaz uzsākt šo bojāto institūciju labošanu. Pirmā institūcija ir sabiedriskie mediji un prokuratūra, jo tie ir svarīgākie, lai iepriekš valdošo partiju varētu saukt pie atbildības par varas ļaunprātīgu izmantošanu viņu divu termiņu laikā. Un, protams, ir pretreakcija no partijas lojālistiem," sacīja Polijas Sabiedrisko lietu institūta pārstāvis Jaceks Kučariks.

Pret Tusku tikmēr cīnās Polijas Augstākā tiesa, kurā joprojām sēž "Likuma un taisnīguma" ieceltie tiesneši un kuru jau pirms trim gadiem Eiropas Cilvēktiesību tiesa atzina par neatkarību zaudējušu.

Cīnās ne tikai tiesa, arī tagad opozīcijā esošais "Likums un taisnīgums" un viņiem pietuvinātais Valsts prezidents Andžejs Duda, kurš norādījis – Tusks ar reformām pats pārkāpj likuma varu.

Izskanējis, ka Duda varētu pat lemt par parlamenta atlaišanu.

 "Situācija liekas riskanta, bet nedomāju, ka opozīcijai izdosies  situāciju destabilizēt. Pieņemot, ka parlaments tiek atlaists un tiek organizētas atkārtotas vēlēšanas, iespējas "Likumam un taisnīgumam" tajās uzvarēt ir ļoti mazas. Tā būtu liela prezidenta kļūda. Duda tikai sev izveidotu lamatas, ja tiešām sasauktu jaunas vēlēšanas," vērtēja Kučariks.

Bet cik tālu demokrātiska valdība var iet, lai demontētu neliberālu sistēmu? Vai mērķis attaisno līdzekļus? Pagaidām Tusks rīkojas likuma ietvaros.

Uzdevums nav viegls – no valdošās partijas ielikteņiem atbrīvot visas valstij nozīmīgas iestādes. Taču eksperti brīdina – lai neietu paša peltās valdības pēdās, jaunajai varai restrukturizētajās iestādēs jāieceļ nevis savi lojālisti, bet neatkarīgi pārstāvji.

Lai patiesi atjaunotu šo institūtu neitralitāti, tie nedrīkst kalpot arī Tuska valdības interesēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti