Krievijas sportu uz četriem gadiem izslēdz no starptautiskās aprites dopinga dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) nolēma liegt Krievijai četrus gadus piedalīties augsta līmeņa starptautiskās sacensībās, par WADA izpildkomitejas sanāksmē pirmdien Lozannā lemto informēja BBC.

(papildināts ar WADA prezidenta teikto)
WADA sankcijas liegs Krievijas sportistiem zem sava karoga startēt 2020.gada Tokijas olimpiskajās spēlēs un 2022.gada Pekinas ziemas olimpiskajās spēlēs, kā arī 2022.gada Pasaules kausa izcīņā futbolā.

Krieviju soda par dopinga krāpšanos
00:00 / 03:38
Lejuplādēt

Savukārt Krievijas valdības amatpersonām būs aizliegts apmeklēt jebkādas augstākā līmeņa sacensības, kā arī valsts šķirsies no tiesībām organizēt starptautiskas sacensības un pat pretendēt uz to sarīkošanu.

Piespriesto sodu Krievijas Antidopinga aģentūrai (RUSADA) ir iespēja apstrīdēt Starptautiskajā Sporta arbitrāžas tiesā (CAS).

WADA vienbalsīgi pieņemtais lēmums stāsies spēkā pēc 21 dienas vai pēc lietas izskatīšanas CAS, ja tiks iesniegta apelācija. Apelāciju var iesniegt 21 dienas laikā.

RUSADA vadītājs Jurijs Ganuss aģentūrai AFP teica, ka nav izredžu apelācijā panākt soda atcelšanu. Ganuss ir viens no Krievijā nedaudzajiem funkcionāriem, kas iepriekš kritiski vērtēja sporta nozarē notiekošo un atzina, ka gaidāms nopietns sods.

"Krievijā ir kritiski svarīgi mainīt pieeju. Mūsu valsts sporta problēma ir, ka tiek izmantoti piegājieni, kas nav pieņemami," teica Ganuss. "Slideni piegājieni, kuri šīs krīzes piektajā gadā mūs krīzē iedzen vēl dziļāk. Tādēļ ir jāmaina attieksme. Jāmaina personas, kas šos piegājienus veicina. Mums ir vajadzīgi jauni sporta [sistēmas] līderi. Jo tagad esam nopietnu draudu priekšā, ka varam pazaudēt savus sportistus. Viņi jau piecus gadus bijuši pakļauti ierobežojumiem. Un tagad sportisti saprot – būs vēl četri gadi.”

Līdzšinējās dopinga shēmās neiesaistītiem Krievijas sportistiem ar īpašu atļauju būs iespēja neitrālu atlētu statusā piedalīties olimpiskajās spēlēs un citās augstākā līmeņa sacensībās. Sacensību norises vietā nebūs atļauts izvietot Krievijas karogu un atskaņot valsts himnu.

WADA izpildkomitejas lēmumi ir obligāti saistoši visām organizācijām, kas parakstījušas Pasaules antidopinga kodeksu.

To skaitā ir Starptautiskā Olimpiskā komitejas (SOK), visas nacionālās olimpiskās komitejas un nacionālās antidopinga aģentūras, kā arī starptautiskās sporta veidu federācijas.

WADA prezidents Kreigs Rīdijs uzsvēra, ka viņa vadītā organizācija ir spērusi izlēmīgu soli cīņā pret dopingu. "Pārāk ilgi Krievijas dopings ietekmēja tīru sportu. Krievijas iestāžu nepārprotamie RUSADA [pilnvaru] atjaunošanas nosacījumu pārkāpumi prasīja stingru atbildi," teica Rīdijs. "Tieši tas tika izdarīts. Krievijai bija dotas visas iespējas ieviest kārtību savās mājās un atkal pievienoties pasaules antidopinga sabiedrībai savu sportistu un sporta integritātes labad. Taču tā [Krievija] izvēlējās turpināt maldināšanas un nolieguma nostāju."

Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs atzina, ka „Krievijā joprojām pastāv nopietnas problēmas ar dopingu”, tomēr diskvalifikāciju nosauca par daļu no „hroniskas pretkrieviskas histērijas”.

Iepriekš WADA Atbilstības komiteja ieteica atstādināt Krieviju no dalības 2020.gada Tokijas olimpiskajās un paralimpiskajās spēlēs, kā arī neļaut tās sportistiem četrus gadus startēt augstākā līmeņa sacensībās. Atbilstības komitejas rekomendācijas WADA izpildkomiteja izskatīja sanāksmē Lozannā.

Krievija var saglabāt tiesības uzņemt starptautiskas sacensības, kuru rīkošanas tiesības tika piešķirtas iepriekš, ja praktisku vai juridisku jautājumu dēļ vairs nav iespējas noorganizēt to pārcelšanu uz citu valsti.

Savukārt Eiropas futbola čempionāta finālturnīru neuzskata par augsta līmeņa sacensībām, tādēļ Krievijai 2020.gadā dalību tajā varētu neliegt. Iepriekšējās diskvalifikācijas laikā Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs piedalījās Krievijas hokeja komanda, bet ne zem savas valsts karoga.

WADA piespriestās sankcijas Krievijai neattieksies uz 2020.gada jaunatnes ziemas olimpiskajām spēlēm.

KONTEKSTS:

2015.gadā WADA par 2014.gada Soču ziemas olimpiskajās spēlēs īstenotu valsts mēroga dopinga sistēmu atcēla Krievijas Antidopinga aģentūras (RUSADA) atzīšanu. Pērn Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs antidopinga noteikumiem atbilstošiem Krievijas sportistiem ļāva startēt neitrālu atlētu statusā. RUSADA statusu nosacīti atjaunoja 2018.gadā, bet WADA turpina analizēt Maskavas antidopinga laboratorijas datubāzē iegūtu informāciju.

Maskavas Antidopinga laboratorijas datubāzē glabājās dati par Krievijas sportistiem no 2012. līdz 2015.gadam veiktajām dopinga analīzēm. Datu saglabāšana nemainītā veidā bija viens no nosacījumiem RUSADA atbilstības nosacītai atjaunošanai pērn septembrī. Janvārī WADA saņēma laboratorijas datus, taču konstatēja, ka tajos ir veiktas izmaiņas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti