Antidopinga uzraugi olimpisko spēļu gaidās bažījas par Krievijas sportistu atbilstību

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) nav mainījusi nostāju, kas paredz iespēju individuāliem agresorvalstu Krievijas un Baltkrievijas sportistiem neitrālā statusā startēt Parīzes olimpiskajās spēlēs. Pasaules Antidopinga aģentūrā (WADA) gan apšauba, vai Krievijā antidopinga darbs raisa uzticību, ņemot vērā iepriekš pieredzēto pārkāpumu vērienu.

Starptautiskā Testēšanas aģentūra (ITA) un dažādas starptautiskās sporta federācijas ievāc dopinga analīžu paraugus gan Krievijā, gan pārbauda sportistus, kas trenējas ārzemēs. Krievijā ņemto dopinga analīžu paraugus pārbauda WADA akreditētās antidopinga laboratorijās ārzemēs, tomēr bažas tas nav kliedējis.

"Neraugoties uz šo [testēšanu] un paturot prātā vēsturi, Krievijas jautājumā WADA arvien ir ļoti skeptiska un noraizējusies," otrdien teica WADA prezidents Vitolds Baņka. "Mums arvien jābūt modriem un jāapvērš katrs akmens, lai pārliecinātos, ka pirms Parīzes spēlēm ir veikta pienācīga testēšana un izglītošana."

Senas un vērienīgas dopinga pārkāpumu vēstures dēļ Krievijai vēl pirms tās militāro spēku pilna mēroga iebrukuma Ukrainā tika aizliegts olimpiskajās sacensībās startēt zem savas valsts karoga. Krievija ir atzinusi nenozīmīgas nepilnības antidopinga procedūrās, bet noliegusi valsts atbalstītas vērienīgas dopinga krāpšanas shēmas pastāvēšanu. 

SOK vēl nav izlēmusi, vai ļaut neitrālā statusa Krievijas un Baltkrievijas sportistiem Parīzes spēlēs piedalīties oficiālās ceremonijās. Lēmumu SOK izpildkomiteja varētu pieņemt vēlāk martā. Rietumvalstis ir kritizējušas SOK nostāju ļaut Parīzes spēlēs piedalīties agresorvalstu sportistiem, bet olimpisko spēļu rīkotāju nostāju tas nav mainījis. SOK sola uzraudzīt,  lai Parīzes spēlēs nevarētu piedalīties atlēti, kas atbalsta Krievijas karu Ukrainā vai ir saistīti ar agresorvalstu spēka struktūrām.

KONTEKSTS:

Krievijas valsts lomu dopinga sistēmas uzturēšanā aktualizēja bijušais Maskavas antidopinga laboratorijas vadītājs Grigorijs Rodčenkovs, 2016. gada maijā informējot par grandiozo dopinga afēru 2014. gada Soču ziemas olimpiskajās spēlēs. SOK neatsaucās WADA aicinājumam aizliegt Krievijas dalību 2016. gada Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs, taču gadu vēlāk nolēma neļaut Krievijas sportistiem zem savas valsts karoga startēt Phjončhanas ziemas olimpiādē. 

Kopš 2018. gada Krievijai nevienās olimpiskajās spēlēs nav ļauts startēt zem sava karoga, tomēr citu ierobežojumu praktiski nebija līdz pilna mēroga iebrukumam Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti