Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents: Sportistu nevar sodīt par valdības rīcību

Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) prezidents Tomass Bahs aizstāvēja viņa vadītās organizācijas lēmumu ļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem neitrālā statusā piedalīties Parīzes olimpiskajās spēlēs, jo individuāli atlēti neesot vainojami viņu valstu valdību darbībās. 

Sarunā ar raidsabiedrību BBC Bahs nosauca Krievijas militāro iebrukumu Ukrainā par vienu no pasaulē daudziem kariem, tādēļ tam nebūtu jāietekmē norises sporta arēnās. Daudzu valstu valdības un sporta organizācijas nevēlas pieļaut agresorvalstu dalību Parīzes spēlēs, tomēr Bahs uzskatus nav mainījis.

"Sportistus personiski nevar sodīt par viņu [valstu] valdību rīcību," ANO pasaules bēgļu forumā teica Bahs. "[Ukrainā] ir viens no 28 kariem un konfliktiem, kas pašlaik pasaulē notiek, un visi citi sportisti sacenšas mierā ar pārējiem."

Olimpiskās sporta federācijas decembra sākumā aicināja SOK atļaut Krievijas un Baltkrievijas atlētiem piedalīties Parīzes spēlēs neitrālā statusā individuālajos sporta veidos. Pieņemot agresorvalstīm labvēlīgu lēmumu, SOK noteica neitrālajiem atlētiem stingras atbilstības prasības, bet nepaskaidroja, kā nodrošinās to ievērošanu. Pēc SOK nosacījumiem, ceļš uz olimpiskajām spēlēm paliks slēgts sportistiem, kas aktīvi atbalsta Krievijas karu Ukrainā, kā arī tika noteikts aizliegums lietot jebkādus agresorvalstu nacionālos simbolus. 

SOK sola nodrošināt visa veida palīdzību Ukrainai, lai tās komanda Parīzes spēlēs startētu spēcīgākajā sastāvā. Ukrainā gan vēl nav pieņemts lēmums, vai doties uz Parīzes spēlēm, ja tur piedalīsies Krievijas un Baltkrievijas sportisti. Arī daudzās citās valstīs, tostarp Latvijā, gaida Ukrainas lēmumu, lai ar to saskaņotu savu rīcību.

Bahs noraidīja olimpiskā boikota draudus, sakot, ka valstīm, kas nepiekrīt SOK lēmumam, var būt atšķirīgs politiskais viedoklis.

Savukārt Parīzes olimpisko spēļu rīcības komitejas vadītājs Tonijs Estangē pavēstīja, ka organizatori respektē SOK lēmumu un neitrālie sportisti būs gaidīti. 

"Šīs [neitrālo dalībnieku] delegācijas būs ļoti mazas, bet viņi būs gaidīti Parīzes spēlēs," teica Estangē.

SOK prezidents ANO forumā piedalījās diskusijās par sporta lomu palīdzībā bēgļiem. Bahs solīja 45 miljonu dolāru palīdzību pusmiljonam bēgļu un papildu 50 miljonus dolāru bēgļu sastāvam Parīzes olimpiskajās spēlēs. 

Parīzes olimpiskās spēles Francijas galvaspilsētā 2024. gadā notiks no 26. jūlija līdz 11. augustam.

KONTEKSTS:

Latvija jautājumā par 2024. gada olimpiskajām spēlēm Parīzē pirmkārt gaidīs Ukrainas viedokli un lēmumu par tālāko rīcību, norādīja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM). Ministrijā saskata iespēju īstenot dažādu rīcību, bet galvenais ir panākt Krievijas un Baltkrievijas sportistu nepiedalīšanos olimpiskajās spēlēs, nevis Latvijas atlētu palikšanu mājās. 

Latvijas Olimpiskās komitejas vadība uzskata, ka pašlaik runāt par olimpisko spēļu boikotu ir nevietā, bet kopā ar partneriem jāstrādā, lai nepieļautu Krievijas un Baltkrievijas sportistu startu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti