Krievijas un Baltkrievijas sportistiem ļauj piedalīties Parīzes olimpiskajās spēlēs neitrālā statusā

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) piektdien atļāva Krievijas un Baltkrievijas sportistiem nākamā gada Parīzes olimpiskajās spēlēs piedalīties kā neitrāliem atlētiem.

ĪSUMĀ:

  • Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalību pieļauj individuālos sporta veidos bez valsts simbolu eksponēšanas
  • Dalību paredzēts liegt atlētiem, kas ir saistīti ar agresorvalstu spēka struktūrām
  • Latvijas Olimpiskā komiteja konsultēsies ar Baltijas valstu un citām reģiona nacionālajām olimpiskajām komitejām
  • Ukraina savu nostāju par piedalīšanos Parīzes spēlēs agresorvalstu atlētu dalības gadījumā vēl nav paziņojusi

(papildināts ar Latvijas Olimpiskās komitejas informāciju)
Šobrīd šādā statusā olimpiskajām spēlēm kvalificējušies 11 sportisti – astoņi no Krievijas un trīs no Baltkrievijas. 

SOK priekšnosacījumi šādiem sportistiem ir tādi paši kā martā publicētajām rekomendācijām starptautiskajām sporta veidu federācijām un sacensību rīkotājiem. Tajās teikts, ka sportisti sacensībās var piedalīties tikai kā individuāli pārstāvji, nevis kā komandu dalībnieki.

Sportisti un apkalpojošais personāls, kas aktīvi atbalsta Krievijas karadarbību Ukrainā, nedrīkst piedalīties sacensībās.

Tāpat startēt nedrīkst sportisti un sacensībās piedalīties apkalpojošā personāla pārstāvji, kuri ir Krievijas vai Baltkrievijas spēka struktūru darbinieki.

Sportistiem jāatbilst arī starptautisko federāciju antidopinga noteikumiem, kā arī šo valstu karogi, himnas un nacionālie simboli netiks demonstrēti sacensību laikā. Spēkā paliek arī SOK noteiktā Krievijas Olimpiskās komitejas diskvalifikācija par tās pilnvaru attiecināšanu uz četriem pašlaik okupētajiem Ukrainas austrumu apgabaliem.

"SOK izpildkomiteja nolēma, ka individuālie neitrālie atlēti, kas ir kvalificējušies starptautisko sporta federāciju noteiktajā kārtībā, sacensībās tiks uzskatīti par atbilstošiem dalībai 2024. gada Parīzes olimpiskajās spēlēs atbilstoši noteiktajiem nosacījumiem," pavēstīja SOK. 

Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) tuvākajās dienās sazināsies ar Baltijas valstu un vēl citām nacionālajām olimpiskajām komitejām,

lai apspriestos par turpmāku koordinētu rīcību pēc SOK lēmuma, LSM.lv informēja LOK. Savukārt LOK prezidents Jānis Buks norādīja, ka svarīga būšot arī Ukrainas nostāja par Krievijas un Baltkrievijas sportistu došanos uz Parīzi.

"Kā jau iepriekš esam pauduši, mūsu viedoklis un darbības būs saskaņā ar mūsu partneriem Ziemeļvalstīs, Baltijas valstīs, Polijā un Ukrainā," Buku citēja LOK. "Joprojām esam tiešā kontaktā ar minēto valstu olimpiskajām komitejām, šobrīd notiek aktīva komunikācija saistībā ar SOK oficiālo paziņojumu. Mēs formulēsim kopēju viedokli un saskaņosim tālākos soļus. Šobrīd ir vairāki scenāriji, par kuriem notiek diskusijas, taču jebkādus individuālus paziņojumus pagaidām uzskatām par pārsteidzīgiem."

LOK uzsvēra, ka nosoda Krievijas īstenoto militāro agresiju pret Ukrainu, kā arī teroru un necilvēcīgo vardarbību pret Ukrainas iedzīvotājiem, tāpat kā citus militārus konfliktus, kuru rezultātā cieš iedzīvotāji.

Vasarā LOK prezidents Buks pauda, ka agresorvalstu sportistu dalība Parīzes spēlēs nebūtu pieļaujama arī neitrālā statusā.

Ukrainā jūlijā nolēma neliegt saviem sportistiem startēt starptautiskās sacensībās, kur neitrālā statusā piedalās agresorvalstu atlēti, bet par Parīzes olimpiskajām spēlēm lēmums vēl nav pieņemts.

Tokijas vasaras olimpiskajās spēlēs 2021. gadā Krievijas olimpisko komiteju pārstāvēja 335 sportisti, bet Baltkrievijas delegācijā bija 101 atlēts.

SOK nosacījumi Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalībai Parīzes spēlēs

  • Sportistiem ar Krievijas un Baltkrievijas pasēm, kas būs kvalificējušies olimpiskajām spēlēm, būs jāsacenšas kā individuāliem neitrāliem atlētiem
  • Sporta spēļu komandas ar šādiem sportistiem olimpiskajās spēlēs netiks pielaistas
  • Sportisti un atbalsta personāls, kuri aktīvi atbalsta karu, netiks apstiprināti dalībai un nebūs tiesīgi piedalīties olimpiskajās spēlēs
  • Sportisti un atbalsta personāls, kuri darbojas Krievijas un Baltkrievijas militārajās vai drošības struktūrās, netiks apstiprināti dalībai
  • Uz individuālajiem neitrālajiem atlētiem tāpat attieksies visi antidopinga noteikumi un prasības kā pirms olimpiskajām spēlēm, tā to norises laikā
  • SOK sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju un to valdībām paliek spēkā, tādējādi:
  • Krievijas un Baltkrievijas karogi, nacionālās himnas, krāsas un citas valstu identifikācijas zīmes nevar tikt izmantotas Parīzes olimpisko spēļu oficiālajās norises vietās vai jebkādos oficiālos spēļu notikumos
  • Krievijas un Baltkrievijas valdības pārstāvji netiks aicināti uz Parīzes olimpiskajām spēlēm un netiks tām akreditēti
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti