Starptautiskā Olimpiskā komiteja mudina Ukrainu atteikties no «nožēlojamiem» boikota draudiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) prezidents Tomass Bahs mudināja Ukrainas Olimpisko komiteju atteikties no draudiem boikotēt 2024. gada Parīzes olimpiskās spēles, ja tajās piedalīsies Krievijas un Baltkrievijas sportisti, ceturtdien vēstīja aģentūra "Reuters". Bahs arī apgalvoja, ka ukraiņu aicinājumu citiem olimpiskās kustības dalībniekiem paust atbalstu vairums uzrunāto ir novērtējuši kā galēji nožēlojamu.

Ukraiņi cer uz plašu starptautisku atbalstu, lai piespiestu SOK atteikties no nodoma rast Krievijas un Baltkrievijas sportistiem ceļu uz dalību Parīzes spēlēs neitrālu dalībnieku statusā. Kopš Krievijas armijas iebrukuma Ukrainā un okupantiem sniegtā Baltkrievijas atbalsta abu agresorvalstu sportistiem dalība starptautiskās sacensībās ir liegta.

Atbalstu Ukrainas nostājai ir apliecinājušas Ziemeļvalstu un Baltijas reģiona valstu olimpiskās komitejas, kā arī valsts struktūras politiskā līmenī. Arī vairākās citās rietumvalstīs politiķi uzskata Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalību Parīzes spēlēs par nepieņemamu. Savukārt

Bahs vēstulē Ukrainas Olimpiskās komitejas prezidentam Vadimam Gutsaitam par neslavas celšanu nosauca vērtējumu, ka Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalība olimpiskajās spēlēs būtu agresijas pret Ukrainu veicināšana.

SOK uzsvēra, ka boikots būtu Olimpiskās hartas pārkāpums, turklāt Krievijas un Baltkrievijas sportistu iekļaušanu olimpiskajās spēlēs neitrālā statusā atbalsta ANO cilvēktiesību eksperti. 

"Neitrālu sportistu ar Krievijas un Baltkrievijas pasēm dalība 2024. gada Parīzes olimpiskajās spēlēs noteiktos nosacījumos vēl pat nav apspriesta," vēstulē rakstīja Bahs. "Tādēļ jūsu vēstuli citām nacionālajām olimpiskajām komitejām, starptautiskajām federācijām, SOK biedriem un nākamo olimpisko spēļu rīkotājiem, cenšoties radīt spiedienu viņu lēmumu pieņemšanā, viņu lielākais vairums ir uztvēris kā vismaz galējas nožēlas vērtu."

Bahs sludināja, ka katras nacionālās olimpiskās komitejas atbildība ir ievērot Olimpiskās hartas principus, kas nepieļauj spēļu boikotu. Bahs apgalvoja, ka ikviens olimpiskajā kustībā "jūt Ukrainas tautas sāpes un ciešanas šajā nežēlīgajā karā" un katrs Ukrainas sportists var rēķināties ar vienprātīgu olimpiskās kustības atbalstu.

Atbildot uz Baha vēstuli,

Ukrainas sportistu apvienība un sportistu asociācija "Global Athlete" paziņoja, ka, viņu ieskatā, SOK ačgārnā nostāja pret agresoru un kara upuri ir pretrunā Olimpiskajai hartai.

SOK janvārī pieļāva iespēju Krievijas un Baltkrievijas sportistiem olimpiskajā kvalifikācijā startēt Āzijas zonā kā neitrāliem dalībniekiem bez karoga un himnas. SOK atsevišķā paziņojumā ceturtdien vēstīja, ka netiek plānota Krievijas un Baltkrievijas delegāciju dalība Parīzes spēlēs zem savu valstu karogiem, bet vienīgā iespēja izskatīšanai būtu individuāla neitrālu atlētu dalība.

Parīzes mēre Anna Idalgo iepriekš februārī atzina, ka nespēj iedomāties, kā Krievijas sportisti varētu soļot parādē, kamēr uz Ukrainu arvien krīt bumbas. Parīzes olimpisko spēļu organizatori arī pēc Idalgo teiktā atzina, ka Krievijas un Baltkrievijas sportistu jautājumā respektēs SOK lēmumu. 

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis janvārī uzsvēra, ka Krievijas sportistiem jebkāds neitrālais karogs ir asinīm nošķiests.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti