Ščerbatihs: Svarcelšanā neviens nekrāpsies, ja sods par dopingu būs miljons eiro

Dopings ir nelāgi ietekmējis starptautisko svarcelšanas vidi, kur par ierastu praksi kļuvuši centieni apmānīt kontrolierus, taču problēmu var izskaust ar finansiāli ļoti bargiem sodiem, Latvijas Radio norāda par treneri kļuvušais olimpiskais medaļnieks Viktors Ščerbatihs. 

Pašlaik pirmais sods nacionālajai federācijai ir 15 000 eiro par dopinga lietošanā pieķerto sportistu. Par katru nākamo sods arvien pieaug, sasniedzot sešciparu skaitli, tomēr Ščerbatihs uzskata, ka problēmai punktu pieliktu sistēma, kas par trešo pieķerto atlētu liktu maksāt miljonu. 

Viktors Ščerbatihs par dopinga problēmu svarcelšanā
00:00 / 05:02
Lejuplādēt

Viens iekritušais var būt netīšām, iespējams, arī divi, bet trīs dopingotāji kādas valsts izlasē jau skaidri apliecina, ka ir izveidota sistēma sportā aizliegtu vielu lietošanai. Ja par trešo pieķerto sods būs miljons eiro, neviens pat nemēģinās, sacīja Ščerbatihs.

Pieķertā sportista diskvalifikāciju uz mūžu Ščerbatihs neuzskata par problēmas risinājumu, jo cietīs atlēti, kuru vietā attiecīgajās valstīs organizētajā dopinga sistēmā tiks atrasti citi, ko veicinās arī svarcelšanas lielvalstīs pieejamais finansējums. 

Arī Ščerbatihs pēc gadsimtu mijas ir ticis diskvalificēts uz diviem gadiem par dopinga pārkāpumu. Viņš gan uzsver, ka ne tādēļ, ka speciāli būtu ko aizliegtu izplānojis, bet nekvalitatīvu preparātu lietošanas dēļ. Cietēji Latvijā bijuši atlēti vairākos sporta veidos vienlaicīgi, bet pašlaik tāda situācija vairs neesot iespējama. Ja ir vēlēšanās lietot kādus papildu preparātus, tos vispirms pārbauda Latvijas Olimpiskajā vienībā un tikai tad dod sportistiem, paskaidroja treneris.

Ščerbatihs ir pārliecināts, ka teju visās sacensībās būtu vismaz laureātu trijniekā, ja tagad ar jaunām metodēm izanalizētu konkurentiem senāk ņemtās dopinga analīzes. Taču viņš nevēlas šķetināt pirms daudziem gadiem notikušas lietas, jo uzskata, ka sportisti nav vainīgi un ieguvēju no tā nebūs.

KONTEKSTS: 

Šopavasar Eiropas čempionātā nepiedalījās astoņas valstis, kas pērn septembrī uz gadu tika atstādinātas par dopinga pārkāpumiem. Starptautiskās Svarcelšanas federācijas (IWF) sankciju dēļ nestartēja Azerbaidžānas, Armēnijas, Baltkrievijas, Kazahstānas, Krievijas, Moldovas, Turcijas un Ukrainas svarcēlāji.

Starptautiskā Svarcelšanas federācija izvērtē iespējas ierobežot dopinga jomā visvairāk grēkojošo valstu pārstāvību 2020.gada Tokijas olimpiskajās spēlēs, lai neapdraudētu sporta veida olimpiskās perspektīvas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti