«Re:Check»: Kā «Latvija pirmajā vietā» politiķi maldina par Stambulas konvenciju

Novembra beigās Saeima ratificēja Stambulas konvenciju, taču maldināšana par tās saturu nebeidzas. Tas ir viens no galvenajiem tematiem partijas "Latvija pirmajā vietā" retorikā. To, kā partijas "Latvija pirmajā vietā" politiķi maldina par Stambulas konvenciju, pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

«Re:Check»: Kā «Latvija pirmajā vietā» politiķi maldina par Stambulas konvenciju
00:00 / 04:06
Lejuplādēt

Nesen par Stambulas konvencijas ratificēšanu savā "TikTok" kontā izteicies viens no redzamākajiem partijas biedriem, tās valdes loceklis un Svarcelšanas federācijas prezidents Viktors Šcerbatihs. 

"Mūsdienās bērniem ir neierobežotas tiesības. Un tu kā vecāks pat nevari viņu nopērt ar siksnu. Lūk, Stambulas konvencija," video stāsta Ščerbatihs.

Stambulas konvencija patiesi paredz aizsargāt sievietes un bērnus no vardarbības. Taču aizliegums bērnus pērt vai citādi fiziski sodīt Latvijā nav jaunievedums, kā to vedina domāt Ščerbatihs. To darīt izsenis aizliedz Bērnu tiesību aizsardzības likums. Tāpēc konvencija šajā ziņā Latvijā neko nemaina.

Ščerbatihs arī biedē ar dzimuma maiņu: "Briesmīgākais tajā visā, ka no 14 gadiem bērni bez vecāku piekrišanas varēs mainīt dzimumu. 14 gados!"

Arī tās ir muļķības. Pirmkārt, Stambulas konvencija nerunā par dzimuma maiņu. Otrkārt, Latvijā 14 gadus veci bērni nevar medicīniski mainīt dzimumu. Bērnu slimnīca norāda, ka hormonu terapiju jeb pretējā dzimuma hormonu lietošanu var sākt no 16 gadiem. Jaunākiem pubertāti sasniegušiem jauniešiem ļauts lietot pubertātes bloķētājus jeb medikamentus, kas kavē pubertāti, bet neveic izmaiņas pacienta dzimumpazīmēs. Veselības ministrijā skaidro, ka pēdējo desmit gadu laikā tikai trīs nepilngadīgie ir uzsākuši hormonālo terapiju.

Ķirurģisku dzimuma maiņu Latvijā veic tikai no 18 gadu vecuma, un izmaiņas šajā ziņā netiek plānotas, mums apstiprina ministrijā.

Tātad nepilngadīgais 14 gadu vecumā ne ar, ne bez vecāku piekrišanas nevar medicīniski mainīt savu dzimumu un konvencija šajā ziņā itin neko nemaina.

Visbeidzot partijas "Latvija pirmajā vietā" pārstāvis biedē, ka bērniem mācīs nodarboties ar seksu: "Ja tu redzēji, pirms mēneša tika izdotas grāmatas, kā no septiņu gadu vecuma nodarboties ar seksu. Es domāju, mēs, adekvāti cilvēki, saprotam, ka tas ir vienkārši debilisms. Stambulas konvencija liek to darīt. Visas šīs grāmatas būs skolās, visās bibliotēkās."

Ščerbatihs, visticamāk, runā par bērnu grāmatu "Tur lejā", kuru regulāri piesauc viņa partijas līderis Ainārs Šlesers un citi tās biedri. Tajā runāts, piemēram, par dzimumorgāniem, masturbāciju, personīgo neaizskaramību un transpersonām. Taču tajā netiek mācīts nodarboties ar seksu. Grāmatai arī nav nekādas saistības ar Stambulas konvenciju un nav nekāda pamata apgalvot, ka tā tagad būs skolās.

Ščerbatihs uz jautājumu, kā viņa video sacītais saistīts ar Stambulas konvenciju, atbildes pēc būtības nesniedza. Kādreizējais Saeimas deputāts Šcerbatihs iepriekš maldinājis arī par vakcīnām un ASV noteiktajām sankcijām Aivaram Lembergam.

KONTEKSTS:

Latvija jau pirms septiņiem gadiem ir parakstījusi, bet nebija ratificējusi Stambulas konvenciju. Saeima to izdarīja novembra izskaņā.

Šis jautājums ik pa laikam parādījās politiskajā dienas kārtībā, taču konvencijas ratifikācijai nekad nebija pietiekama atbalsta Saeimā; pēdējo reizi to neizdevās iekustināt šogad maijā, kad Stambulas konvencijas ratifikācija aktualizējusies pēc traģēdijas Jēkabpilī, kur Leons Rusiņš pēc ilgstošiem draudiem un vajāšanas nogalināja bijušo sievu.

Tomēr pašreizējā koalīcija apņēmās Stambulas konvenciju ratificēt Saeimā, bet tās pretinieki vairākkārtīgi centās panākt ratifikācijas jautājuma izņemšanu no dienas kārtības. Šoruden valdība lēma virzīt uz Saeimu ratifikācijai lēmuma projektu par konvencijas ratificēšanu. Dažas dienas pirms Saeimas lemšanas tehniski tika precizēts konvencijas tulkojums.

Lai gan vēl ir dažas Eiropas Savienības (ES) valstis, kas nav ratificējušas Stambulas konvenciju par vardarbības novēršanu pret sievietēm, to ir izdarījusi Eiropas Savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti