Izstādē apcer ķermeņa fizisko estētiku un olimpiskā laikmeta ideoloģiju

Mūkusalas Mākslas salonā piektdien atklās multimediālu izstādi “Olimpiskais ķermenis”, lai saistībā ar 2016.gada Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm aktualizētu sporta un ķermeņa fiziskās kultūras kopšanas tradīcijas, kā arī to saistību ar noteiktiem vizuāliem un naratīviem kanoniem, informēja izstādes atbalstītājs basketbola klubs "VEF Rīga".

Izstādē ir vairākas sadaļas - salona lielajā zālē ar latviešu mākslinieku gleznām, plakātiem, fotogrāfijām, kā arī kinohroniku fragmentiem kuratore Līga Lindenbauma iezīmē olimpisko spēļu un tajās pārstāvēto sporta veidu kanonisko attēlojumu. Balkonā, apspēlējot 17. līdz 18.gadsimtā populāro retumu kabinetu estētiku, skatāmas dažādas latviešu sportistu iegūto uzvaru liecības, trofejas un citi ar olimpiskajām un sporta spēlēm saistīti priekšmeti. Savukārt salona mazajā zālē mākslinieks Andrejs Strokins īpaši izstādei veidotos darbos, kuru tapšanā izmantoti atrasti objekti, tai skaitā suvenīri un fotogrāfijas, ieskicē sporta un tajā iesaistītā cilvēka ķermeņa daudznozīmību.

“Ātrāk! Augstāk! Spēcīgāk!” vēsta olimpisko spēļu devīze. Pārnestā nozīmē kā komentārs patēriņa kultam un nemitīgi augošajam dzīves tempam tas ir kļuvis par teju ikviena 21.gadsimta Rietumu kultūras pārstāvja ikdienas sastāvdaļu. Katra diena mūsdienās var būt kā olimpiāde, vēsta izstādes rīkotāji.

Olimpiskās spēles vairāk nekā 100 gadu mūsdienu vēsturē, kā arī antīkajā Grieķijā nav bijušas tikai labāko sportistu sacensības. Atsevišķas olimpiādes ir kā pausti politiski žesti, bet dalībnieku uzvaras – valstu pārākuma demonstrācija. Spēļu vizuālā prezentācija un simboli, piemēram, Lenijas Rīfenštāles filma “Olimpija” (1936) vai Maskavas spēļu simbols - lācītis Miša (1980) ir sava laika politiskās, ekonomiskās un ideoloģiskās situācijas atspulgi ar spēcīgu ietekmi kultūras telpā.

Par tradīciju ir kļuvuši episki spēļu atklāšanas pasākumi, kur multimediālos šovos piedalās dziedātāji, mūziķi, mākslinieki un tiek demonstrēti jaunākie tehnoloģijas sasniegumi. Tajā pašā laikā spēļu dalībnieki, arī medaļnieki pēc savas slavas mirkļa un sporta karjeras beigām nereti publiskajā telpā pazūd.

Izstādē ir eksponēti darbi no Mūkusalas Mākslas salona, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Fotogrāfijas muzeja, Latvijas Sporta muzeja, Aizkraukles vēstures un mākslas muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas, Latvijas Kinofotofonodokumentu arhīva kā arī citām privātām kolekcijām.

Izstādi organizē biedrība “Mūsu darbs mieram” sadarbībā ar Mūkusalas Mākslas salonu. Izstāde būs apskatāma bez maksas līdz 28.maijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Sports
Sports
Jaunākie
Interesanti