Briti olimpisko zeltu trekā vairo ģimenes spēkiem; svarcelšanā svētki Kaukāzam

No Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs otrdien sadalītajiem 27 čempionu tituliem divi nonāca vienas ģimenes īpašumā - britu treka riteņbraucēji Lora Trota un Džeisons Kenijs uzvarēja katrs savā disciplīnā. Sacensības noslēdza svarcēlāji, un svara kategorijā virs 105 kilogramiem krita vairāki pasaules rekordi, līdz visas medaļas savā starpā sadalīja Gruzijas un Armēnijas sportisti, liecina organizatoru informācija.

Svarcelšanā svara kategorijā divas medaļas ieguva gruzīni - uzvarēja pasaules rekordu labojušais Laša Talahadze ar 473 kilogramiem (215+258), bet bronzas medaļu ar 448 kilogramiem (207+241) nodrošināja Iraklijs Turmanidze. Kaukāza valstu dominanci apliecināja arī sudrabu ieguvušais armēnis Gors Minasjans ar 451 kilogramu (210+241).

Raušanā pasaules rekordu laboja 216 kilogramus pacēlušais Londonas olimpisko spēļu čempions irānis Behdads Salimikordasiabi, taču grūšanā nepacēla pieteikto svaru un palika tukšā, bet viņa tautieši neapmierinātību ar tiesnešu darbību pauda tik aktīvi, ka arēnā ieradās policijas papildspēki.

Treka riteņbraukšanā sievietēm par četrkārtēju olimpisko čempioni kļuva Trota - omniumā jeb daudzcīņā iegūto augstākā kaluma godalgu viņa pievienoja iepriekš komandu iedzīšanas braucienā iegūtajam titulam. Abās disciplīnās Trota uzvarēja arī pirms četriem gadiem Londonā.

Trotu iepriecināja arī viņas draugs Kenijs, kurš britiem jau sesto olimpisko zeltu trekā nodrošināja keringā. Finālbrauciens keringā gan izvērtās juceklīgs, jo pēc pāragra starta divreiz bija jāsāk no jauna, taču tiesneši nevienu nediskvalificēja.

Pirmo individuālo zeltu trekā ieguva vāciete Kristina Fogele, kura sprintā finālā pārspēja Rebeku Džeimsu no Lielbritānijas, lai gan pēdējā braucienā čempiones divritenim nokrita sēdeklis.

Trīssoļlēkšanā olimpiskā čempiona laurus tāpat kā pirms četriem gadiem Londonā nodrošināja pasaules čempions amerikānis Kristians Teilors, kam izdevās sezonas tālākais lēciens (17,86 metri). Savu olimpiskā zelta krājumu papildināja arī Horvātijas diska metēja Sandra Perkoviča (69,21 metrs), kuru konkurentes šogad nav pārspējušas.

Pasaules čempions augstlēkšanā kanādietis Dereks Druēns savai godalgu kolekcijai pievienoja arī olimpisko zeltu, ko nodrošināja ar 2,38 metrus augstu lēcienu. Kenijiete Faita Kipjegona kļuva par čempioni 1500 metru skrējienā (4:08,92), apsteidzot pasaules rekordisti Etiopijas skrējēju Genzebi Dibabu (4:10,27), kura kļuva par sudraba laureāti. Savukārt 110 metru barjerskrējienā pirmais finiša līniju finālā sasniedza jamaikietis Omars Makleods (13,05).

Vingrošanas sacensību pēdējā dienā par četrkārtēju Rio spēļu čempioni kļuva amerikāniete Saimona Bailsa, kura iepriekš triumfēja gan komandu sacensībās daudzcīņā, gan daudzcīņā individuāli un atbalsta lēcienā. Rio titulētākais sportists arvien ir viņas tautietis Maikls Felpss, kurš peldēšanā tika pie piecām zelta un vienas sudraba godalgas.

Vīriešu konkurencē Rio pirmo zelta medaļu Ukrainai izcīnīja Oļegs Verņajevs, kurš palika nepārspēts vingrojumos līdztekās. Savukārt uz stieņa par zelta medaļnieku kļuva vācietis Fabians Hambihens, kurš 2008.gada olimpiskajās spēlēs šajā disciplīnā ieguva olimpisko bronzu, bet četrus gadus vēlāk - sudrabu. Pirmo reizi kopš 1984.gada nevienu zelta medaļu vingrošanā nenopelnīja Ķīna.

Labāk ķīniešiem veicās daiļlēkšanā, kur zelta medaļa lēcienos no trīs metru tramplīna nonāca Juaņa Cao īpašumā, kā arī galda tenisā komandu sacensībās sievietēm. Finālā ķīnietes ar 3:0 uzveica Vācijas galda tenisistes.

Četrus medaļu komplektus sadalīja kanoisti un smaiļotāji. Dagņa Iļjina pārstāvētajā kanoe vieninieku klasē 1000 metros, kur Latvijas sportists ieņēma 13.vietu, uzvarēja vācietis Sebastjans Brendels, savukārt tikpat garā distancē smaiļošanā labākais bija spānis Markuss Valss. Sievietēm smaiļošanā 200 metros labākā bija jaunzēlandiete Liza Keringtone, turpretim divniekiem 500 metru distancē uzvarēja Gabriela Sabo/Danuta Kozaka, nodrošinot Ungārijai jau sesto zelta titulu Rio.

Uz ūdeņiem godalgu īpašnieki kļuva zināmi arī burāšanā - "Nacra 17" klasē 54 gadu vecumā pirmo reizi par olimpisko čempionu kļuva argentīnietis Santjago Lange, kurš startēja kopā ar Sesiliju Karansu. Nīderlandes zelta krājumu papildināja Marita Boumēstere "Laser Radial" klasē sievietēm, bet Austrālijas burātājs Toms Bērtons bija labākais "Laser" jahtu klasē, kur medaļu braucienu pirmdien bezvēja dēļ pārcēla uz nākamo dienu. "Finn" klasē piektajās olimpiskajās spēlēs pēc kārtas zelta medaļu nopelnīja Lielbritānijas burātājs - šoreiz tas bija Džils Skots, kurš startēs arī prestižajā Amerikas kausa izcīņā.

Peldēšanā 10 kilometru distancē brīvdabas ūdeņos uzvarēja Nīderlandes atlēts Ferijs Vērtmans, taču godalgoto vietu vietu sadalījumā liela loma pēc peldētāju sadursmēm finiša zonā bija tiesnešiem. Zelta medaļu krājumu papildināja arī Krievijas delegācija, jo Natālija Iščenko un Svetlana Romašina bija labākās sinhronajā peldēšanā pāru sacensībās.

Neatkarīgas Serbijas valsts vēsturē otro olimpisko zelta medaļu izcīnīja Davors Stefaneks grieķu-romiešu cīņā svara kategorijā līdz 66 kilogramiem, finālā pārspējot armēni Migranu Arutunjanu. Toties svarā līdz 98 kilogramiem Armēnijai zeltu nodrošināja Arturs Aleksanjans ar uzvaru finālā pār kubieti Jasmani Lugo.

Mājiniekiem par prieku Robsons Konseišau kļuva par Brazīlijā pirmo olimpisko čempionu boksā. Svara kategorijā līdz 60 kilogramiem viņš finālā uzvarēja Francijas bokseri Sofianu Umihu.