Liepājas muzejs saņem dāvinājumā Liepājā būvētu harmoniju

9. jūnijā Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas SIA “DG Termināls” īpašnieks Aivars Millers un viņa ilggadējais sadarbības partneris Imants Vismins Liepājas muzejam uzdāvināja harmoniju, kas savulaik izgatavots Liepājā Bokuma darbnīcā.

Zinot Aivara Millera aizraušanos ar dažādiem mūzikas instrumentiem, pirms aptuveni diviem gadiem esošo harmoniju Imants Vismins uzdāvināja Aivaram Milleram.

Liepājā pazīstamās Bokumu dzimtas pārstāvja ērģeļu un harmoniju meistara Jura Bokuma darinātais harmonijs muzejā nonācis labā stāvoklī un darba kārtībā. To nule kā restaurējis Ugāles ērģeļu un harmoniju meistars Jānis Kalniņš. Šobrīd tas apskatāms Liepājas muzeja vestibilā.

Spriežot pēc izmantotajiem materiāliem, visticamāk, tas tapis Otrā pasaules kara laikā vai pat vēlāk, jo tradicionāli harmonijus Bokuma darbnīcā izgatavoja no ozolkoka, bet šis ir izgatavotas no sarkankoka, kas liecina, ka meistaram nav bijuši pieejami materiāli no Eiropas.

“Harmonijs ir pilnā darba kārtībā un ir ne tikai sava laika liecība, bet arī lielisks mūzikas instruments. Izmetot nelielu loku pa Latviju. atgriežas Liepājā, muzejā un varēs priecēt visus liepājniekus un pilsētas viesus,” norāda Aivars Millers.

Juris Bokums ērģeļu un harmoniju ražošanu uzsāka 1922.gadā. Instrumenti guva plašu mūzikas speciālistu atzinību, ar tiem apgādāja daudzas mācību iestādes, biedrības un draudzes. Jura Bokuma harmonijus spēlēja Alfrēds Kalniņš, Emilis Melngailis, Jānis Kreicbergs. Pēc Vernera Bokuma teiktā, pavisam Ērģeļu un harmoniju fabrikas pastāvēšanas laikā izgatavotas piecas ērģeles un vairāk nekā 300 harmoniju.

1921. gadā Juris Bokums iegādājās iesāktu jaunbūvi Ezera ielā. Sarkano ķieģeļu trīs stāvu nams ir saglabājies līdz mūsdienām. Ēkā bija gan Ērģeļu un harmoniju fabrikas ražotne, gan gatavās produkcijas izstāžu zāle, gan ģimenes dzīvojamās telpas.

Jura Bokuma ērģeļu un harmoniju rūpnīca Liepājā pastāvēja līdz padomju varas okupācijai, kad Ezera ielas namā ierīkoja galdniecību un komunālos dzīvokļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti