Doma laukumā Rīgā muzicēs projekta «Ziemassvētku tubas» orķestris

Doma laukumā Rīgā 14. decembrī pulksten 15.00 klausītājus ar populārām melodijām priecēs projekta “Ziemassvētku tubas” orķestris. Šis muzikālais notikums, kas pasaulē ir īpaši populārs tieši Ziemassvētku laikā, norisināsies jau piekto reizi, pulcējot ap 100 tubistu un eifonistu no visām trim Baltijas valstīm, medijus informē Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāvji.

“Šis priekšnesums būs svētki gan klausītājiem, gan pašam orķestrim, jo tuba un eifonijs ir salīdzinoši reti mūzikas instrumenti atšķirībā no flautas vai saksofona. Taču to zemais, siltais un bagātīgais skanējums spēj uzburt īpašu noskaņu,” stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) mūzikas izglītības eksperts Kārlis Jēkabsons.

Projekta “Ziemassvētku tubas” orķestris apvienos gan pieredzējušus un profesionālus māksliniekus, gan amatierus un mūzikas skolu audzēkņus no daudzām Latvijas mūzikas skolām. Pasākumu vadīs Valters Krauze, un orķestra skanējumu bagātinās dziedātāja Dināra Rudāne. Koncerta apmeklējums ir bez maksas.

Muzikālā projekta “Ziemassvētku tubas” mērķis ir popularizēt šo salīdzinoši reto mūzikas instrumentu spēli Latvijā.

Tāpēc 14. decembra muzikālie pasākumi sāksies jau pulksten 10.00 ar tubas un eifonija spēles meistarklasi un mēģinājumu LNKC telpās Rīgā, Pils laukumā 4, uz ko aicināti tubas un eifonija instrumenta spēles audzēkņi, skolotāji un profesionāļi. Pulksten 15.00 sāksies koncerts Doma laukumā, ko pulksten 16.00 noslēgs kopīga Ziemassvētku ieskandināšana pie vienas no Rīgas lielākajām Ziemassvētku eglēm.

Tradīcija Ziemassvētku laikā pulcēt tubas un eifonija spēlētājus, lai kopīgi muzicētu un priecētu cilvēkus ar populārām Ziemassvētku melodijām, radusies ASV, un idejas autors ir Hārvijs Filips (Harvey Phillips) – mūziķis, kurš dzīves laikā aktīvi popularizēja šī mūzikas instrumenta spēlēšanu.

2015. gadā šo tradīciju Latvijā iedibināja Latvijas mūsdienu tubas skolas tradīcijas pamatlicējs Jānis Retenais sadarbībā ar LNKC.

Tuba ir zemākais metāla pūšamais instruments simfoniskajā orķestrī, un tā pilda basa funkciju. Nosaukums “tuba”, visticamāk, radies no latīņu “tubus”, kas nozīmē “caurule”. Savukārt “eifonijs” jeb tenora tuba ir tubu dzimtas metāla pūšamais instruments, kuru galvenokārt izmanto pūtēju orķestros, uzticot tam dažādas funkcijas – gan solo, gan pavadījumu. “Eifonijs” tulkojumā no grieķu valodas nozīmē “patīkami skanošs”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt