Rīta Panorāma

Viedtelefona lietotne, lai ar klepu atklātu Covid-19

Rīta Panorāma

Lietuvas Seims premjeres amata apstiprina Šimonīti

Intervija ar Sanitu Reinsoni un Ingu Pizāni

Kad pandēmijas kļūst pierasta – pētnieki aicina dokumentēt ikdienu

2020. gada beigās, kad pandēmijas pieredze no unikālas kļuvusi par pierastu un ikdienišķu, pētnieki vēl jo vairāk aicina dokumentēt ikdienu, rakstot dienasgrāmatas un iesniedzot tos Latviešu folkloras krātuves Autobiogrāfiju krājumam, informēja projekta organizatori.

2020. gada pavasarī LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieki kopā ar kultūras žurnālu “Punctum” aizsāka veidot Pandēmijas dienasgrāmatu kolekciju, kas glabājas Latviešu folkloras krātuves (LFK) Autobiogrāfiju krājumā. Līdz maijam, kad būtiski mazinājās valstī noteiktie ierobežojumi, iesniegto dienasgrāmatu skaits tuvojās diviem simtiem. Pandēmijas dienasgrāmatas saglabājušas individuāli piedzīvoto un pārdzīvoto, kas sākotnēji bija neierasts un savāds – tukšās ielas, steidzīgos veikalu apmeklējumus, izvairīšanos vienam no otra, izolēšanos, robežu slēgšanu, vientulības sajūtu, skolu mājās utt.

“No šobrīd iesniegtajiem materiāliem ir redzams, ka rudens dokumentējumi krietni atšķiras no pavasarī rakstītajām dienasgrāmatām.

Šobrīd dominē pieredzes stāsti no cilvēkiem, kas paši tieši saskārušies ar Covid-19 – ir saslimuši paši vai viņu tuvinieki. Ir reportāžas arī no slimnīcām. Pandēmijas laika poētiskums, kāds tas bija lasāms pavasara dienasgrāmatās, ir zudis,” sacīja LU LFMI pētniece un viena no iniciatīvas autorēm Sanita Reinsone, aicinot rakstīt dienasgrāmatu arī tad, ja ikdienā notiekošais vairs nešķiet īpašs: “Šie autobiogrāfiskie materiāli ir ne tikai būtiski sabiedrības un laikmeta pētniecībai. Tie ir arī svarīga liecība par individuāli pieredzēto 2020. gadā, ko atstāsim nākamajām paaudzēm.”

LFK Autobiogrāfiju krājumā tiek arhivētas dienasgrāmatas, kas atsūtītas uz e-pastu [email protected] un arī tādas, kas top sociālajos tīklos, piemēram, “Facebook” vai “Twitter”. Vairāk informācijas: garamantas.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt