Latvijas entomologa atklāta jauna vaboles suga nosaukta eParaksta vārdā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

2015. gada rudenī Latvijas Entomoloģijas biedrības ekspedīcijas laikā Papua mūžamežos pirmoreiz vēsturē jaunas sugas atklājuma brīdis zinātnei ir fiksēts ar drošu elektronisko parakstu. Pēc divu gadu darba ir tapusi zinātniska publikācija ar jaunās sugas aprakstu un vaboles suga, par godu tās atklāšanas unikālajam fiksēšanas brīdim, ir nosaukta par Macratria eparaksts Telnov, 2017, informē VAS ''Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs''.

Zinātnieki gan nopietni, gan reizēm arī jokojot, izdomā un piešķir dažnedažādus nosaukumus jaunatklātajām sugām. Čārlza Darvina vārds iemūžināts Čīles vardes Rhinoderma darwinii nosaukumā. Pasaules lielākais dienastauriņš Ornithoptera alexandrae nosaukts par godu Lielbritānijas un Īrijas apvienotās karalistes karaļa Eduarda VII sievai karalienei Dānijas Aleksandrai. Dienvidāfrikas pirmajam demokrātiski ievēlētajām prezidentam Nelsonam Mandelam ir sava jūras gliemežu suga Mandelia mirocornata. Savukārt Velsas princim Čarlzam ir veltīts Dienvidamerikas kokvardes Hyloscirtus princecharlesi nosaukums.

Nesen Panamas garnele nosaukta britu rokgrupas ''Pink Floyd'' vārdā par Synalpheus pinkfloydi lielās rozā krāsas labās spīles dēļ (angļu valodā „rozā” ir „pink”).

Savukārt Austrālijas naturālista un TV skatītāju mīluļa Stīva Irvina vārds iemūžināts mikroorganisma Trypanosoma irwini nosaukumā. Rakstnieka Artura Konana Doila vārds dots pterozauram (lidojošām dinozauram) Arthurdactylus conandoylei pieminot viņa pasaulslaveno darbu „Zudusī pasaule" (1912).

Reizēm zinātnieki dod savām sugām arī dažādu dievību (pērtiķis Papio anubis), izdomāto personāžu (smecernieks Macrostyphlus frodo) un pat politiķu (zirneklis Aptostichus barackobamai) vārdus.

Vienīgās starp visu valstu galvaspilsētām, kuru vārdi iemūžināti sugu nosaukumā, ir Rīga un Parīze. Parīzei ir tauriņš Papilio paris, bet Rīgai - vabole Derarimus riga, turklāt šādu sugas nosaukumu Rīga saņēmusi kā dāvanu tās 800.jubilejā 2001.gadā.

eParaksta vaboles reference ZooBank mājaslapā.

Sugas apraksts ir publicēts starptautiskās grāmatu sērijas „Biodiversity, biogeography and nature conservation in Wallacea and New Guinea” 3. sējumā, ko izdod Latvijas Entomoloģijas biedrība.

Entomologs Dmitrijs Teļnovs atklājis vairāk nekā 300 jaunas vaboļu sugas, arī tādas, kuras līdz šim neviens pasaulē nebija redzējis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti