Dienas ziņas

Ukrainā brāzmains vējš un sniegputenis

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Portālam "latvija.lv" var piekļūt ar SmartID

E-adresei un citiem iestāžu pakalpojumiem varēs piekļūt arī ar Smart-ID

Lai iedzīvotāju un uzņēmumu elektroniskā saziņa un dokumentu aprite ar valsts un pašvaldību iestādēm būtu vēl ērtāka, e-adrese un daudzi citi pakalpojumi turpmāk būs pieejami arī ar Latvijā jau zināmo risinājumu Smart-ID, ko nodrošina "SK ID Solutions", informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Aizsardzības ministrijas Digitālās drošības uzraudzības komiteja šā gada maijā Smart-ID atzina par kvalificētu elektroniskās identifikācijas pakalpojumu. Līdz ar to Smart-ID var izmantot arī piekļuvei oficiālās elektroniskās adreses (e-adreses) pastkastītei portālā "Latvija.gov.lv".

Tāpat paplašināsies Smart-ID lietošanas iespējas arī piekļuvei citiem valsts un pašvaldību iestāžu portāliem un tajos esošajiem pakalpojumiem, kur līdz šim Smart-ID kā risinājums bija pieejams tikai noteiktu banku klientiem.

Dati liecina, ka e-paraksts ir 250 tūkstošiem cilvēku, taču SmartID – vismaz četrreiz vairāk. Lielākā daļa lietotāju pieslēgšanos "Latvija.gov.lv" veica ar bankas autentifikāciju. SmartID Latvijā kvalificēts jau kopš šī gada maija, taču pagājuši vairāki mēneši, līdz tas iekļauts "Latvija.gov.lv" portālā.

VARAM valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols norādīja: "SmartID izgāja diezgan lielu izvērtēšanas procesu, kas aizņēma diezgan daudz laika, lai viņi varētu šo pakalpojumu nodrošināt. Tā kā tādā ziņā iedzīvotājiem nebūtu jāuztraucas, ka tas rada kādus papildu riskus."

"Uzticama un lietotājam ērta identifikācija digitālā vidē ir pirmais solis iedzīvotājiem draudzīgā valsts digitālo pakalpojumu pieejamībā un lietošanas pieredzē (..) Smart-ID sevi ir apliecinājis kā uzticamu, drošu un sabiedrībā nu jau plaši lietotu rīku. Ieguvēji būs visi, jo, vienlaikus atbalstot dažādus identifikācijas risinājumus, mūsu digitālo pakalpojumu vide kļūst gan ērtāka, gan pieejamāka," paudusi vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība").

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija aicina ikvienu Smart-ID lietotāju izveidot e-adresi šeit, lai turpmāk visas valsts un pašvaldību iestādes ar iedzīvotāju sazinātos tikai elektroniski.

Šī ir daļa no pilnīgas pārejas uz kvalificētu autentifikācijas rīku izmantošanu. Piemēram, iespējams, no nākamā gada E-veselības portālam varēs pieslēgties tikai ar e-parakstu vai SmartID, nevis ar bankas autentifikāciju.

KONTEKSTS:

No 2023. gada 1. janvāra juridiskām personām e-adrese ir obligāta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti