Ķepa uz sirds

Uz suņu skolu mīlulis jāved noteikti: tas jādara jau kucēna vecumā

Ķepa uz sirds

Cietsirdīga izturēšanas pret dzīvnieku: kam ziņot, kur vērsties pēc palīdzības

Saimnieki bieži neizprot murrātāja uzvedība: kaķi nekad nedrīkst sodīt

Kaķis nokārtojas ārpus kastītes. Iemesli un rīcības plāns

Kaķi par nokārtošanos ārpus viņa tualetes nedrīkst sodīt, jo tas dzīvniekam rada vēl lielāku stresu un neatrisina problēmu, drīzāk pastiprina, Latvijas Radio 1 raidījumā “Ķepa uz sirds” uzsvēra dzīvnieku uzvedības eksperts Alberts Čipuštanovs.

“Kaķis nesaprot sodu. Tas tikai sarežģīs kaķa un saimnieka attiecības –  kaķis sāks baidīties un izrādīt agresīvu reakciju,” skaidroja kaķu eksperte Aija Nuķe. Kā vienīgo risinājumu viņa nosauca murrātāja uzvedības izprašanu un iespējamo cēloņu novēršanu.  

“Ja jūs redzat, ka viņš sāk kārtoties, teiksim, istabas vidū, tad vajag ātri pienākt pie kaķa, maigi to paņemt, aiznest uz viņa tualeti un tur paglaudīt, pateikt, ka viņš ir malacis, ka šeit viss ir kārtībā, te vajag nokārtoties,” ieteica Čipuštanovs.

Ja kaķim iepriekš nav bijušas problēmas ar nokārtošanos tam paredzētajā vietā, bet pēkšņi viņš to dara ārpus savas tualetes, viens no iemesliem var būt veselības problēmas, sacīja Nuķe. Tādā gadījumā dzīvnieku uzvedības eksperts ieteica vispirms pārbaudīt dzīvnieka urīnceļu veselību. Ja, urinējot savā tualetē, kaķis izjūt sāpes, viņš var uztvert, ka nepatīkamās sajūtas rada tieši šī vieta, un dabiskās vajadzības nokārtot citur.

Tualetes izmēram jābūt atbilstošam kaķa izmēram, labāk, lai tā ir par lielu nekā mazu, sacīja  eksperte. Kastīte jātīra reizi vai divas dienā, kā arī dzīvnieku eksperts uzsvēra, ka tualete ik pa laikam jāmaina, jo tā piesūcas ar nepatīkamo smaku. Tāpat jāpievērš uzmanība smiltīm, vai tās labi absorbē mitrumu un kaķim ir tīkamas.

Ja mājoklī ir vairāk nekā viens murrātājs, ar vienu tualeti būs par maz, komentēja Alberts: “Kaķu daudzums plus vēl viena tualete. Teiksim, ja ir divi kaķi, jābūt trīs tualetēm un tām jāstāv dažādās vietās."

“Kaķis noteikti neies uz kastīti, kura novietota caurstaigājamā telpā, jo tajā brīdī, kad kaķis nokārtojas, viņam ir jābūt ļoti drošam, pasargātam, veicot šo darbību. Vislabākā vieta būtu kāds ērts stūris koridorā, kur mugurpuse kaķim ir nosegta un viņš jūt, ka viņu nekas neapdraud,” zināja stāstīt Nuķe. Viņa piemetināja, ka tualetei jābūt kaķim brīvi pieejamai jebkurā laikā.

Vēl viens iemesls, kāpēc peļu junkurs nokārtojas ārpus kastītes, var būt stress – saimnieku prombūtne, svešu cilvēku klātbūtne, citu kaķu ienākšana ģimenē.

Tas, ka kaķi atriebjoties piečurā saimnieku kurpes, ir mīts, jo viņi nepazīst šādas emocijas. “Ja kaķis nokārtojas ārpus kastes, tad iemesls tomēr ir daudz pamatotāks nekā vienkārši kāda patika vai nepatika,” norādīja kaķu eksperte. Runči gan mēdz iezīmēt teritoriju, apspricējot netīkama viesa mantas, piemēram, kurpes, tādā veidā parādot, kurš šeit dzīvo.

 

Ķepa uz sirds

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt