Brīdina nedoties uz populārām dabas takām, jāizvēlas nomaļas vietas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Iešana dabā un būšana svaigā gaisā nav atcelta. Ievērojot visus Veselības ministrijas ierosinātos ierobežojumus par divu metru distances ieturēšanu vienam no otra, tomēr ir iespējams brīvdienās ievilkt svaigu gaisa malku ārpus sava mājokļa sienām. Tiesa, šajos apstākļos daudz rūpīgāk jāizdomā - kurp doties, lai, staigājot pa mežu, nerodas sajūta, ka esi Rīgas centrā pašā darbīgākajā laikā.

Covid-19 apdraudējuma dēļ nepieciešams radoši meklēt un atklāt aizvien jaunas un līdz šim neizzinātas vietas. “Nevajag doties uz populārajām dabas takām – Ķemeru tīreli, uz Kaņiera ezeru. Uz visām tām, kas pirmās nāk prātā – noteikti nē," uzsvēra Latvijas Dabas fonda pārstāve Liene Brizga-Kalniņa. Viņa aicina pēc iespējas izvairīties no labiekārtotām dabas takām, jo tajās ir lielāka iespējamība satikt vēl citus atpūtas mīļotājus. 

Pastaigām dabā jāizvēlas nomaļas un nepopulāras vietas
00:00 / 04:07
Lejuplādēt

Ja, aizbraucot uz kādu no atpūtas vietām redzams, ka tur jau ir ļoti daudz mašīnu, tad jāgriežas apkārt un jāmeklē cita vieta, kur pastaigāties.

“Mēģinām doties dabā vienkārši mežā vai pa lauku ceļu un taciņām. Izmantot karti," sacīja Brizga-Kalniņa. "Mēģināt attīstīt savu spēju orientēties dabā, vērot dabu. Ja tomēr gribas tās takas, es ieteiktu skatīties lietotnē dodies.lv vai Dabas aizsardzības pārvalde lietotnē Dabas tūrisms.lv un meklēt tās, kas ir tālāk no pilsētas. Kas izskatās mazāk zināmas, mazāk dzirdētas.”

Tāpat Latvijas Dabas fonda pārstāve

aicina izpētīt savu tuvāko apkārtni, arī pilsētā. Izstaigāt nomaļākas ielas.

Sava veida palīdzīgu roku ar idejām, kurp doties dabā sniedz arī asociācija “Lauku ceļotājs”.

“Mēs katru dienu publicēsim kādus dabas objektus, kas ir baudāmi, atrodami dabā un apskatāmi bez gidiem un ieejas," paskaidroja “Lauku ceļotājs” vadītāja Asnāte Ziemele. "Teorētiski nevajadzētu sastapt citus cilvēkus. Protams, ja visi brauks uz objektiem, kas konkrētā dienā nopublicēti, var gadīties, ka sanāks dziesmu svētku estrāde. Tā kā mēs publicēsim katru dienu, tad diez vai tā sanāks. Tagad mums pirmie ir bijuši pieci skatu torņi dažādās Latvijas vietās, kur paveras brīnišķīgs skats.”

Latvijas mežu īpašnieku biedrības izpilddirektore Aiga Grasmane aicina nedrūzmēties populārajās dabas takās, bet doties vienkārši uz mežu. “Pusi no valsts aizņem mežs. Tāpēc nevajag doties tikai uz tām populārajām vietām," viņa saka. “Tam ir ļoti noderīga mobilā lietotne LVM Geo. Tajā parādītas meža platības un visi meža ceļi redzami. Pamatā visas meža platības mums ir pieejamas, ja ir ierobežojumi, tad ir uzliktas zīmes.

Lūgums neņemt desiņas līdzi cepšanai, neņemt līdzi sērkociņus un nekurināt ugunskurus.

Tagad jau kādu laiku ir bijis sauss laiks. Zāle ir sausa, degošā masa ir uzkrājusies. Ir diezgan augsts risks šobrīd, ka var izcelties meža ugunsgrēks.”

Arī Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Maija Rēna sniedza īsu pamācību, kā būt dabā un neradīt tai kaitējumu: “Ievērot šo principu, ejot dabā – ko atnes, to aiznes. Pirmkārt mājās jau padomāt, ko ņemt līdzi. Vai mums tiešām ir jāņem līdzi tik daudz iepakojumu, našķu. Kurus ļoti bieži, kad pikniks ir noticis, uzkodas apēstas, negribas nevienam vairs nest atpakaļ. Mūsu aicinājums ir ielikt iepakojumu atpakaļ somā un nest atpakaļ līdz stāvlaukumam, lielajai atkritumu tvertnei, vai ideālā variantā vest atpakaļ uz mājām.”

Savukārt tos, kuriem karantīnas dēļ atstāt mājokli ir liegts, Latvijas dabas fonds aicina vērot putnus attālināti.

“Latvijas Dabas fonds ir atklājis savu putnu tiešraižu sezonu un ir pieslēgtas piecas jaunas putnu tiešraides. Ļoti skaisti var skatīties, kā notiek pavasaris un putnu ligzdošana dažādas Latvijas malās," atgādināja Brizga-Kalniņa.

Tāpat putnu dziesmas var klausīties ik rītu kā mazpilsētās, tā lielpilsētās klātienē. Tikai jāpieceļas agrāk, jāatver logs un jāklausās. Agrās rīta stundās putni vītero īpaši sparīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti