Amerikas ūdele iznīcina visas olas ar videonovērošanu aprīkotajā lielā dumpja ligzdā

Traģēdija notikusi lielā dumpja ligzdā Tukuma novadā, kuru ornitologi aprīkojuši ar tiešraides kameru.  

Šogad Dumpīte, kā ligzdas vērotāji iesaukuši lielā dumpja mātīti, izdēja piecas olas. Ligzda noslēpta niedrēs uz ūdens. Mamma mazuļus audzina viena, un perējot bieži medī, neizejot no mājas,  zivis ķer, tupot ligzdā. Šis fakts daudziem vērotājiem jau pērn bija liels pārsteigums. Lielais dumpis dzīvo savrupu un visai noslēgtu dzīvi, un video kamera dod pētniekiem jaunas izziņas iespējas.

Tāpēc kādas nakts notikumi ligzdā satrieca gan pētniekus, gan skatītājus. Tumsā ligzdā ielavījās Amerikas ūdele. Vispirms naskais plēsējs izēda četras olas. Taču, neprotot ne kaunu, ne godu, ūdele ieradās vēlreiz. Nu jau rītausmā, kad nozaga un turpat notiesāja arī pēdējo -  piekto – olu.

Dumpīte bezpalīdzīgi niedrēs noskatījās, kā melnais zvērs izposta visu viņas perējumu. Pavisam drīz bija jāšķiļas pirmajam mazulim. Kad plēsējs bija prom, Dumpīte olu čaumalas noslīcināja pie ligzdas.

Lielais dumpis ir iekļauts Latvijas Sarkanajā grāmatā. Bet Amerikas ūdele ir Latvijā ievazāta suga. Savvaļā nonākusi no audzētavām, no kurām šie kažokzvēri ir vai nu paši izbēguši, vai tīši izlaisti. Ūdele bieži izposta uz zemes ligzdojošo putnu ligzdas - izēd olas un nokož izšķīlušos putnēnus.

 

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti