Ķepa uz sirds

Kā palīdzēt dzīvniekiem Ziemassvētkos?

Ķepa uz sirds

Trīs kaķi ziedu veikalā – talismans saimniecei un terapija apmeklētājiem!

Izglābta no zvēru ģērētavas – vai var pieradināt ūdeli?

Izglābta no zvēru ģērētavas – vai var pieradināt ūdeli?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sniedziņš, Rūbija, Florija un Napijs ir četras ūdeles, kam palaimējies par savām saukt viņu saimnieces un glābējas Annas mājas. Ar saviem četriem acuraugiem Anna iepazīstināja LTV raidījumu “Ķepa uz sirds”, taču pati vēlējās palikt anonīma. 

Ūdele vārdā Sniedziņš pie Annas dzīvo čerus gadus, Florija un Napijs – 2,5 gadus, bet Rūbija šeit atrada mājas pirms diviem mēnešiem. “Rūbija un Sniedziņš pie manis nonāca no ielas galīgi nobadējušies, pusslimi, novārguši,” pastāstīja saimniece.

Savukārt Florija un Napijs ir izglābtās ūdeles, ko Anna zvēraudzētavā izpirka, kad dzīvnieciņiem bija divi mēneši. Katras ūdeles dzīvība maksājusi 25 eiro – apmēram tik, cik maksā vienas ūdeles kažoks.

Lai uzšūtu vienu smalko kažoku, ir jānogalina no 35 līdz pat 60 ūdelēm.

Audzētavā ūdeles dzīvo ļoti šauros sprostos un kažoku darināšanai tiek nogalinātas 6 mēnešu vecumā, parasti vēlā rudenī. "Tad skaitās, ka mainās apmatojums uz ziemas apmatojumu, kas ir biezāks un bagātīgāks. Vērtīgākas ir tās retās krāsas – baltā. Un ļoti bagātīgi izskatās arī melnā krāsa,” zināja stāstīt Anna.

Mājās dzīvojoša ūdele.
Mājās dzīvojoša ūdele.

Annai ļoti sen ir patikušas ūdeles. Viņa saka – fascinējošs dzīvnieks. Nezinātāji nereti ūdeles sajauc ar seskiem. Turklāt aplami uzskata, ka ūdeles ir grauzēji. Ūdeļu ēdienkarte ir tieši tāda kā 100% gaļēdājam. “Visa veida muskuļgaļa, kauli, subprodukti, zivis,” pastāstīja saimniece.

Kā tad tās atšķiras no seskiem? “Ūdele ir daudz spēcīgāks dzīvnieks, ar spēcīgākiem žokļiem un daudz aktīvāks, salīdzinot ar sesku. Un arī rakstura pamatīpašības atšķir viņas no seskiem. Tā kā viņi nav tik ļoti pieradināti, var nebūt tik ļoti lojāli pret cilvēku,” skaidroja Anna.

Lai turētu mājās savvaļas dzīvniekus, nepieciešama īpaša atļauja.

Annai šobrīd ir īstais izaicinājums iepazīt ūdeles un pieradināt, jo šie dzīvnieki tiek uzskatīti par nepieradināmiem plēsējiem. Annas ūdelēm ir savi, plaši voljēri, mākslīgās kažokādas guļammaisi, plašs rotaļlietu klāsts un citas izklaides iespējas.

Ūdeles, kas Annas aprūpē jau ir vairākus gadus, mazpamazām ir pieradinātas pie cilvēka klātbūtnes un pat meklē to. “Turēt viņu rokās, paglaudīt, spēlēties. Vest viņu pastaigā siksniņā, protams, jo bez siksniņas tas ir bīstami. Kā jebkuram citam dzīvniekam. Un tas ir maksimālais. Protams, viņa nesēdēs uz rokām tā kā kaķis, piemēram. Kad grib spēlēties, tad arī atnāk. Vai arī, kad grib ēst, tad arī atnāk un izrāda ar savu uzvedību, ar visu, ka grib ēst,” pastāstīja saimniece.

Viena no lielākajām problēmām, ar ko jārēķinās, ja esi savvaļas dzīvnieka saimnieks – mīluļu veselības aprūpe. Šī iemesla dēļ Anna pati ir sākusi studēt veterinārmedicīnu.

“Labu vetārstu ir diezgan grūti atrast, jo tas skaitās tomēr pie eksotiskiem dzīvniekiem. Ne visi pazīst to uzbūvi, fizioloģiju, un tiešām ļoti maz speciālistu pie mums Latvijā, kas uzņemtos ārstēt. Ir diezgan lielas problēmas, īpaši, kad dzīvnieks nav domesticēts pilnībā, atsakās ārstēt,” pastāstīja Anna.

Mājās dzīvojoša ūdele.
Mājās dzīvojoša ūdele.

Tiem, kuri arī izjūt aicinājumu glābt vai vienkārši uzņemt savās mājās ūdeles, Anna iesaka vispirms 7 reizes nomērīt un tikai tad spert izšķirošo soli.

Jārēķinās, ka ūdeles nekad nebūs 100% mājas dzīvnieks.

“Nebūs tāds, kas mierīgi sēž uz rokām, var palikt arī diezgan agresīvs. Un ar to jārēķinās, ka tas tomēr ir savvaļas dzīvnieks. Būs jāsamierinās ar dažādām neērtībām, kas rodas, turot tādus dzīvniekus mājās,” norādīja Anna.

Arī viņa, kas, rūpējoties par savām ūdelēm, ir sajutusi prieku un gandarījumu, nešaubās, ka priekšā vēl citi izaicinājumi. “Jā, es esmu gatava noteikti, ja būs nepieciešamība paņemt kādu vēl. Un kaut kad nākotnē, ja būs iespēja uzcelt voljēru, [paņemt] arī lapsas,” atklāja Anna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti