Dienas ziņas

Plūdi Ogrē

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ūdeles tomēr neiznīcinās

Covid-19 risku dēļ tomēr neiznīcinās «Baltic Devon Mink» ūdeles

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valdība tomēr nelems par ūdeļu iznīcināšanu uzņēmumā "Baltic Devon Mink", kur konstatēta dzīvnieku inficēšanās ar Covid-19. Institūciju sadarbības grupa šādu risinājumu nav atbalstījusi. Tā vietā tikšot pastiprinātas biodrošības prasības. Zemkopības ministrija (ZM) norādīja, ka ūdeļu izkaušanas gadījumā uzņēmumam būtu jākompensē 24 miljoni eiro.

Latvijas Biomedicīnas centrs konstatējis, ka "Baltic Devon Mink" ūdeļu fermā rodas jaunas Covid-19 mutācijas, kas potenciāli var radīt jaunu, bīstamu vīrusa variantu. Arī citi pētījumi liecinot, ka tieši ūdeles esot labvēlīga vide, kurā vīrusam attīstīties. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ieteica apsvērt ūdeļu iznīcināšanu, taču ceturtdien, 16. decembrī, sasauktajā Operatīvās vadības grupā (OVG), kas pirms valdības izskata ar Covid-19 saistītos jautājumus, nolemts ūdeles atstāt dzīvas. SPKC tomēr atzinis, ka pagaidām pietiks ar stingrākām drošības prasībām.

SPKC redz situācijas risinājumu bioloģiskās drošības pasākumu ievērošanas kontroles un laboratoriskās uzraudzības stiprināšanā novietnē un, ja tas nav iespējams vai nepalīdz, tad infekcijas rezervuāra iznīcināšanu.

Tagad tiekot strādāts pie jaunajām prasībām, kuras valdība varētu apstiprināt nākamnedēļ.

Skeptisks par to ir Biomedicīnas centra Zinātniskās padomes vadītājs Jānis Kloviņš. Viņš stāstīja  – lai vīruss no fermas neizkļūtu, prasībām būtu jābūt ļoti stingrām, kuras būtu ne tikai grūti ievērot, bet arī uzraudzīt.

"Gan ventilācijas apstākļus, gan dzīvnieku izolācijas, nemaz nerunājot par cilvēku aizsardzību, ka tur jāģērbjas speciālos kombinezonos un ar speciālām gaisa padevēm un tamlīdzīgi. Tie ir apstākļi, kurus nevar nodrošināt, ne tādā apjomā audzējot dzīvniekus, ne tādā vidē," skaidroja Kloviņš.

ZM norādīja, ka varētu fermās uzstādīt novērošanas kameras, lai pārliecinātos, ka prasības ievēro. Pati ministrija gan sanāksmē aizstāvējusi variantu ūdeles iznīcināt un kā kompensāciju uzņēmumam no valsts izmaksāt 24 miljonus eiro. Tik maksājot fermā esošās ūdeles, kuru skaits ir ap 110 000. Pret kompensācijas izmaksu protestējusi biedrība "Dzīvnieku brīvība", kas uzskata to par pārāk lielu summu, turklāt uzņēmējs pats esot atbildīgs, ka infekcija fermā iekļuvusi. ZM fermas interešu aizstāvēšanu noliedz.

"Mēs esam runājuši tikai un vienīgi par sabiedrības veselību, punkts viens, un punkts divi – lai pasargātu valsti no iespējamiem zaudējumiem tālākās Eiropas tiesu instancēs," teica zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts (Nacionālā apvienība).

Tikmēr "Baltic Devon Mink" savu nostāju par ūdeļu iznīcināšanu LTV neatklāja un atteica atbildes arī uz citiem ar to saistītiem jautājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti