Ķepa uz sirds

Zīmju valodā. Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Zīmju valodā. Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds. Trusis mājās

Vai vajag sterilizēt mājas mīluli trusi?

Lai arī truši daudziem šķiet mierīgi un rāmi dzīvnieki, sasniedzot dzimumbriedumu, tie var kļūt hiperaktīvi, tāpēc nereti talkā var nākt sterilizācija, kas, kā skaidroja veterinārārste Zane Briģe, var arī paildzināt mīluļa mūžu, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds".

Truša saimniece Diāna nolēma dodas pie vetārsta, lai noskaidrotu kāpēc viņas Latte pēkšņi kļuvusi hiperaktīva un sākusi ārdīties pa būri.

Saimniece atzina, – lai arī šķirnes aprakstā dzīvniekam garantēts mierīgs raksturs, trusis ar savu hiperaktivitāti viņu izbrīnījis.

Uzvedības izmaiņas trusim var būt saistītas ar dzimumnobiedrumu. To truši sasniedz diezgan agri – 4–6 mēnešu vecumā. Lai arī trusis ir vienīgais mīlulis bez kompanjona, arī šajos gadījumos veterinārārsti iesaka kastrāciju. Izrādās, ka šādas operācijas veikšana var paildzināt truša dzīvi.

Veterinārārste Zane Briģe skaidroja: "Viens no iemesliem, kāpēc vajag sterilizēt, lai nebūtu nevēlamie bērniņi, bet otrs iemesls ir tas, – lai nemainās uzvedība, jo viņiem, kad sasniedz dzimumbiedrumu, var sākties teritorijas iezīmēšana, mēģināšana piemēram aplēkt saimnieka kāju."

Tāpat, protams, runa ir arī par dzīvnieka veselību, jo trušu dāmām visai bieži sastopama piometra, kas ir strutu sakrāšanās dzemdē, tāpat ir arī olnīcu un dzemdes audzēji, adenokarciomas, arī cistas olnīcās ir sastopamas. Līdz ar to šī procedūra palīdz trusītim pagarināt dzīvi.

Lattes saimniece Diāna un veterinārārste Zane Briģe.
Lattes saimniece Diāna un veterinārārste Zane Briģe.

Kā jau visus saimniekus, arī Diānu uztrauc pati operācija un atlabšana pēc tam. Interesants fakts – vienmēr pirms operācijām gan cilvēkiem, gan suņiem, gan kaķiem, ir jāatturas no ēšanas. Bet, izrādās, uz trusi tas neattiecas. Tieši pretēji –

trušus nedrīkst turēt badā, jo viņiem ir ļoti jūtīga gremošanas sistēma, kurai jādarbojas nepārtraukti.

Trušu gremošanas sistēma ir tik specifiska, ka lielāko daļu no veselības un pat uzvedības problēmām var novērst ar pareizu barošanu. Arī stress ļoti ietekmē trusīša dzīvi.

Par atkopšanos Briģe skaidroja: "Operācija nav pārāk sarežģīta, bet trusenītei, protams, jāņem vērā, ka tas ir bišķiņ smagāk nekā puisītim, jo ir jāatgriež vaļā vēderiņš un jāizņem ārā olnīcas un dzemde."

Galvenais atkopšanās rādītājs ir tas, ka dzīvnieks sāk ēst.

"Ja redzams, ka trusis vispār atsakās no ēdiena, – nu tās būs dažas stundas, – bet atkarīgs arī, kas par problēmu, jo, piemēram, ja sapūšas vēders, tā ir ļoti akūta vaina, kas var novest līdz nāvei, ja netiek sniegta palīdzība," sacīja speciāliste.

Pēc operācijas aktīvā uzvedība var saglabāties mēnesi vai pat divus, ja tas ir saistīts ar hormoniem, bet, iespējams, dzīvnieks vienkārši ir ļoti aktīvs un tam patīk skraidīt.

Savukārt, runājot par istabas augiem, Lattes saimniecei Diānai radies jautājums – kas notiek, ja apgrauž orhidejas vai citus zaļumus. Briģe paskaidroja, ka orhidejas nebūtu tas sliktākais, lai gan tas atšķiras no auga šķirnes uz šķirni, taču, piemēram, lielākā daļa dracēnu gan var būt indīgas.

Bet kā zināt, ka trusim ir slikti un viņa veselībai draud briesmas?

Speciāliste paskaidroja: "Viņš var būt ļoti apātisks, var sēdēt vienā vietā, var būt caureja. Parasti pirmais ir, ka trusis neēd, viņš ir apātisks, viņš nekustas, viņš nekur neskrien, tup vienā vietiņā sarāvies."

Būtiski šādos gadījumos ārstēšanu uzticēt savam veterinārārstam.

Ķepa uz sirds

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti