Ķepa uz sirds

Kristīne Dafnere un viņas mīluļi – suņi Karloss un taksis Sančo

Ķepa uz sirds

Ko mainīs Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumi?

Arī savam mīlulim katru gadu jāveic veselības pārbaude

Veterinārārste: Suņu un kaķu senioriem reizi gadā vēlams veikt asins analīzes

Tāpat kā cilvēkiem, arī mūsu mīluļiem suņiem un kaķiem reizi gadā jāpārbauda veselība. Jauniem dzīvniekiem to var apvienot ar ikgadējo vakcināciju, bet suņu un kaķu senioriem reizi gadā vēlams uztaisīt arī asins analīzes, lai noķertu iespējamās problēmas laikus, Latvijas Radio raidījumā "Ķepa uz sirds" ieteica veterinārārste Zane Briģe.

Gan kaķu, gan suņu veselība reizi gadā jāpārbauda, dodoties pie veterinārārsta. Bieži vien saimnieki to apvieno ar ikgadējo vakcināciju. 

"Parasti cilvēki ierodas uz ikgadējo vakcināciju, un tad arī tiek veikta veselības pārbaude. Uz vietas izvērtējam, vai dzīvnieciņu drīkst uz to brīdi vakcinēt. Ja ir kādas veselības problēmas, tad poti atliekam. Bet, jā, veselības pārbaudes būtu jāveic. Īpaši, ja ir kādas sūdzības," norādīja Briģe. 

Sākoties veselības problēmām, dzīvnieku uzvedība izmainās. Pirmkārt, samazinās apetīte un dzīvnieks manāmi novājē. 

"Piemēram, ja ir ausis iekaisušas, viņš sāk purināt galvu. Ja ir alerģijas, mēdz laizīt ķepas, kasīties un tā tālāk. Tā kā tas viss ir redzams.

Protams, senioru vecumā dzīvnieki jāpārbauda biežāk. Tad būtu vēlams katru gadu vismaz vienreiz veikt asins analīzes, lai nenokavētu, kad sākas kādas problēmas. Aknas, nieres tāpat kā cilvēkiem vajag pārbaudīt," skaidroja Briģe. 

Kolīdz asins analīzes šķitīs aizdomīgas, veterinārārsts sūtīs mīluli uz tālākiem izmeklējumiem, piemēram, ultrasonogrāfiju. 

"Vecums ir normāla parādība, bet ja dzīvniekam rodas problēmas, viņu var uzturēt. Piemēram, locītavām var dot papildbarību, piedevas, kas palīdzēs kustēties. Medikamentus, ja ir sāpes. Dzīvniekam tomēr arī savu vecumu vajadzētu nodzīvot pilnvērtīgi, nevis mokoties," uzsvēra veterinārārste.

Ir dzīvnieki, kas visu mūžu uzturējušies tikai mājās un uz veterinārārsta kabinetu nav vesti, tomēr kādā brīdī tas var būt vajadzīgs, lai mīluli varētu pilnvērtīgi izmeklēt.

Tad saimnieki bieži satraucas, vai vizīte uz asins analīžu nodošanu nebūs dzīvniekam pārāk liels stress un pārdzīvojums.

"Suņi un kaķi parasti no stresa nenomirst, bet vienmēr ir tāds variants, ka pirms veterinārārsta vizītes var iedot kaut ko nomierinošu, lai dzīvnieciņš nav tādā stresā. Manā praksē ir bijuši tādi kaķīši, ko saimnieks tiešām nevar atvest, un es esmu piekāpusies un braukusi uz mājām, bet diemžēl mājās ne vienmēr dzīvnieku iespējams pilnvērtīgi izmeklēt," skaidroja Briģe. 

Veterinārārsta apmeklējums vismaz reizi gadā ir svarīgs arī tādēļ, ka veterinārārsts vislabāk pratīs izvērtēt, vai dzīvnieka svars ir atbilstošs, un sniegs rekomendācijas, kā mīluli pareizi barot un kopt, lai svaru uzturētu veselīgā līmenī.

"Vēl es vēlētos pateikt, ka mums ir jāmācās pazīt savus mīluļus, jo, zinot, kā viņi parasti izturas, mēs ātrāk varēsim pateikt, vai viņiem ir sākušās kādas problēmas ar veselību vai uzvedību. Tas nozīmē būt vērīgākiem, vairāk viņus novērot, pavadīt pēc iespējas vairāk laika kopā, un tad jau mēs viņus labāk pazīsim," aicināja veterinārārste. 

Ķepa uz sirds

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti