Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ko darīt, ja jaunpienācējs kaķis ir agresīvs pret ģimenē jau esošo murrātāju?

Iemaukti vai kaklasiksna – kas ir labākā izvēle sunim?

Suņu apmācības trenere: Nepareizi iemaukti var deformēt dzīvnieka gaitu

Daļa cilvēku uzskata, ka iemauktu nēsāšana ir saistīta ar riskiem iedzīvoties fizioloģiska rakstura problēmās, piemēram, uz āru izvirzītiem elkoņiem un muguras kaitēm. Vēl daļa uzskata, ka ar kaklasiksnām var traumēt kaklu, žņaugt vai raustīt suni, kā arī izraisīt dzīvniekā lieku stresu. Tomēr katram suņu ekipējumam ir sava nozīme. Dzīvnieka labsajūtai ieteicams izvēlēties iemauktus, kas pieguļ ribām un mugurai, informēja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds".

Balstoties uz suņu fizioterapeitu viedokli visā pasaulē, suņu apmācības speciāliste Līga Zvirgzdiņa-Grebina iesaka burtu Y un H formā radītus iemauktus – tie pieguļ ribām un mugurai. 

"Pleci un kakls ir brīvs, paduses pilnībā brīvas, lai sunim nekādā formātā, gan pastaigās, gan treniņos, neietekmētu kustību," skaidroja speciāliste.

Svarīga ir arī pavadas izvēle. Pie iemauktiem nedrīkst stiprināt tā saucamo fleksi jeb ruleti ar trosi, kas pati ievelkas atpakaļ. Tieši šī trose provocē suņa nevajadzīgu raustīšanu, arī iemaukti nebūs lietderīgi. 

Izvēloties iemauktus, ir jāizvēlas arī pavada – vēlams trīs metrus gara, lai suns būtu brīvāk vadāms.

"Aizspriedumi pret iemauktiem varētu būt radušies tāpēc, ka ir dažāda formāta iemaukti. Ir X, T, Y un H tipa iemaukti.

T tipa iemaukti aiziet priekšā pleciem, tātad ietekmē arī suņa gaitu. Dzīvnieks nevar tik plati vēzēt priekšķepas, kad kustas.

Tas var deformēt un ietekmēt viņa gaitu un kustību," skaidroja suņu apmācības speciāliste.

Suņa kustības līdzīgi ietekmēs arī X tipa iemaukti. Tie spiedīs padusēs, tādēļ suņa pleciem nebūs brīvu kustību – tie deformēsies uz āru.

"Sanāk, ka šeit mēs raujam tik un tā suni, viņi momentā būs pilnībā padusēs iespiedušies. Mēs uzreiz arī liekam pie kakla daļas tik un tā to vilkšanas spēku.

Ja nav kaklasiksnas un saimnieks rauj, sanāk, ka rauj kaklu. Un diezgan izteiksmīgi beržas paduses," norādīja Zvirgzdiņa-Grebina.

Izvēloties iemauktus, ir jādomā gan par suņa izmēru, gan par šķirnes vajadzībām, ja tādas ir. Pareizākie suņa anatomijai būs Y un H burtu tipa iemaukti. Sunim tie būs saudzīgi, saimniekam – ērti gan treniņos un pastaigās, gan situācijās, kad suns ir jāpietur.

Iemauktiem jāder kā uzlietiem, citādāk jēgas būs maz. Vislabāk tos izvēlēties, ņemot līdzi mīluli. Kaklasaiti var iegādāties bez suņa klātbūtnes. 

"Ar kaklasiksnām saimnieks suni kontrolē, tas ir ērtākais risinājums cilvēkam, jo šķiet, ka vieglāk ir suni pieraut, nevis mēģināt strādāt. Ja gribam veiksmīgu kopdzīvi ar suni, viņš ir jāmāca, ir jāzina, kā suni apmācīt, kā sadarboties," skaidroja eksperte.

Ja suni vēlas rādīt izstādēs, dzīvnieks būs jāradina pie īpašām kaklasiksnām, ko speciālists parādīs attiecīgajos treniņos.

Ķepa uz sirds

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti