Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Atvadvārdi režisoram Mihailam Kublinskim

Atbildes uz jautājumiem par Covid-19

Vai klepojošs kaimiņš balkonā var inficēt un citi jautājumi – SPKC atbildes par Covid-19

LTV “Panorāma” apkopoja iedzīvotāju jautājumus par Covid-19 un lūdza Slimību profilakses un kontroles centra atbildēt un skaidrot neskaidrības par Covid-19.

Vai var inficēties no iepakojuma, ja zināms, ka Itālijā un Spānijā ir Eiropā augstākā saslimstība, vai no šīm valstīm ievestās fasētās zemenes vai zaļumi var būt ar vīrusu, ja kāds inficētais tos ir fasējis?

Nē, inficēties nevar. Vīruss uz virsmām un apkārtējā vidē nav ilgi dzīvotspējīgs. Bet rokas ir jāmazgā jebkurā gadījumā, saskaroties ar virsmām. Un, protams, ka tāpat kā tad, kad Covid-19 vēl nebija, gan zemenes, gan zaļumi ir noteikti jāmazgā. 

Ja daudzdzīvokļu namā mans kaimiņš klepo uz balkona – vai pa logu var iekļūt infekcija un vai tādā situācijā drīkstu vēdināt telpas?

Īsā atbilde – infekcija tādā veidā iekļūt nevar. Telpas ir jāvēdina.  

SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja skaidroja, ka telpu vēdināšana ir viens no profilakses pasākumiem un tas ir jādara. Bet, lai inficētos ar Covid-19, ir jāatceras, ka ir jābūt tuvam kontaktam. Tātad – tam ir jābūt tuvāk par 2 metriem un jābūt ilgākam par 15 minūtēm. Tad rodas saslimšanas riski.  

Par sejas maskām informācija ir pretrunīga, tāpēc nezinu, kā rīkoties. Esmu vesels, bet vai man vajag nēsāt masku ikdienas gaitās?

Masku liek saslimušajam, lai klepojot neinficētu citus. Ja slimajam cilvēkam maskas nav, tad ir jāliek sejai priekšā kaut vai šalle vai lakats. Veselo maska no inficēšanās ar Covid-19 nepasargās.

Maska cieši nepieguļ sejai, neaizsedz acis, tādēļ inficēties var. Tas gan attiecas uz parastajām ķirurģiskajām vai pašdarinātajām maskām, nevis, piemēram, tām, ko saskarē ar Covid-19 slimniekiem lieto mediķi.

Atrodos pašizolācijā, nevis karantīnā. Analīzēs Covid-19 neparādījās, bet vēl jāpaliek mājās. Vai drīkstu vest pastaigā suņus vai iet uz veikalu?

Ja analīzes Covid-19 neuzrādīja, tas nenozīmē, ka cilvēks ir vesels. Simptomi var parādīties 14 dienu laikā. Tādēļ nedrīkst pārtraukt pašizolāciju.

 SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja  Ilze Arāja skaidroja, ka “simptomi var parādīties visu 14 dienu laikā, kad ir noteikts šis pašizolācijas periods. Tādēļ nedrīkst pārtraukt pašizolāciju. Bet, ja nav citu risinājumu, tad ievērojot distancēšanos, tātad, 2 metri no apkārtējiem, iedzīvotājs var doties uz veikalu vai pastaigā izvest suni. Jāturpina novērot savu veselības stāvokli un, ja parādās simptomi, tad ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu un ir jāinformē”.

Vai vīrusu var pārnēsāt arī mājdzīvnieki? Vai man ir jādistancējas no tiem?

Dzīvnieki ar koronavīrusu saslimt nevar. Bet, ja mājās ir slimnieks, kurš noglauda suņa spalvu, tad uz spalvas vīruss kādu laiku saglabājas. Un, ja suns aiziet līdz citam mājiniekam, kas arī to noglauda, tad inficēšanās ir iespējama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt