Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Rindas arī Vidzemes slimnīcā

Dienas ziņas

Cūkkopības nozare var būt pasargāta

Nīcenieki – aktīvi asins donori

Nīcenieki kļuvuši par aktīviem asins ziedotājiem

Pateicoties Nīcas novada iedzīvotāju aktivitātei un pašvaldības atbalstam,  vietējā  ambulancē jau vairākus gadus tiek rīkotas asins donoru dienas, kas pēdējā laikā ir plaši apmeklētas. Kopumā gan valstī asinis regulāri ziedo vien 1,7%  no tiem iedzīvotājiem, kuri to varētu darīt.

Nīcas ambulancē asins donoru diena tiek rīkota regulāri - divas līdz trīs reizes gadā, kad tur ierodas Liepājas slimnīcas asins sagatavošanas nodaļas speciālisti. Kā atzīst nīcenienki, donoru diena esot gluži kā svētki, kad rodas patiess gandarījums par svētīgu darbu. Daudziem tā ir misijas apziņa.

“Dienējot Padomju armijā vajadzēja cīņu biedriem asinis, arī oficieriem. Tā tas viss aizsākās,” saka Nīcas iedzīvotājs, asins donors Arnis Ābrams.

“Mums ar kolēģi ir salīdzinoši reta asinsgrupa. Vairākreiz ir saņemti zvani no Asinsdonoru centra, ka konkrētā grupa vajadzīga, tad mēs arī tur braucam un nododam,” saka pašvaldības policijas vecākais inspektors, asins donors Kristaps Kokins.

Aptuveni 30 Nīcas novada iedzīvotāju kļuvuši par regulāriem un ilggadīgiem asins donoriem. Ambulances vadītājas rosināti, ik reizi klāt nākot arī jaunieši no vietējās vidusskolas. “Rudenī eju pie 12.klases, iepazīstinot ar donoru kustību. Uzaicinu, ja nevar vai negrib nodot, atnākt uz mūsu donoru dienu,” stāsta Nīcas ambulances vadītāja Inata Štāle.

Šoreiz ieradušās vairākas meitenes un puiši. Vispirms viņiem tiek noteikta asins grupa un hemoglobīna līmenis. Tad seko vēnu pārbaude, kas bieži vien ir klupšanas akmens jauniešiem. “Ir jābūt labām vēnām. Adatas ir resnākas nekā laboratorijā vai injekcijām. Ja nav labas vēnas, cilvēks nevar būt donors,” skaidro Liepājas slimnīcas asins sagatavošanas nodaļas vadītāja Guna Zeme.

“Redzēju afišā, ka ir donoru diena Nīcā, domāju, kāpēc nepamēģināt kaut ko jaunu. Ja ir vēl iespēja palīdzēt cilvēkiem ar savām asinīm, kāpēc ne?” saka Nīcas vidusskolas 12.klases skolniece Jana Čaure.

450 mililitru asins ziedošana ilgst no 6-10 minūtēm. Latvijā ik dienu nepieciešams, lai asinis ziedotu vismaz 150 cilvēku, kopā gadā ziedojot vairāk kā 54,7 tūkstošus vienību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt