Līdz kolektīvajai imunitātei pret Covid-19 vēl tālu

Viena no stratēģijām cīņā ar koronavīrusu ir tāda, ka faktiski nekāda cīņa nenotiek. Šādā gadījumā likme ir uz to, ka, ja lielākajai daļai iedzīvotāju ļauj inficēties un izslimot, sabiedrībā izveidojas kolektīvā imunitāte, kas aizsargās visus. Taču, kā rāda masveida testēšanas rezultāti, pat visvairāk cietušajās pilsētās un reģionos izslimojušo īpatsvars pagaidām vēl ir ļoti mazs.

Zinātnieki min dažādus skaitļus, kad sāk veidoties kolektīvā imunitāte – ja inficējušies 60% līdz 80% visu iedzīvotāju. Sasniedzot šo līmeni, atsevišķi saslimšanas gadījumi vairs nepārvēršas lielos uzliesmojumos. Ja rādītāji ir tuvu slieksnim, infekcijas izplatīšanās populācijā palēninās.

Metodika nav pilnīga, taču labākas pagaidām nav

Aprīlī un maijā vairākās valstīs sākās seroloģiskās testēšanas kampaņas nolūkā atrast antivielas.

“Šie pētījumi ir tālu no pilnības, taču tie dod priekšstatu par to, cik plaši izplatījies koronavīruss, kā arī prognozē tā turpmākās izplatīšanās potenciālu,” laikrakstam “New York Times” sacīja Vašingtonas Universitātes bioloģijas profesors Karls Bergstrems.

Pēc viņa teiktā, slieksnis kolektīvās imunitātes sasniegšanai dažādos reģionos var būt dažāds un ir atkarīgs no iedzīvotāju blīvuma un sociālās mijiedarbības līmeņa.

“Slepeno inficēto” ir ļoti daudz…

Spriežot pēc pētījumu pirmajiem rezultātiem, visās valstīs, kur tie veikti, līdz varbūtējam kolektīvās imunitātes slieksnim vēl ir ļoti tālu. Tomēr koronavīrusa izplatības rādītāji vairākas reizes pārsniedz oficiāli atklāto saslimušo skaitu.

Izraēlā ar koronavīrusu var būt inficēti 200 tūkstoši cilvēku jeb apmēram 2,5% iedzīvotāju, 2. jūnijā paziņoja Izraēlas Veselības ministrija, pēc tam kad bija apkopojusi 1700 paraugu asins analīzes. Tas vairāk nekā desmit reižu pārsniedz oficiāli apstiprināto saslimušo skaitu, ziņo “Times of Israel”.

Šie rezultāti norāda, ka inficēšanās līmenis ir daudz augstāks nekā 1% iedzīvotāju, kā tika uzskatīts iepriekš. Rezultāti arī apstiprina datus, ka ļoti būtiskā daļā inficēšanās gadījumu slimība norisinās bez simptomiem.

Anglijā Covid-19 varētu būt izslimojuši no 6,9% (3,8 miljoni cilvēku) līdz 10% (5,6 miljoni cilvēku) iedzīvotāju. Šis vērtējums balstīts datos (.pdf), kuri iegūti 7694 donoru asins paraugu analīzēs, kas veiktas iknedēļas reģionālajā skrīningā. Visaugstākais domājamais inficēšanās līmenis ir Londonā - 15,6%, bet viszemākais - Anglijas rietumos (2,6%), raksta “Daily Mail”, atsaucoties uz Veselības ministriju.

...taču pārāk maz pat epicentros

Ķīnas pilsētā Uhaņā, kas kļuvusi par pandēmijas globālo centru, seroloģiskajā skrīningā nolūkā noteikt antivielas tās  konstatētas tikai 10% gadījumu.

Pētījums notika no 3. līdz 15. aprīlim, kad pilsētas iedzīvotājiem tika izsniegtas atļaujas strādāt pēc karantīnas atcelšanas. Nolūkā noteikt antivielas tika pārbaudīti 1402 asins paraugi. Pavisam Uhaņā tika konstatēti nedaudz vairāk kā 50 tūkstoši inficēšanās gadījumu. Pilsētas iedzīvotāju skaits ir 11 miljoni.

Covid-19 epidēmijas laiks Ķīnā. 08.06.2020.

Ņujorkas pilsēta un tāda paša nosaukuma štats kļuvuši par epidēmijas epicentru ASV. Maija sākumā štata gubernators Endrū Kuomo paziņoja, ka antivielas konstatētas 12,3% štata iedzīvotāju. Ņujorkas pilsētā šis rādītājs ir augstāks – 19,9%. Pētījumā divās nedēļās tika veiktas analīzes 15 tūkstošu cilvēku nodotajiem paraugiem. Ņujorkā dzīvo 8,4 miljoni cilvēku, pilsētā atklāti vairāk nekā 205 tūkstoši saslimšanas gadījumu.

Floridas štatā 123 552 cilvēku asins paraugu  pētījumā antivielas pret koronavīrusu tika atklātas 5474 jeb 4,4% paraugu. Вostonā (Masačūsetsas štats) Covid-19 izslimojušo iedzīvotāju īpatsvars ir lielāks – 9,9%.

Spānijā maija vidū kļuva zināmi provizoriskie rezultāti valsts mēroga pētījumam par antivielām pret koronavīrusu – tajā noskaidrots, ka tikuši inficēti apmēram 5% (2,3 miljoni cilvēku no 45 miljoniem iedzīvotāju). Tas ir aptuveni desmit reižu vairāk nekā diagnosticētais saslimšanas gadījumu skaits.

Masveida testēšana nolūkā noteikt antivielas Spānijā sākās 27. aprīlī. Kampaņa aptvēra 60 tūkstošus iedzīvotāju. Augsts inficēšanās līmenis tika atklāts Madridē (11,3%) un valsts vidienes apgabalos Kastīlijā - Leonā (14,2%) un Kastīlijā – Lamančā (13,5%). Taču tas nav pietiekami, lai tuvākajā nākotnē Spānijā varētu sagaidīt kolektīvo imunitāti. “Rezultāti mūs nepārsteidza. Spānijā nav kolektīvās imunitātes,” paziņoja Spānijas veselības ministrs Salvadors Ilja.

Analoģiski izrādījušies arī Krievijā iegūtie rezultāti.

Maskavā tiek izvērsta pasaulē līdz šim lielākā programma nolūkā noteikt antivielas pret koronavīrusu. Jau veikti vairāk nekā 200 tūkstoši testu (un pilsētas pašvaldība paziņojusi, ka jūnijā sākumā sasniegts līmenis, kad diennaktī tiek veiktas 35 tūkstošu paraugu analīzes). Pēc Maskavas mēra vietnieces Anastasijas Rakovas teiktā, to Krievijas galvaspilsētas iedzīvotāju īpatsvars, kuriem ir antivielas pret koronavīrusu, pieaug, un pašlaik tas sasniedzis 14% no testētajiem.  Pēc Krievijas kompānijas “Invitro” datiem, no 40 tūkstošiem testu nolūkā atklāt antivielas viens no septiņiem – tātad apmēram 14% -  bijis pozitīvs. Gandrīz puse šo analīžu veiktas Maskavā un Piemaskavā, bet veiktas analīzes arī citos Krievijas reģionos nodotajiem paraugiem, ziņo RBK.

Tomēr to Maskavas iedzīvotāju īpatsvars, kuriem atklātas antivielas pret koronavīrusu, ir pārāk mazs, paziņojis Krievijas Zinātnu akadēmijas viceprezidents Vladimirs Čehoņins.  Maskaviešu masveida testēšanas rezultāti nedod iespēju uzskatīt, ka būtu radusies kolektīvā imunitāte pret Covid-19, un apstiprina, ka nepieciešama vakcīna, viņš uzsvēris.

Zviedrijas kļūdainā prognoze

Gaidas, kā ātri tiks sasniegta kolektīvā imunitāte, nav attaisnojušās arī Zviedrijā, un tas liek apšaubīt šīs valsts valdības izvēli pasīvi pretoties Covid-19.

“Mēs uzskatām, ka līdz 20% Stokholmas iedzīvotāju jau ir tikuši pakļauti koronavīrusa iedarbībai, un, iespējams, viņiem jau ir imunitāte. Mēs varam sasniegt kolektīvo imunitāti Stokholmā dažu nedēļu laikā,” aprīļa beigās paziņoja Zviedrijas galvenais epidemiologs Anderss Tegnells. Par 25% sliekšņa sasniegšanu maija sākumā viņš runāja jau aprīļa sākumā. Tomēr tolaik inficēšanās bija konstatēta tikai 2,5% Zviedrijas galvaspilsētas iedzīvotāju, un Tegnella hipotēze tika pamatota prognozēs par vīrusa izplatīšanās ātrumu.

Cilvēku pulcēšanās parkā Covid-19 pandēmijas laikā. Stokholma, Zviedrija. 2020. gada maijs.

Taču reāli šis īpatsvars Stokholmā izrādījās trīs reizes mazāks.  Pēc Zviedrijas Sabiedrības veselības pārvaldes 20. maijā publiskotajiem datiem, tikai 7,3% Stokholmas iedzīvotāju bija izstrādājuši antivielas pret Covid-19.

Tikmēr Tegnells turpināja uzstāt, ka viņa prognoze ir pareiza. Viņš piekrita, ka antivielu līmenis izrādījies “nedaudz zemāks, nekā bijām domājuši”, taču piebilda, ka šie dati atspoguļo gandrīz mēnesi senu situāciju. Maija beigās, pēc viņa teiktā, 20% Zviedrijas galvaspilsētas iedzīvotāju būtu jābūt izslimojušiem Covid-19. Pagaidām tādu rezultātu nav.

Pēc jaunākajiem datiem, kopumā Zviedrijā vecuma grupā no 20 līdz 46 gadiem antivielas atklātas 7% iedzīvotāju. Vecāka gadagājuma cilvēkiem šis rādītājs līdzinās 3%. Tas tāpēc, ka vairākums no viņiem ievēroja ieteikumus un ierobežoja sociālos kontaktus. 

Seroloģiskās testēšanas kampaņas nolūkā atklāt antivielas pret Covid-19 tika izsludinātas arī Itālijā, Vācijā un Igaunijā. Par rezultātiem ziņu vēl nav. Visi šie pētījumi liecina, ka kolektīvā imunitāte tuvākajā laikā nez vai tiks sasniegta, uzskata Hārvarda Universitātes zinātnieks epidemiologs Maikls Mina.

Līdz ar to pašlaik nav zināma neviena valsts, kurā inficēto īpatsvars pārsniegtu kaut vai 10% no iedzīvotāju skaita. Nepieciešams, lai lielākajā daļā valstu saslimšanas gadījumu skaits būtu vismaz desmit reižu lielāks un saslimšanas gadījumu grafika līkne sasniegtu punktu, kad jaunu infekcijas uzliesmojumu iespējamība strauji samazinās, konstatē “The New York Times”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti