Dienas ziņas

Covid-19 saslimušo skaits Latvijā pieaudzis līdz 86

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ziņu speciālizlaidums. Uga Dumpis

Ko mēs zinām par Covid-19? Atbild profesors Uga Dumpis

Uz jautājumiem par Covid-19 izplatību, simptomiem, inficēšanos intervijā Latvijas Televīzijai  atbild Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, profesors Uga Dumpis.


Cik ilgi vīruss izdzīvo uz virsmām?

Tagad tiek uzskatīts, ka Covid-19 izdzīvo uz virsmām līdz trīs dienām - atkarībā no virsmas -, kas ir diezgan ilgs laiks. Ja vīruss paliek uz virsmām, tas ne vienmēr nozīmē, ka tas ir ļoti infekciozs, ar laiku bīstamība mazinās, taču tāpēc virsmas regulāri jātīra.

Cik cilvēkus inficē saslimušais?

Vidēji dati liecina, ka viens saslimušais vidēji inficē 2,5 personas. Nav tā, ka gadījumā, ja saslimušais bija autobusā vai ir ģimenē, tad uzreiz visi saslims. Saslimšanas risks atkarīgs no tā, vai saslimušais uzklepo, vai vīrusa pilieni nonākuši pie citas personas, cik ilgi bijis kontakts, cik ilgi saruna notika attālumā, kas tuvāks par metru. Vienkārši paejot garām, grūti inficēties.
 
Vai var inficēt citus arī dažas stundas pirms simptomu parādīšanās?

Cilvēks var inficēt citus arī dažas stundas pirms simptomu parādīšanās. Tas ir novērots bieži, ka cilvēki to nesaprot, neievēro pašizolāciju, iet ārā, tiekas ar draugiem. Tas galīgi nav ieteicams. Cilvēki pašizolācijas laikā var iet uz mežu vai pludmali vieni paši staigāt, taču nedrīkst iet uz veikalu, uz darbu, jo nevar zināt, kad parādīsies simptomi.

Visvairāk cilvēks ir infekciozs pašā sākumā, kad parādās pirmie simptomi.  

Kādi ir simptomi?

Slimības izpausmes var būt dažādas – var būt nelielas, gandrīz nesaskatāmas līdz nopietnai pneimonijai. Slimība progresē lēnām, pirmie simptomi ir maznozīmīgi, sāp kakls, ir krekšķis, var būt neliela temperatūra, slimība var progresēt līdz pat 10 dienām un arī novest pie elpas trūkuma, un šādā gadījumā ir jāzvana 113.

Arī pēc simptomu izzušanas cilvēks var inficēt citus?

Parasti pacientus nogādā slimnīcā, izmeklē, ja veselībai draudu nav un apstākļi atļauj, viņi dodas mājas. Taču arī pēc simptomu izzušanas cilvēki var inficēt citus, tāpēc ir nepieciešamas atkārtotas analīzes, lai pārliecinātos, ka pacients ir izveseļojies. Par veselu cilvēku uzskata tikai tad, kad analīzes ir negatīvas.

Smagā stāvoklī vidēji ir 2% - 5%

Lielākā daļa pacientu pārslimo vīrusu vieglā formā, 80% nav izmaiņas plaušās, smagā stāvoklī reanimācijā nonāk vidēji 2% - 5%, un tas ir salīdzinoši augsts procents, salīdzinot ar gripu.

Sezonālajai gripai mirstības radītāji ir 0,1% no saslimušajiem, Covid-19 atkarībā no valsts un veselības aprūpes kapacitātes tas ir no 0,6%  līdz pat 3%. Īpaši liela mirstība ir senioriem virs 70 gadu vecuma. 

Atveseļojas lēni, slimnīcā cilvēks var pavadīt pat 21 dienu.  

Karantīnas un pašizolācijas ievērošana ir ārkārtīgi svarīga

Visiem, kas šajās dienās atgriežas no ārzemēm, ir ārkārtīgi svarīgi ievērot pašizolāciju un novērot savu veselības stāvokli, jo no tā, kā uzvedīsies šie cilvēki, būs atkarīgs, vai varēs ierobežot slimības izplatību. Ja pamanāt, ka kāds neievēro šos noteikumus, var aizrādīt vai arī saukt policiju, nebūtu vēlams par to ziņot soctīklos, jo tas neko nedod.  

Vai var saslimt atkārtoti?

Ir ziņas no Japānas, ka kāds seniors it kā saslimis atkal, bet drīzāk viņam tas vīruss atgriezās, viņš nebija izveseļojies.  Bet tas nav biežs fenomens, citādi Ķīnā netiktu galā.

Dzīvnieks var pārnesāt pilienus ar vīrusu

Mājas dzīvnieki var pārnesāt pilienus ar vīrusu, piemēram, ja mājās ir Covid-19 slimnieks, kurš uzklepoja sunītim, un suni pēc tam noglauda cits ģimenes loceklis, tā var notikt inficēšanās.  

Kas palīdz?

Skaidrs, ka imunitātes stiprināšanai palīdz tas, ka nav stresa, jābūt labam miegam, ieteicams iziet saulē uzņemt D vitamīnu. Bet galvenais - mazgāt rokas ar ziepēm 20 sekundes un ieturēt distanci.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt