1. Respirators
Ir trīs sejas aizsargmasku veidi, kas var palīdzēt mazināt vīrusa izplatību. Pirmais ir respiratori, kādus izmanto arī celtniecībā. Šīs maskas nav paredzētas lietošanai atkārtoti.
“Respiratori ir trīs dažādu veidu. Ar zemāko filtrācijas pakāpi – 80% filtrāciju. FFP 2 būs 94% filtrācija, un FFP 3 būs ar visaugstāko – 99% filtrāciju,” skaidroja Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktore Linda Rinkule.
Ja iegādājaties respiratorus, tad tiem jābūt marķētiem ar burtiem CE, kas nozīmē tie atbilst noteiktiem kvalitātes standartiem. Tieši respiratori tiek uzskatīti par visefektīvākajiem masku veidiem, lai sevi pasargātu no vīrusa.
“Tie ir gadījumos, ja tiešām ir jāiet pie kāda slimnieka, tad šie spēj pasargāt valkātāju,” piebilda Linda Rinkule.
2. Medicīnas/ķirurģiskā maska
Ikdienas lietošanai tiek ieteikts izmantot higiēnas vai arī medicīnas jeb ķirurģiskās maskas, kas paredzētas tam, lai inficēts cilvēks vīrusu neizplatītu tālāk. Arī medicīnas maskām ir jābūt marķētām ar burtiem CE.
“Tās visbiežāk patērētāji var iegādāties aptiekās. Zila ārpuse, gaiša iekšpuse. Tās ir ar medicīnisku nolūku, un tās vienmēr ir izmantojis ārstniecības personāls, un mērķis ir pasargāt apkārtējos no mums pašiem. Šī maska aiztur manu aerosolu un attiecīgi neļauj tam izplatīties apkārt. Tā pasargā citus, un tā ir tā galvenā funkcija,” skaidroja Rinkule.
3. Higiēnas/auduma maska
Medicīnas maskas nav paredzētas atkārtotai izmantošanai. Uz cilvēka sejas tās var atrasties maksimums četras stundas. Tikmēr trešo masku veidu – higiēnas jeb auduma maskas ir pieļaujams lietot atkārtoti, pirms tam tās izmazgājot 60 grādu temperatūrā.
“Parastajām sejas maskām CE marķējuma nav. Šīs maskas ir jauns, inovatīvs produkts savā ziņā,” norādīja Rinkule.
Eiropas standartizācijas organizācija pavisam nesen ir izstrādājusi vadlīnijas šādu masku ražotājiem, kas tiek apzīmētas ar kodu ''CWA 17553''.
Pagaidām veikalos ar šo marķējumu maskas būs grūti atrast. Tikmēr var izlīdzēties ar maskām, kuras, piemēram, atbilst Francijā noteiktam standartam ''Afnor Spec S76 – 001''. Uz auduma maskām jābūt arī norādītam filtrācijas līmenim un jābūt lietošanas instrukcijai.
“Maskas, kurām noteikti nav nekādas informācijas – ne ražotāja, ne kopšanas informācija, ne lietošanas informācija –, es ieteiktu neizvēlēties, jo atbildīgs ražotājs informāciju iedos par masku un tad vajadzētu izvēlēties tieši šādas,” ieteica Linda Rinkule.
Tātad, dodoties ikdienas gaitās, visieteicamāk būtu lietot medicīnas maskas vai arī higiēnas maskas. Tomēr jāatceras, ka maska nepildīs savu funkciju, ja netiks ievērota tās lietošanas instrukcija.